Dursun Özbek: Hedefim borçsuz bir kulüp bırakmak

Galatasaray’ın son dönemlerde eleştirilen Başkanı Dursun Özbek, Riva ihalesini ve gelirin nasıl kullanılacağını Hürriyet’e açıkladı. Özbek, “Büyük paralar harcayıp efsane başkan olursunuz ama sizden sonraki yönetimlere borç bırakırsınız. Dayağı da sizden sonrakiler yer. Ben dayak yiyen oldum. Ama borçla efsane başkan olmayacağım. Geliri giderine eşit bir kulüp bırakacağım” dedi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Riva ihalesi, Florya projesi, borçlar, UEFA ile yapılan anlaşmalar ve kendisine yönelik yapılan eleştirileri Hürriyet’e değerlendirdi. 942 milyon lira gelir beklenen Riva arazisinin ihalesinin tamamlanmasıyla borçları kısa sürede sıfırlayacaklarını açıklayan Özbek, “Bizler belli bir dönem için seçiliyoruz. Bu dönemde yapılan harcamalar bizden sonraki döneme devrediyor. Yapılan harcamalarla efsane başkan olursunuz ama dayağı sizden sonrakiler yer. Ben dayağı yiyen oldum ama borçla efsane başkan olmayacağım. Benden sonraki yönetimlere fıstık gibi bir tablo bırakacağım” diye konuştu.

Önceki gün gerçekleştirilen Riva ihalesinin hasılat paylaşım modeliyle gerçekleştiğini vurgulayan Dursun Özbek, buradaki gelir modelini ve bu gelirin nasıl kullanılacağını anlattı. Özbek, şu hesabı yaptı: “Biz Emlak Konut GYO ile anlaştık. Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı ihaleyi kazandı. Ama bizim muhatabımız Emlak Konut. Buradan bizim kasamıza en az 942 milyon TL girecek.

Şubat ayına kadar Galatasaray’ın banka borcu 265 milyon dolardı.

 * Emlak Konut ile anlaşınca bize 92 milyon dolarlık temlik yapıldı. Biz de bu para ile bankalara ödeme yaptık ve borcu 173 milyon dolara indirdik.

 * Bu borcun sadece faiz ve kur farkı ödemesi 240 milyon TL’ydi.

 * Şimdi sözleşmeler imzalandığı gibi Emlak Konut bize 562 milyon TL daha temlik yapacak.

 * Biz de bu temliki kırdırıp borcun önemli bir bölümünü kapatmış olacağız.

* Böylece Galatasaray 240 milyon TL’lik faizi de ödemekten de kurtulmuş olacak.

RİVA GELİRİ ARTABİLİR
Borcun kapanmasıyla Galatasaray’ın gelir-gider dengesinin bir birine eşit olacağını anlatan Özbek, şunları söyledi: “Galatasaray Sportif ve Galatasaray Kulübü’nün yıllık toplam geliri 140 milyon Euro. Eğer faiz ödemeyen bir kulüp olursak giderimiz de sadece 140 milyon Euro olacak. Tüm bunlardan sonra kendimizi normal bir yapıya çekmiş olacağız. Tüm bu senaryo Galatasaray’ın Riva’dan 942 milyon TL gelir sağlaması üzerine kuruldu. Ancak Emlak Konut bugüne kadar yaptığı projelerde hep iki katı gelir sağlamayı başarmış durumda. Yani buradaki konutlar değerlendikçe Galatasaray’ın geliri de artacak. Hatta biz buradan 1 milyar TL daha kazanabiliriz.” 

Galatasaray’ın diğer borçları hakkında da bilgi veren Özbek, “Bankalara olan borçlar dışında tedarikçi ve sporcu borçlarımız var. Futbol sporcularına olan borcumuz yıllık 60 milyon Euro, amatör sporlarda bu rakam 25 milyon Euro. Tedarikçi borçları ise çok daha düşük rakamlar. İşte Galatasaray’ın kurtuluş reçetesi dediğimiz Riva’dan elde edilecek gelirler ve bu gelirlerin kullanılacağı alanlar bunlar. Çok ağır bir tablo devraldık. Enkaz edebiyatı yapmak istemiyorum, bunları bilerek geldim. Bu proje için camiada taraftar aradık ama bulamadık. Benim hedefim borçsuz bir kulüp bırakmak. Mali yapıyı düzeltemez iseniz sportif başarı da zor geliyor. Büyük transferler yapabilirim ama bunun sonu yok. Bir süre sonra yol bitiyor. Biz geldiğimizde yol bitmişti. Hedefim mali durumu düzeltip sportif başarıları yakalamak” ifadelerini kullandı.

AIG’NİN FATURASI AĞIR OLDU KULÜBÜ SATMAYIZ
Galatasaray için Çinli işadamlarından gelen teklifler olduğunu da doğrulayan Dursun Özbek, şu yorumu yaptı: “Yolun sonuna gelince en kolay şey satmak. Biz de ‘kulübü satalım ve bu işin içinden çıkalım’ diyebiliriz. Ama bir gün sorarlar; ‘Sattığın malı, sen mi dünya markası yaptın da satıyorsun’ diye. Galatasaray, Galatasaraylılara ait olması gereken bir kulüp. Ben hisse satışı yapmam. Geçmişte böyle satışlar oldu. AIG’nin faturasını insanlar hatırlamıyor. Biz bunları insanları yıpratmamak için hatırlatmıyoruz. O dönemde Galatasaray’ın hisselerini alan AIG’nin bize faturası 30 milyon dolardır. 15 sene sonra bu para 300 milyon dolar olur. O para GS’nin kasasında kalsaydı bu tabloyu konuşmuyorduk belkide.”

KEMERBURGAZ TESİSLERİ İÇİN FİNAL AŞAMASINDAYIZ
Galatasaray’ın İstanbul Florya’daki tesisleriyle ilgili de bilgi veren Dursun Özbek, “Antrenman sahaları yetersiz. A Takım oyuncuları her gün aynı sahada antrenmana çıkıyor, zemin bozuluyor. Sinan Gümüş de bu yüzden sakatlandı. Diğer sahada ise farklı yaş grupları antrenman yapıyor. Maç günü tesislerden stada, 1.5 saatimiz trafikte geçiyor. Biz de Emlak Konut GYO ile bu konuda bir anlaşma yaptık. Kemerburgaz’da yeni tesisler yapılacak. Bu konuda final aşamasına geldik. Daha sonra Florya’daki arazi değerlendirilecek” dedi.

100 MİLYON DOLARLIK ALİ SAMİ YEN OTELİ
Kulübün bundan sonraki hedefinin ise gelir modelini çeşitlendirmek olduğunun altını çizen Dursun Özbek, “Eski kulüp binamızın bulunduğu yerde Mecidiyeköy’de bir otel projemiz vardı. Bu proje başladı. 100 milyon dolarlık bir proje. Galatasaray’a her yıl 15 milyon lira gelir bırakacak. Turizmin canlanması durumunda ise bu gelir artacak. 190 odalı otel 5 yıldızlı olacak ve adı da Ali Sami Yen olacak. Ayrıca Türk Telekom Stadı’nın yanında kapalı spor salonu projemiz de devam ediyor. Burada kiralanabilir alanlar da olacak” dedi.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.