Dursun Özbek: Galatasaray'ın yenilenmeye ihtiyacı var..

Galatasaray'da başkan Dursun Özbek bugün yeni transferimiz Mariano için gerçekleştirilen imza töreninde basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulundu. Transferlerin devam edeceğini belirten Özbek, geçtiğimiz günlerde takımdan ayrılan yıldız oyuncu Wesley Sneijder hakkında da açıklamalarda bulundu. Dursun Özbek'in imza törenindeki açıklamalarının tamamı şu şekilde..

TRANSFERLER DEVAM EDECEK
Takımların, belli bir süre içinde yenilenmesi, özellikle taraftarımıza daha heyecanlı ve yeni isimlerle bir takım yaratma zorunluluğu vardı. Galatasaray’ın da futbolcu yapısı itibari ile yenilenmeye ihtiyacı vardı. Biz bu yenilenmeyi gerçekleştiriyoruz. Kadromuzda halen hizmet verecek isimlerin tutulması, eksiklerin de bir an evvel yerine getirilmesi gereği var. Bugünlerde yaptığımız operasyon bu. ‘Uçaklar inecek’ cümlesi kullanıldı medyada. İndi ve inmeye devam edecek. Kadro yapısındaki eksikleri gidermek için transfer sezonu boyunca çalışmalarımız devam edecek. Ne kadar futbolcu satmışsak o kadar transfer yapmış durumdayız. Yeni gelecek oyuncular da var. Galatasaray'ın 2017-2018 sezonunda mali yapısına zarar verecek hiçbir faaliyet içinde değiliz. Önemli bir yıl, kritik bir yıl. Her zaman olduğundan daha dikkatli davranıyoruz. 

SNEIJDER İLE MAYIS'TA GÖRÜŞTÜK
Bazı uçaklar kalkıyor, son günlerde medyada büyük yer bulan Sneijder'in ayrılması olayı Galatasaray için de önemlidir. Wesley, bize 4.5 sene güzel hizmetler verdi. Bu emekleri için teşekkür ederim. Galatasaray gibi büyük kulüplerde bu vedalar olur. Bu hayatın gerçeği, bunu farklı yorumlamamak lazım. Her iki tarafın uymak zorunda olduğu kariyer planlamaları var. Geçtiğimiz Mayıs ayında konuştuk ve kendisinin planları olduğunu dile getirdi. Detayların halledilmesi için bugüne kadar geldi. Hiçbir zaman tek taraflı değildi. Teknik direktör istedi, istemedi polemiğine sokmak yanlış. Galatasaray'da kariyer planlamasıyla alakalı bu tarz ayrılıklar olmuştur.

Sneijder ile iki sene önce yaptığımız sözleşmede "Türkiye'de başka takıma giderse 20 milyon euro öder" maddesi vardı. Fesih yaparken de bunun konulması gerekiyordu. Biz halka açık bir şirketiz. Türkiye'de başka bir takımda oynaması endişesiyle bu yapılmadı. Bizden önce yapılan sözleşmenin devamıydı ve o şekilde de kaldı.

ÖSTERSUNDS MAÇI BİR YOL KAZASI
Östersunds maçı bir kazaydı. İstemediğimiz bir skorla karşılaştık. Bunu bir yol kazası şeklinde kabul etmeliyiz. Perşembe günü, Galatasaray camiası, bu kazanın tamiri için en iyisini yapacaktır, bundan eminim. Geride kalan iki sene, Galatasaray açısında başarılı değildi. Yönetimlerin yapması gereken şeylerden bir tanesi de Galatasaray'ın Türk spor tarihine uygun olarak, futbol takımının Türkiye'de ve Avrupa'da başarılarını sağlamak olduğu için yönetim bugünkü yapılanları yapmak zorundadır. Yönetim olarak seyirciyi tatmin eden, Galatasaray yaratmaya çalışıyoruz. Kimse bu değişikliğin neden yapıldığını sorgulamaması lazım. Taraftar ve yönetim, oynanan futboldan memnun değildi.

MUSLERA AYRILMAYACAK
Öyle şeyler bulup yazıyorsunuz ki, benim hiç hayalimden, aklımdan geçmiyor. Bir sabah gazeteyi açıyorum: ‘Muslera'yı gönderecekler’. Muslera son derece güvendiğimiz, önemli ve başarılı bir oyuncumuz. Uzun yıllar daha Galatasaray'a hizmet edecektir. Çıkan haberleri kınıyorum. Başka da söyleyecek bir şeyim yok. Nereden bulup çıkartıyorlar, hayretler içindeyim. Hiçbir Galatasaraylının Galatasaray Spor Kulübü 'nün kaotik bir ortama sürüklenmesini isteyeceğini düşünmüyorum. Bunlar yazılıyor, bunların başka mihraklar sayesinde olduğunu düşünüyorum.

TUDOR DEVAM EDECEK
Tudor sorusunu tuhaf karşılıyorum. Tudor'u biz getirdik. Galatasaray'ın teknik direktörü, yönetim nerede duracak? Ayrı bir yerde mi duracak? Elbet ki Tudor'un arkasındayız. Faydalı olması için getirdik ve öyle de olacaktır. Şu an bir antrenör arayışında değiliz. Lucescu, Galatasaray'a hizmet vermiş başarılı bir antrenör ama kendisiyle bir görüşmemiz olmadı.

TRANSFER YASAĞI SÖZ KONUSU DEĞİL
Galatasaray, UEFA tarafından geçen sene Avrupa kupalarından yasaklanmıştı. Ceza bitti ve bu sene tekrar Avrupa’dayız. Galatasaray’ı kısıtlayan Avrupa şartları itibariyle gelmiş bir transfer yasağı söz konusu değil. Fakat bu bizi istediğimiz gibi harcama yapmaya iten bir konu değil. Galatasaray'ın kadrosundan çıkan oyuncularından gelen fon var. Basında yansıtılan; yazılan, çizilen Galatasaray borç batağı içinde yazıyor. Ortaya koyduğumuz projelere bakılırsa; Galatasaray borç yükü içinde yüzerek buraya geldi ama planlamalar çerçevesinde borç sarmalından çıkmak için projeler ürettik. Nasıl bunun içinden çıkacağız? Riva ve Florya sonrası banka borçlarının kapatılması; zaten gelen kurulda ifade ettiğim gibi. Şu anda bunu yapıyoruz. Söz konusu projeler çerçevesinde gelecek paralar var. Bunların adresini de verdim. Faiz ödeyen kulüp olmaktan çıkarmaya çalışıyorum. Bozuk bir finansal yapıyla hangi kadroyu kurarsanız kurun, başarılı olmanız çok zor. Yapmış olduğumuz projeler çerçevesinde, sermaye artıyı da önemli bir konu.  Önümüzdeki bir yıl zarfında son yapısı tamamen düzelmiş, önümüzde Florya ile ilgili bir ihale olacak. Buna bağlı olarak genel kurula verdiğim söz çerçevesinde finansal borçların azaltılması, gerekiyorsa kapatılması. 2017-18 Sportif AŞ olarak çok önemli. Harcama ve masraflara çok dikkat etmesi gereği var. Hiçbir saniye bunun farkındalığının dışına çıkmıyoruz. Hiç kimse aykırı bir yorum üretmeye kalkmasın… “Riva'nın transfere yatırdı.” Böyle bir şey yok. Futbolculara ödenen bir maaş yapısı var. Geçtiğimiz sezon limit 65 milyon Euro’ydu. Buna bağlı kaldık. 61 milyon Euro seviyesinde kaldık. Bunu biraz da geriye çekme planlarını yapıyoruz. Bunlar yapılırken “Riva’yı, Florya’yı sattı futbolcuya verdi” diyenler neden bunu söylüyorlar? En iyi Galatasaray takımını kurmaya çalışıyoruz dedikçe bazı mihraklar “Onu sattı bunu sattı” diyor. Böyle bir tablo yok.

ALTYAPIYI REVİZE EDECEĞİZ
Galatasaray Futbol Kulübü ve Futbol Akademisi Florya'da. Verilen eğitim çerçevesinden A takıma oyuncu yetiştiriliyor. Bu tesis uzun zamandır Galatasaray'a hizmet veren bir tesis. Altyapı oyuncularının maç yapacağı bir nizami saha var. Onun dışında nizami idman yapılacak bir saha yok. İşe buradan başlamak lazım. Altyapının ihmal edildiği görüntüsü var ise işin başlangıcı burada. İstenilen seviyede A takıma oyuncu verme durumu yok, tesisler yetersiz. Bugüne kadar aşağıdan birçok oyuncu gelmiş. Değişen futbol koşulları ve ekonomisi çerçevesinde koşullar 10 sene evveli ile kıyaslamak mümkün değil. Altyapının başına Emrah Bayraktar'ı getirdik. Onunla yaptığımız toplantı çerçevesinde yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. O yapıya uygun insanların istihdamına başlıyoruz. Bu altyapının yerleşkesi çok önemli. Yeterli sayıda konaklama tesisimiz ve sahamız yok. Bugünün koşullarında bu tesisler artık yetişmiyor. Sadece altyapıya hizmet verecek yeni bir scout ekibi kuruyoruz. Kısa bir süre sonra bunun da tanıtımını yapacağız. Rakibimiz olan Avrupa'daki takımların altyapısını ve sonra da bizim tesislerin incelenmesi lazım ki dediklerim kolay anlaşılabilsin. 

Altyapıdan 7 oyuncumuz A takım kadrosunda. Önümüzdeki günlerde onların A takımı ile uyumunu ve Galatasaray'a hizmet vermeleri için gerekeni yapıyoruz.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.