Ali Tanrıyar'ı kaybettik..

Galatasaray'ın efsane başkanlarından ve ülkemizin eski milletvekillerinden 103 yaşındaki Prof. Dr. Ali Tanrıyar, tedavi gördüğü hastahanede bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti. İlerleyen yaşı ve hastalığına rağmen hemen hemen tüm Divan Kurulu, Genel Kurul gibi toplantılarda ön sırada yerini alan efsane başkan Ali Tanrıyar, daha önce iki dönem başkanlık yapmasının yanı sıra uzun süreler Galatasaray Lisesi'nde faaliyet gösterdi.

Galatasaray'da başkanlığının ilk yılında 13 farklı branşta şampiyonluk yaşayarak kimsenin yanına bile yaklaşamayacağı önemli bir başarıya imza atan Ali Tanrıyar'a Allah'tan rahmet; kederli ailesine ve camiamıza baş sağlığı dileriz. 

ALİ TANRIYAR KİMDİR?
Ali Tanrıyar, 1914 yılında Yunanistan’ın Drama Sancağı Pravişte Kazası (Kavala) Palihor Köyünde doğdu. 1923’te Yunanistan’dan ailesiyle birlikte göç ederek Manisa’nın Kırkağaç ilçesine yerleşti. Kırkağaç ilk okulunu birincilikle bitirdi. Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Dahiliye ihtisası yaptı. Galatasaray Lisesi‘nde 1935’ten 1942’ye kadar spor işlerine baktı.

ANAP partisinin kurucusu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın bacanağı da olan Tanrıyar, 1 yıl bakanlık, 8 yıl da milletvekilliği yaptı.

1973 – 1983 yılları arasında başhekimliğini yaptığı Taksim Hastanesi’nden ayrıldı ve 1983-1991 yılları arasında İstanbul’dan milletvekili seçildi ve iki dönem İçişleri Bakanlığı yaptı. Ali Tanrıyar bakanlığı bıraktıktan sonra, 1986-1990 yılları arasında iki dönem Galatasaray Kulübü Başkanlığı’na seçildi.

Galatasaray’da istikrarın yakalanması ve her türlü sportif başarının temellerinin atılmasında öncü rol üstlendi; bu yolda kulübün başkanı olduğu sürece bozulan mali durumu düzeltti, futbol takımını çok üst seviyelere çıkardı ve UEFA Kupası’nı kazanacak takımın temellerini attı.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.