Ömer Yalçınkaya: İlgilendiğimiz önemli oyuncular var..

Galatasaray Basketbol Şubesi Genel Menajeri Ömer Yalçınkaya, bugün GS TV'de "Gün Ortası" programına konuk oldu. Mevcut transferlerimizle ve gündemle ilgili önemli açıklamalar yapan Yalçınkaya, önümüzdeki sezon Euroleague'de önemli hedeflerimiz olduğunu belirtti. Ömer Yalçınkaya'nın açıklamalarının tamamı ise şu şekilde..


Sezonu, Basketbol Erkekler'de en değerli  olan Avrupa Kupası ile tamamlarken, Türkiye Play-Off'larını ise üzücü de olsa yarı final ile kapattık ama yeni hedeflere doğru adım atmak amacıyla 1 Haziran’da çalışmalara tüm hızımızla başladık. Basketboldan Sorumlu Şube Yöneticimiz Sayın Can Topsakal ve Hocamız Sayın Ergin Ataman ile beraber önümüzdeki senenin planlamasına başladık. Bu arada dün iki tane resmi transfer açıklamasını duyurduk. Başka ilgilendiğimiz oyuncular da var.

Biz geçen sezon Avrupa Kupası ile işe başlarken, transferlerimiz bir süre gecikiyormuş gibi algılanmıştı ama sonrasında herkes farkına vardı ki biz nokta atışlara gittik. Zaten piyasa yeteri kadar yüksek, ekonomik durum malumunuz. Dolayısıyla biz de elimizdeki bütçeyi en iyi şekilde değerlendirmek için adım adım ilerliyoruz. Bu doğrultuda da iki tane uzun transferi yaparak bence çok başarılı bir iş yaptık. Önümüzdeki sezon Euroleague’de ve Türkiye Ligi’nde bizlere çok katkı sağlayacaklar. Avrupa da çok tecrübeli Pivot Nenad Krstiç ve Avrupa Basketboluna yeni gelen 28 yaşında uzun rotasyonunda çok önemli Austine Daye’yi transfer ettik.

Nenad Krstic geçen sezon sakatlığından dolayı forma giyemedi ama belki de Avrupa’nın en iyi pivotu. Kariyerinde çok büyük işler yaptı. Dolayısıyla büyük takımlarda oynadı ve şimdi diğer büyük bir takım Galatasaray’a geldi. Geçen sezon yaşadığı sakatlıktan dolayı, sözleşmesinde ince eleyip sık dokuduk. Sakatlığı tekrarlanırsa Galatasaray Odeabank’ın haklarını korumak için kağıt üzerinde tüm önlemimizi aldık ama amacımız tabii ki sezon boyunca Krstic’in tecrübesinden faydalanmak. Bize katkı sağlamasını bekliyoruz. Nenad Krstic büyük bir oyuncu. Galatasaray’a çok büyük şeyler katacak. Galatasaray’ın müthiş taraftarıyla beraber önemli işler yapacağını düşünüyorum. Krstic’ten hiç şüphemiz yok. Sakatlığının hemen arkasından devam eden tedavi sürecini de çok iyi atlattı. Hatta biz Sırbistan’a takım doktorumuzu gönderdik, orada kontrolleri yapıldı. Bacak kuvveti ölçüldü. Biz önlemlerimizi aldık. Ağustos’un ikinci yarısında da Türkiye’ye gelecek ve detaylı bir sağlık kontrolünden geçecek. İnşallah sezona onunla beraber gireceğiz.

Austin Daye modern basketbolun oyuncularından diyebiliriz. Uzun boyuyla şut yeteneği olan, dışarıdan oyun oynayabilen Ergin hocanın istediği tarzda bir oyuncu. Bize çok katkı sağlayacak. Bu arada Stephane Lasme’nin doping kontrolleri sırasında yasaklı maddeden dolayı biraz durduğumuz, süreci izlediğimiz bir noktadayız. Eğer Lasme’den fayda alamayacak durumda olursak mutlaka onun yerine de bir takviye yapacağız.

Euroleauge çok uzun bir maraton. Bizim amacımız Play-Off’ta yer almak. Ona göre kadromuzu şekillendiriyoruz. Şu anda daha transferlerin yüzde 10-15’ini şekillendirdik. Oyun kurucu bölgesine iki tane oyuncu bakıyoruz. Üç numarada Blake Schilb ile de yakın zamanda anlaşacağımızı düşünüyorum. Türk oyuncu takviyeleri de mutlaka yapacağız. Çünkü şu anda elimizde kontratlı olarak dört tane Türk oyuncumuz var; Sinan Güler, Göksenin Köksal, Şafak Edge ve Ege Arar. Ege’den çok şeyler bekliyoruz bu sezon. Galatasaray Ailesi’ne layık, Euroleague’de yukarılara oynayan bir takım yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye Ligi de bizim için olmazsa olmazımız. Bu sezon şampiyon olmak için bütün gücümüzü sahaya koyacağız. Euroleague’de ilk hedefimiz Top 8 içine girmek.

Eurocup şampiyonu olan takımın oyuncuları çok ciddi rakam istiyorlar ama Galatasaray’ın akılcı politikasında böyle bir olanak yok. Açıkçası geçen sene 6 milyon dolar ile çok isabetli transferler yaptık ve bunu söylemekten gurur duyuyorum. O kadroda beş numara eksiğimizi de kapatabilseydik belki Türkiye Ligi’nde de final ya da şampiyonluk gelecekti ama Eurocup’ta gelen şampiyonluk bizleri çok mutlu etti. Bu sezon da Euroleague’de ciddi rakiplerimiz olduğu için, Galatasaray’ın adına yakışır bir takım kurmamız gerekiyor. Burada çok büyük emekleri olan Sayın Başkanımız ve Yönetim Kurulumuza çok teşekkür ediyoruz.  Bütçemiz  9-9.5 milyon dolarlara çıkardık.

Blake Schilb’in maaşını arttırdık. En azından bir sene daha bizimle kalmak istediğini ben biliyorum. Tahmin ediyorum bugün veya yarın olumlu netice alacağız. İnşallah hayırlı bir netice alıp, Blake’i kadromuzda tutarız. Errick McCollum’la biz anlaşmak istiyorduk fakat dün gece bana gelen bir mail sonrasında Errick’in başka bir yere imza attığını okudum. Taraftarımız hiç merak etmesin, en az Errick McCollum kadar, hatta ondan daha değerli oyuncuyu Galatasaray Odeabank’a kazandıracağız.

Chuck Davis’i tutmayı çok istedik fakat sağlık sorunları vardı geçtiğimiz yıllarda da. Bize olağanüstü bir katkı vermişti. Bu sene emekliye ayrılacağını ifade etti ama çok olası gözükmüyor. Caleb Green de çok karakterli bir oyuncu ama sakatlıkları dolayısıyla yollarımızı ayırdık. Vladimir Micov ile önümüzdeki sezonda devam edeceğiz. Doğukan Şanlı ile de anlaşma zemini bulursak seneye devam edebiliriz.

Ergin hocanın olduğu her yerde şans en yüksektedir. Milli takımımızın da Filipinler’de olimpiyat vizesini alıp ülkemize geleceklerini düşünüyorum.

Biz altyapımıza çok önem veriyoruz. Bu sene altyapıda bir atılım yaptık diyebilirim. Yeni bir kadrolalaşma, yeni bir görev bölümü yapıldı ve Galatasaray’ın A takımına üç yıl içerisinde mutlak surette bir ya da iki oyuncunun kadroda yer alması için hedefler konuldu. Bu sene buna altyapıda ciddi önem vereceğiz.

Galatasaray Kadın Basketbol Takımının Türkiye’ye yaşattığı başarılar ve kazandırdığı oyuncular çok fazla. Galatasaray küçülmüyor, tam tersine altyapısını genişleterek büyüyor.

Euroleague şampiyonu olduktan sonra artık altyapıdan gelen oyuncularımızı yukarı çıkartmamız gerekiyor. Bunun için de desteğe ihtiyacımız var. Marina Maljkovic gibi çok değerli bir hocayla anlaştık. Lyon’da genç oyuncularla çok iyi çalıştığını biliyoruz. Avrupa’da isim olarak en iyi hocayı getirdik. Hocamızdan çok memnunuz ve ümitliyiz. İki tane yabancı oyuncuyla anlaştık, iki tane daha ciddi transfer yapacağız. Ek olarak, tahmin ediyorum bir ya da iki Türk oyuncu kadromuza katmak istiyoruz. İnşallah erkeklerde olduğu gibi bu sezon kadınlarda da sürpriz yapıp Eurocup şampiyonu oluruz. Hedeflerimizden asla vazgeçmeyiz.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.