"Çinliler alırsa her sene Avrupa'ya gideriz!"

Çinlilerin, G.Saray'a talip olması taraftarları heyecanlandırdı. Çin’in zengin isimleri arasında yer alan Zhu Xingliang’ın 500 milyon dolar’ı gözden çıkardığı belirtilirken kulübün gidişatından memnun olmayan sarı-kırmızılı taraftarlar satışa destek verdi.

Galatasaray'ın el değiştireceği ile ilgili iddialar birbirini izlerken Başkan Dursun Özbek'in yaptığı, "Resmi olarak kulübe ulaşmış yazılı bir teklif yok ama gayriresmi olarak bazı girişimler var" sözleri tartışmaları daha da alevlendirdi. Özbek'in açık bir şekilde dile getirdiği teklifi, Türkiye Çin İş adamaları Derneği Başkanı Kemal Koçak'ın bizzat Başkan Özbek'e olmasa da dostları aracılığıyla camianın önde gelen isimlerine teklifi ulaştırdığı öğrenildi.

ŞİRKETTE SÖZ SAHİBİ OLACAK
Camiada konuşulan "Milyar dolarlık serveti olan bir inşaat zengini Galatasaray'ı almak istiyor" dedikodularında adı geçen kişinin ise 3.2 milyar dolar'lık servetiyle Çin'n en zengin 43. işadamı olan Zhu Xingliang olduğu ortaya çıktı. Xingliang'ın, Galatasaray için gözden çıkardığı rakamın 500 milyon dolar olduğu belirtilirken Çinli işadamı, Borsa'da işlem gören ve 147.3 milyon dolar piyasa değeri olan Sportif AŞ'de söz sahibi olmak istediği ifade ediliyor.

SATIP YÜKSELİŞE GEÇTİLER
Bu haber camianın ileri gelenlerini çok fazla memnun etmezken taraftarları etkisi altına aldı. Sarı-kırmızılılar, yeni para girişinin kulübü eski parlak günlerine döndüreceği yorumları yaparken dev şirketler tarafından satın alınan takımların yükselişini örnek gösterdi. "Çinliler satın alırsa; her sene Avrupa'ya gideriz" diyen de vardı; "Almaları için bir sürü bahane buluyorum" diyen de... Galatasaray'ın halkın takımı olduğunu ve kesinlikle satılamayacağını söyleyenler de yok değildi. Galatasaray'da şimdi gözler Çinliler'den gelecek muhtemel teklife çevrildi.

MİLAN 800 MİLYON EURO'YA GİTTİ
Son dönemde yaptığı bol sıfırlı transferlerle adından söz ettiren Çinliler, son olarak Milan'ı satın aldı. İtalyan devi yaklaşık 800 milyon euro'luk bir anlaşma sonucu Berlusconi tarafından Çinli bir yatırım grubuna satıldı ve yeni başkan Yong Hong Li oldu.

AVRUPA'DA ÇOK MODA
İngiltere'de Chelsea, Arsenal, Manchester City, Manchester United, Fransa'da Monaco, Paris Saint- Germain, İtalya'da İnter gibi kulüplerin sahipleri arasında Rus oligarkları, Arap şeyhleri, ABD'li ve Asyalı zengin iş adamları bulunuyor.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.