Ergin Ataman: Hiç bir takımla görüşmedim..

Galatasaray Odeabank'ın başarılı baş antrenörü Ergin Ataman dün öğle saatlerinde Antalya'da Akra Hotels'de düzenlenen 'Akra Talk' adlı söyleşiye katıldı. Film yapımcısı Elif Dağdeviren'in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Ataman, sporda başarıyı kazanmada konsantrasyonun önemini anlattı. Galatasaray ile bu sezon 75 resmi maç oynadıklarını anlatan Ataman, lig, Avrupa, milli maçlar, eleme müsabakaları gibi karşılaşmalarla yılın yarısını maç oynayarak geçirdiklerini aktardı.  

MİLLİ TAKIMDA TAKIMA ZAMAN AYIRAMADIM..
Başarı için hangi işi yaparsanız yapın ama asıl işinize konsantre olmanız gerekiyor. Bu dönemde Galatasaray'da Eurocup şampiyonu da olduk. Lig bittikten sonra A milli takımı topladık ve temmuz başında olimpiyat elemeleri vardı. Bir ay boyunca o sorumluluk altında A Milli Takıma konsantre oldum ve o dönem tam transfer dönemiydi. O dönemde konsantrasyonum kaydığı için bu sezon başı transferde hata yaptık. Oyuncu seçiminde özellikle oyun kurucu seçiminde hata yaptım. Oradaki 1 aylık konsantrasyon kaybı, kayıp derken milli takıma konsantre olmam gerekiyordu. Milli takım kampındayken transfer edeceğim oyuncularla ilgili çalışma yapmak bana yakışmayacağı için o dönemdeki çalışmaları yardımcılarıma yaptırdım. Ben yeteri kadar konsantre olamadım ve oyun kurucu transferinde istediğimi elde edemediğim için geçen sezon şampiyon olan Galatasaray takımı bu sene Euroleague'de ilk 8 takıma kalamadı. Bunu da öz eleştiri yaptığım zaman o dönemki konsantrasyon kaybımı görüyorum.

MİLLİ TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ..
2014'te Dünya Şampiyonası, 2015'te Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat elemelerinde 3 yıl boyunca milli takım hocalığını gururla yaptım. Çok da severek yaptım ancak eylül ayında ö dönemki federasyonun aldığı karar vardı. Milli takım hocalarının kulüp takımı çalıştırmaması yönünde karar almışlardı ve benden Galatasaray takımını bırakıp milli takımın başına geçmemi teklif ettiler. Ancak Eurocup şampiyonu olmuş ve sözleşmesi 1 yıl daha devam eden hoca olarak Galatasaray'ı bırakma durumum olamayacağım için o şerefli görevden ayrılmak durumunda kaldım. Sonra federasyon değişti sistem değişti yeni bir hoca geldi. Bu çok spekülatif bir konu o nedenle girmek istemiyorum. O konuyla ilgili basın toplantısı yapacaktım iptal ettim.

TARAFTARIN TEPKİSİ VE YAŞANANLAR
Dünkü maça gelirken eşim ve oğlum için bile şüpheliydim. Acaba gelsinler mi gelmesinler mi diye. Ne kadar acı düşünebiliyor musunuz, sizin hayatınızı verdiğiniz, her anınızda başarısı için mücadele ettiğiniz ve o kulübün taraftarı olduğunu düşünen bazılarının küfür etmeleri. Protesto her zaman olabilir. Ben 5 yıldır Galatasaray'ın başındayım. 23 yıl sonra Galatasaray lig şampiyonu oldu, Euroleague'de çeyrek final oynadık, Eurocup şampiyonu olduk. Sonuçta daha iyisini yapan varsa küçümsersin. Bugüne kadar Türkiye'de futbolda sadece Galatasaray bugüne kadar UEFA Kupası'nı kazanabildi. basketbolda da Euro Cup kazandı. Barselona Yunanlı koç almış memnun değiller. Maçın sonunda taraftar beyaz mendil salladı. Protestoya her zaman edebilirsin, bağırabilirsin. Protesto amaçlı ama gelip de kendi hocana küfür ediyor, hakaret ediyorsan bu sportif değerlere sığmaz. Maalesef sporumuzda spor kültürünü almayan arkadaşlarımız var.

AYRILIK DÜŞÜNCESİ
Bazen bundan dolayı sezon sonunda Galatasaray'dan ayrılmayı da düşünüyorum. Düşünmüyor değilim, çünkü yoruluyorum. Eve gittiğim zaman yorgun olduğumu hissediyorum. Ondan sonra gerçek taraftarların sevgi dolu mesajları gelince kendimi toparlıyorum ama tabii ki neden diyorum yoruluyorum? Gitmeyi düşünüyorum ama ondan sonra diyorum ki senin duruşun bu, sen Ergin Ataman'sın. Dik durursun, aksine bunlara karşı daha da dik olursun. O zaman da işte diyorum ki ben buradan hiç gitmeyeceğim, hep burada kalıyorum diyorum. Bu çelişkiyi yaşıyorum. Ama sonuçta spor yapıyoruz. Ben bunu her zaman da söylüyorum. Hiçbirimiz burada kalıcı değiliz. Oyuncular da hocalarda taraftarlar da fani dünyada bugün varız yarın yokuz. Galatasaray kulübü yıllardır var ve var olacak.

Bu aylarda birçok transferle ilgili söylenti çıkar. Ama şu anda bu konularla ilgilenen yabancı menajerim var. O takip ediyor gelişmeleri. Benim şu an tek konsantrasyonun Galatasaray üzerine. Galatasaray şu anda play-off'larda Türkiye'nin en büyük şampiyonluk adayı. Benim önceliğim Galatasaray üzerine tabi ki sezon sonunda sözleşmem bitiyor. Galatasaray benle devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. O nedenle menajerim yurt dışındaki bazı kulüplerle görüşmeler, daha doğrusu görüşme derken ona bir takım talepler geliyor olabilir. Barselona ve Milan adı geçiyor. Ama ben kimseyle görüşme yapmadım.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.