Daha güçlü, daha tecrübeli: Armindo Bruma!

2013 yılında, FIFA U20 Dünya Kupası futbol turnuvasından sonra takıma kattığımız Portekizli kanat oyuncusu Armindo Bruma, bir senelik Real Sociedad macerasından sonra yeniden takımla birlikte çalışmalara başladı. Galatasaray forması altında oynadığı iki sezonda da istenilen katkıyı tam olarak veremeyen genç yıldız, bir sezonluk La Liga tecrübesiyle çok iyi bir kıvama gelmiş durumda. İsviçre kampında düzenlenen Uhren Cup turnuvasındaki golleriyle ve oynadığı oyunla kendinden gıpta ile söz ettiren Bruma, kuşkusuz önümüzdeki sezonda en çok güvendiğimiz oyunculardan biri olacak. Jan Olde Riekerink'in takımda tutmak istediği Portekizli yıldızın kamp dönemini ve geçmiş tecrübelerini kaleme aldık.. 

BRUMA NEYDİ?
Genç yıldızımız Armindo Bruma, sarı-kırmızılı forma altında topa ilk dokunduğundan bu yana tüm futbolseverlerin aklında çok net bir futbolcu profili oluştu; Bruma çok hızlıydı. Süper Lig ve Avrupa kalitesinde hızlı olarak nitelendirilebilecek bir oyuncudan bile daha çabuk hareket ediyordu. Fuleli, çabuk düşünen ve hızlı uygulayan klasik bir Portekizli kanat oyuncusu imajındaydı. Açıkçası ilk izlediğimizde çok büyük heyecan uyandırmıştı. Ancak hem stilinin hem de genç yaşının getirdiği bir dezavantaj olan bitiricilik özelliğinin olmaması çoğu maçta taraftara ah vah dedirtti. Bruma istenileni veremediği sezonda bile pozisyona girme sıkıntısı çeken, oyun içinde gömülen, sorumluluk almaktan çekinen bir yapıya sahip değildi. İlk senesinde Drogba, Sneijder, Melo, Selçuk gibi kaliteli oyuncuların pasörlüklerinden çok iyi faydalanıp boş alanlarda uygun pozisyonlar bulabiliyordu. Topla dribbling konusunda çok başarılı olmasından ve çalım atma refleksinden pas kanallarını görmekte zorluk çekiyordu. Dikine gitme konusunda o kadar başarılı olmasına rağmen biraz bencillik biraz da tecrübesizlikten kaynaklanan çok fazla hücumsal hata yaptı. Her ne kadar pozisyon sonlarında başarılı olamasa da pozisyona girme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadı. Bruma klasik bir Portekiz kanat oyuncusu gibi; topu içeriye harmanlayıp şut denedi, arka direkte pozisyon kovaladı, çizgiye indi orta açtı, dikine gidip pozisyon yarattı ancak istenilen final vuruşlarını yapamadı veya final paslarını veremedi. İkinci senesinde Hamza Hamzaoğlu geldikten sonra Yasin-Bruma kanat ikilisiyle şampiyon olmuştuk. Hamza Hoca'nın önde basma sisteminde çok önemli fayda sağladı. Bruma defansif anlamda da Sabri'nin defolarını kapatmayı başarmıştı. Hücum tarafı ön plana çıkan kanat oyuncularına göre defansif refleksleri de olan bir oyuncu. Bek takibi yapan, top çalan ve önde basarak rakip savunma oyuncularını yıpratan bir karaktere sahip. Hücumda boş alanlarda etkili olduğu gibi yaptığı koşularla boş alan da yaratabilen görünümdeydi. Bu sebeple 4 kupalı şampiyon olduğumuz sezonun özellikle lig kısmında yarattığı boş alanlarla Burak Yılmaz ve Yasin Öztekin gibi koşucu oyuncularımıza önemli pozisyonlar sağladı. Şampiyon olduğumuz sezonun görünmez kahramanlarından biriydi. Sağ kulvarda Sabri'ye daha fazla hücum özgürlüğü sağladı, doğru koşular yaparak Sneijder ve Selçuk gibi önemli ayaklarımıza şut opsiyonları sağladı. Gol ve asist istatistikleri sarı-kırmızılı forma altında iki sezonda da beklenilenin altında kaldı, ancak oynadığı göze hoş gelen futbolla ve takıma sağladı kritik yararlarla az da olsa iş yaptı.
2016-2017 HAZIRLIK KAMPI: YENİ KASA BRUMA!
İsviçre'de geçirdiğimiz hazırlık kampında ilk hazırlık maçımızı Thun'la yapmıştık. Oynadığı her hazırlık maçında golle buluşan Bruma, ilk golünü çok klas bir vuruşla Thun'a karşı attı. Sağ kulvardan çalımlarla gelen genç yıldız, sol ayağıyla kalecinin uzanamayacağı köşeye topu bıraktı. Bruma ilk maçında her zamanki gibi çalıma yönelik oynayan, kaleye dikine gitmeye çalışan bir yapıyla oynadı. Ancak geçirdiği La Liga tecrübesinin ona yansıttığı bazı şeyleri maçlar ilerledikçe seyir olduk. Bruma bize geldiğinde çelimsiz gözüken bir fiziğe sahipti. Topla iyi giderdi ancak fiziken maç içinde çok istikrarlı değildi. Dirençli bir yapıda değildi. Özellikle Uhren Cup'ta Young Boys ve Zürih maçlarında ayakları yere sağlam basan, vücudunu topla rakip arasına koyabilen, yeteneklerinin farkında olan bir kanat oyuncusu seyrettik. Öncelikle Bruma oyun zekasını çok geliştirmiş. İlk geldiği zamanlarda topu gereksizce harmanladığı pozisyonlara şahit olurduk. Çalım atmak uğruna kaybettiği topları hatırlıyoruz. Bencillik konusunu tamamen yemiş bitirmiş diyemeyiz ancak çok iyi bir şekilde minimize etmiş. Topu ayağına verip güvenebileceğimiz önemli bir kanat oyuncusu konumuna ilerlemiş. Geliştirdiği en önemli meziyeti ise bitiriciliği olmuş. Sahada aşırı mesafe kat ettikten sonra gücünü kaybedip, toplara cılız vuruşlar yapan bir Bruma vardı önceleri. Şimdi ise fiziki direncini kaybetmeyen, şut özelliği kazanan, köşelere bir santrfor gibi vurabilen etkin bir kanat oyuncusu kıvamında. Tam olarak şampiyon olacak bir takımın kanat oyuncusu olacak potansiyelde. Şampiyon olacak takımın kanat oyuncusu olacak yeteneğe zaten sahipti, ancak bu yeteneğinin %30'unu anca kullanıyordu. Fiziki dezavantajlarını minimize etmesi ve şut gücünü geliştirmesi, camiayı yeni bir transfer kazanmış hissine sevketti. Futbol şubemizde her şey bu denli kötüye giderken, mali sıkıntılar çekerken, yanlış transferler takımda diz boyuyken; Bruma oynadığı futbolla tüm taraftarlarımza umut verdi. Geçtiğimiz sezon bize umut aşılayan futbol oynayan bir diğer oyuncumuz Sinan Gümüş'ü düşündüğümüzde, formda bir Podolski ve diri bir Sneijder ile hücum hattımızın %70'ini oluşturmuş oluyoruz. Uzun lafın kısası Bruma Uhren Cup'ta oynadığı futbolla dibi görmeye yakın olan Galatasaray futboluna umut ışığı oldu.

BRUMA'NIN SİSTEMDEKİ YERİ
Armindo Bruma hazırlık kampındaki antrenmanlarda ve maçlarda gösterdiği performansla, önümüzdeki sezon Türkiye'de iki kulvarda da önemli işler yapacağı sinyalini verdi. Bir sonraki kamp durağımız Danimarka olacak. Yakın zamanda Manchester United ve Atletico Madrid gibi Avrupa'nın önde gelen ekipleriyle maçlar oynayacağız. Bu maçlarda Bruma'nın futbolunun nasıl seyredeceği de önemli olacak. Önümüzdeki sezon finansal fair-play cezamızdan dolayı Avrupa'da yer alamayacağız. Bu durum, lige şampiyonluk parolasıyla girecek bir takım için avantaj olacaktır. Bana kalırsa herhangi bir sakatlık veya mental sorun yaşamazsa ligin tozunu attıracak. Henüz yaşı 21, ancak şu anki oynadığı futbolla takımın potansiyel olarak en iyi 3 oyuncusundan biridir. Önümüzdeki sezon ilk 11'de onu gördüğümüz zaman gole yakın oyuncular listesinin başlarında olacaktır. Podolski ve Sneijder gibi tecrübeli, ayağı pas yapan hücum hattındaki oyuncularımızla iyi bir uyum yakalayacağını düşünüyorum. Gelecek sezon Bruma'nın sol kulvarda oynayacağını düşünüyorum. Şu performanstan sonra Bruma'yı soldan sağa almak yanlış olacaktır. Podolski'nin sağ kulvarda da önemli işler yaptığına şahit olduk. Ayrıca Carole gibi müthiş bir dinamonun Bruma'nın arkasında olması, o kanadı çok aktif kullanacağımızın sinyallerini veriyor. Carole, Bruma'nın defansif rollerine minimuma indirebilecek ligdeki en iyi sol beklerden biri. Tempo olarak ve hücumu okuma anlamında Bruma'ya önemli bir hücumsal özgürlük verecektir. Sneijder zaten stil olarak sol içe yanaşan bir 10 numara olarak dikkat çekiyor. Al - ver yapabilen bir santrafor ile Bruma'nın çok fazla pozisyona gireceğini ve golle buluşacağını düşünüyorum. Bu sezon temastan kaçmayacak bir profilde sahada olacaktır. Bu nedenle çok fazla penaltıya ve frikiğe sebebiyet verecektir. Bruma'nın en büyük şansı ise kuşkusuz teknik direktörümüz Jan Olde Riekerink olacak. Riekerink, genç oyuncuların gelişimlerini üst seviyeye çıkarabilecek yegane hocalardan biri. Zaten ilk görevinin altyapı olduğunu düşünürsek, önümüzdeki sezonda genç oyuncularımızın daha fahzla şans bulabileceğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sezon Sinan'ın gösterdiği gelişim ve aldığı dakikaların artmasında Riekerink hocanın büyük bir payı vardı. Bruma'nın da daha fazla eşikler atlamasında Riekerink'e güvenmek en doğru tercih olacaktır. Şu aşamadan sonra iş Galatasaray yönetimine düşüyor. Adil bir yıllık ücretle, sözleşme uzatılarak dünya gözüyle çok iyi bir kanat oyuncusu seyredebiliriz. Bruma bu sezon lige damga vurmaya hazır. İnşallah saha dışında da her şey istediğimiz gibi olur.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.