Soru&Cevap | Tufan Ersöz: Derbinin favorisi Galatasaray Odeabank!

Turkish Airlines Euroleague 4. haftasında çok büyük bir derbiye sahne olacakken 100 yıllık ezeli rekabet ilk kez Avrupa arenasına taşınacak. Sezona istediği gibi başlayamayan ve henüz galibiyetle tanışamamış Galatasaray Odeabank'ın, 3 maçından da galip ayrılmış Fenerbahçe'yi Abdi İpekçi Arena'da konuk edeceği bu dev derbiyi eski oyuncumuz ve kaptanımız ayrıca Lig TV basketbol yorumcusu olan Tufan Ersöz ile değerlendirdik..

**Yeni sezon öncesinde çok sayıda transfer yapan ve geniş bir rotasyonla sezona giren bir Galatasaray Odeabank vardı. Ancak şu ana kadar kadronun derinliği bize avantaj değil, dezavantaj yarattı gibi gözüküyor. 3 maçın oynandığı bu kısa periyotta Galatasaray Odeabank'ı nasıl buldun?
Galatasaray Odeabank bu sezon bütün sezonun yoğunluğunu, maç temposunu, ligin kalitesini düşünerek geniş bir kadro kurdu. 12 kişininde işin içine girebileceği, her mevkide farklı özellikte oyuncuların yer aldığı zengin bir kadro oluşturdu Ergin Ataman. Krstic'in sakatlığı, Pleiß'ın gelmesi, Russ Smith ve Justin Dentmon ikilisi biraz soru işareti tercihler olarak gözüküyordu sezonun başında. Ki bu soru işaretlerinde de hem kamuoyu hemde medya olarak çok yanılmadığımızı görüyoruz. 

Oynanan kısa periyotta mevcut oyun kurucu rotasyonunun şu ana kadar Euroleague'de yetersiz kaldığını gördük. İki oyuncu da belki bireysel olarak belirli meziyetleri olan oyuncular ama bu seviyede bilir kişi olup takımı idare edebilmek, lider özellikli oynamak çok kolay değil. Evet, Russ Smith geçen sene D-League'de 65 sayı atmış olabilir, çok potansiyelli olabilir ama üst seviyede başarılı performans göstermek çok kolay olmuyor. Belirli kilometreleri kat etmiş olmanız gerekiyor. Bu yüzden Galatasaray Odeabank'ın en büyük problemi oyun kurucu mevkisinde. Burada organizasyonu idare edip, takımı yönlendirecek bir oyuncu eksikliği olduğunu gördük. Bu yüzden Sinan Güler'e de şu 3 haftalık periyotta binen yükün haddi hesabı yok. Sinan belki  de kariyerinin en yoğun üç haftasını geçirdi hem aldığı süre hemde sorumluluk anlamında.

İşin savunma tarafına gelirsek, takımın yeni üyeleri Daye olsun, Smith olsun, Dentmon olsun daha çok hücum etme kısmını seven oyuncular. Bu kadar topu seven oyuncunun yer aldığı bir oyuncu grubunu da Ergin Ataman'ın işin savunma boyutunda kenetleyip, beraber hareket etme anlamında yol aldırdığını düşünmüyorum. Takımda henüz bir derinlik oluşmadı, çok yumuşak bir yapı var. Baktığımızda Galatasaray Odeabank yaptığı 4.5 blok ortalaması ile Euroleague'de en çok blok yapan takım konumunda ancak ben bunu iyi bir istatistik olarak görmüyorum. Çünkü bu kadar çok blok yapıyorsan demek ki yerde bir şeyleri beceremiyorsun ki havada Alex Tyus'un yapacağı bloklara kalıyorsun. Henüz bir sertlik oluşmadığı için rakipler çembere çok kolay hareket edebiliyorlar. Bu yüzden de Euroleague'in en çok sayı yiyen takımı zaten Galatasaray Odeabank. Spor Toto Süper Ligde belki Galatasaray bunu hücumda başarılı olarak kompanse edebilir ama Avrupa'da sertlik katmadan, savunmada takım halinde mücadele etmeden galibiyet alması çok zor. 

Toparlarsak, takım kimyası ve kadro olarak bir takım sıkıntıları var Galatasaray'ın. Russ Smith pek süre almıyor, Arroyo'nun gelişi konuşuluyor, Ergin Ataman Dentmon'ı daha çok iki numarada kullanıp Micov ve Emir'in oyun görüşünden yararlanmaya çalışıyor. Ergin hoca her zaman iyi bir kimyager olmuştur, bunu daha önce kurduğu kadrolarda da görebiliriz ancak bu sene 12 kişilik geniş kadro içerisinde özellikle yeni gelen oyuncuların rol ve görev dağılımını oturtamadı. Bu yüzden de eski oyuncularla yeni oyuncuların kısa vadede kaynaşıp bir birliktelik yaşaması çok kolay gözükmüyor.    

**Galatasaray Odeabank ve Fenerbahçe ilk kez Euroleague arenasında karşılaşacak ve atmosferin çok zorlu olacağı bir maç gibi görünüyor. Sence bu maçın favorisi kim? 
Geçen seneye baktığımızda Hickman'ı kaybeden Fenerbahçe'nin sadece Nunnally eklemesi yaptığını görüyoruz. İskeletin ve rollerin belli olduğu, kazanma alışkanlığının devam ettiği, -özellikle Ataşehir'de 23 maçtır kaybetmiyorlar- birlikte oynama anlamında belirli bir kilometreyi yapmış ve koç Obradovic ile olan iyi iletişimleri sebebiyle Fenerbahçe'nin Zalgiris maçında sakatlanan Bogdanovic ve Kalinic'in yokluğunu çok hissedeceklerini düşünmüyorum. Geçen senede benzer sakatlıklar yaşamışlardı ama Zeljko Obradovic bu sorunları ekleme yapmadan kendi kadro yapısı içinde çözmüştü. Bir şekilde Fenerbahçe kendi yolunu buluyor oyuncu bazında. 

Derbilerde iki takımında kendi evinde yarattığı dominasyonu geçmiş yıllardan beri görüyoruz. İki tarafta deplasmanda galibiyet almakta zorlanıyor. Ben tüm detayların Fenerbahçe lehine gözüktüğü, kötü gözüken bir Galatasaray Odeabank'ın olduğu durumda bile iç sahada, 12 bin taraftarın önünde Galatasaray Odeabank'ın favori olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu istatistiksel bir şey. Oyuncuların Abdi İpekçi'ye geldiklerinde ruh halleri başka oluyor, keza bu durumun aynısı Galatasaray Ataşehir'e gittiğinde de geçerli. O yüzden iç sahada, kendi seyircisi önünde Galatasaray Odeabank'ı favori görüyorum.  


**İki taraf içinde karşılaşmanın en kritik oyuncuları ve eşleşmeleri hangileri olur sence?
Bence bu maçta Galatasaray adın kilit eşleşme, oyunun bilirkişileri yani ne Smith ne Dentmon; Sinan ve Micov olacak. Keza Alex Tyus'un da önemli bir rolü olacak. Tyus, fiziksel olarak bazı eksiklikleri olsa bile atletizmi ile pota altında çok önemli bir rol üstleniyor ve sahada kaldığı sürelerde çok yoruluyor. Hem savunma hemde hücum anlamında her yere yetişmeye çalışıyor. Bunlar yüzünden Galatasaray Odeabank adında Sinan, Micov ve Tyus kilit isimler diyebilirim. 

Fenerbahçe tarafında ise bu tip maçlarda özellikle deplasmanda oynuyorsanız biraz isyankar olmanız gerekiyor. O isyan bayrağını da bana Vesely çekecekmiş gibi geliyor. Galatasaray Odeabank'ın da Pleiß'ın işin içine giremediği ve dolayısıyla daralan pota altı rotasyonunda özellikle Vesely'nin ikinci atışları koavalaması, enerjisi ve atletizmine dikkat etmesi lazım. Kısa pozisyonunda ise artık karakterini iyice bulmuş, koç Obradovic ile oyun görüşünü bir seviye daha yukarı taşımış bir Bobby Dixon var. Bence bu tarz maçlarda da işin heyecanını ve önemini kavramış durumda. Bu yüzden Galatasaray Odeabank'ın ilk başta dikkat etmesi gereken iki oyuncu Dixon ve Vesely bence. 

**Galatasaray Odeabank-Fenerbahçe karşılaşmaları her zaman gerilim düzeyinin oldukça yüksek olduğu karşılaşmalar oldu. Euroleague'de bu maça özel ilgi göstererek çok deneyimli bir hakem üçlüsü atadı. Maçın hakemleri Daniel Hierrezuelo, Borys Ryzhk ve Jakub Zamojski sence bu maçı kaldırabilirler mi?
Öncelikle ilk 3 haftaya bakıldığında Euroleague'in değişen kurallarla bir takım standartları oturtamadığını görüyoruz. İlk 3 maçta hızlı hücumları savunma yaparak durdurmak yerine tembel faullerle durdurmaya karşı bir önlem almak istediler ama buna hakemlerde iyi bir reaksiyon gösteremediler. Oyuncularında kafası karışmış durumda. Bu tip pozisyonlarda yorum farklılıkları yaşanabiliyor ve bu yüzden tartışmaya açık çok fazla pozisyon yaşandı. Bunun dışında oyunu sertleştirecek ve hızının artmasını sağlayacak bir takım standartlar yakalamaya çalışıyorlar. Umuyorum bu maçta da böyle olur. Yalnız bizim ülke basketbolu olarak düşünmemiz gereken başka bir nokta var bence. 16 takımın 4'ünün Türk olduğu bir platforma sadece 2 adet Türk hakem gönderebiliyoruz. Bence bu hem TBF'nin hem MHK'nin düşünmesi gereken bir handikap bence. Daha çok hakemimizin buralarda maç yönetebilmesine yönelik yaptırımlar uygulanmalı diye düşünüyorum.

Tekrar maça  dönersek, bu tarz maçlar gerginliğe, çalınan düdüklerin itirazlarına, saha içinde psikolojik savaşlara, birçok şeye gebe oluyor. Bu yüzdende bu tarz olayları kontrolü altında tutabilecek bir hakem üçlüsünün sahada olacağını söyleyebiliriz. Lokal liglerdeki Olympiacos-Panathinaikos; Kızılyıldız-Partizan derbilerine taş çıkartacak bir derbi Galatasaray-Fenerbahçe derbisi. Bu yüzden bence hakem üçlüsünün de sakin kalıp olayı idare etmeleri gerektiğini düşünüyorum. 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.