Dursun Özbek: Vergiler dahil toplam 66.5milyon Euro maaş ödeyeceğiz..

Galatasaray Spor Kulübü başkanı Dursun Özbek bugün gerçekleştirilen Divan Kurulu'nda gündem ve geride kalan transfer dönemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Üyelerin kendisine yönelttiği soruları da yanıtlayan Özbek, transfer döneminde ödenen rakamları gerçekleştirdiği ayrıntılı sunumla üyelerle paylaştı. Dursun Özbek'in futbol takımına dair açıklamalarının tamamı şu şekilde..

40 MİLYON EURO BONSERVİS ÖDEYECEĞİZ..
Futbolun; Galatasaray Spor Kulübü’nün en büyük değeri olması sebebiyle soruların büyük bir kısmı bunun üzerinde yoğunlaşıyordu. Futbol şubesinde transferler şöyle yapılıyor. Eksikler, tespit ediliyor. Eksikler çerçevesinde futbol takımında takviye edilmesi gereken mevkiler, scout ekibine bildiriliyor. Scout ekibi bu çerçevede bir liste hazırlıyor. Scout ekibi diyor ki ‘Bu mevkide transferini yapabileceğimiz x,y,z futbolcular var’… Bu futbolculardan kimleri transfer edebileceğimiz konusunda bir liste hazırlanıyor ve bu listeye göre bir transfer politikası sürdürülüyor. Sadece transfer edilmesi gereken futbolcular değil bu arada ayrılması gereken futbolcular da oluyor. Bunların kararını da bu ekip veriyor. İlgili dönemde futbolcuların bonservis bedeli olarak yaklaşık 40 milyon Euro bonservis bedeli ödedik. Ödedik derken şöyle anlaşılması lazım, belli bir takvim çerçevesinde ödeniyor. Transfer mevzuatına girdiğiniz zaman bir de menajerlik sistemi var. Sözleşmeler hazırlanırken olmazsa olmazlardan bir parçası. Geçtiğimiz transfer dönemi itibarıyla menajer komisyonu olarak yine yıllara dayalı olarak 8-9 milyon Euro menajerlik ücreti ödemişiz. 

VERGİLER DAHİL TOPLAM MAAŞ 66 MİLYON EURO..
Yapılan transferler çerçevesinde ortalama 3-4 yıl için kulübün girdiği taahhüt 85.5 milyon Euro. Ayrılan futbolculardan Galatasaray kulübünün almış olduğu bonservis miktarı da 18.5 milyon Euro. Bu oyuncuların yıllık maaş ücretlerinin toplamı 10 milyon Euro civarında, ki kulüp olarak bu taahütlerden de kurtulmuş oluyoruz. Geçmiş yıllarda UEFA’nın bildiğiniz gibi Galatasaray için uyguladığı maaşlarını maç başı ücretlerin vergisi de dahil 65 milyon Euro gibi bir limit koydu. Bu 65 milyon Euro nereden çıktı? UEFA Galatasaray’ın o güne kadar gelirleriyle ilgili analizini yaptı ve 65 milyon Euro limitinin o dönemki Galatasaray’ın mali yapısı itibarıyla uygun olduğunu gördü. Şu anda 31 futbolcumuz var. Bu 31 futbolcuya ödediğimiz vergisi de dahil maaşlar 66.5 milyon Euro mertebesindedir.

Biz UEFA ile görüştük, gittik. Galatasaray’ın mali tabloları böyle dedik. Bizim, ikinci bir disipline ihtiyacımız olduğu düşüncesiyle 2017-2018 sezonundan başlayan bir anlaşma yapalım diyerek konuştuk. Olumlu karşıladılar. Hatta Eylül sonu, Ekim ayı itibarıyla da kendilerinden randevu bekliyorum. 3 ya da 4 yıllık bir anlaşma yapmak istiyorum. Gelen yönetimlerin bu anlaşmalar çerçevesinde büyük devalüasyonlara sebebiyet vermeyecek şekilde kulübü yöneteceklerini inanıyorum.

FABRİKA ÜRETİM YAPSIN DİYE YATIRIM YAPILIR..
Yönetim bir takım kurdu, bu takım performansıyla her sene Galatasaray Sportif AŞ’nin kasasına belli bir miktarda para getirecek. Bu paranın içinde bu maaşlar çıkacak, bu maaşlar ödenecek. 4 sene itibarıyla dikkate alırsak bu takım, sahaya çıkacak, oynayacak, taraftar destek verecek, sizler destek vereceksiniz ve bir üretim yapacak. Bir fabrika gibi düşünün. Bu sene sahada mücadele edeceğiz, şampiyonluk hedefimiz gösterdiğimiz performansa dayalı da bir gelirimiz olacak. Bizi eleştirenlerin aklına hiç bu husus gelmiyor mu? Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın bedelinin ne kadar iyi bir performans gösterirsek 35-40 milyon Euro’lara gittiğini görmüyor muyuz? Harcanan paranın bu seneye ait olmadığını bilmiyor muyuz? Peki bu kadar net bir olaysa o şekilde yorumlar yapılır, sizin takdirinize bırakıyorum. Bu transferler yapılırken elbette en önemli husus olarak transferlerin en ucuz, en hesaplı nasıl yapılacağı… Biz scout ekibinden bize gelen liste çerçevesinde bu hususta futbolculara ve menajerlerine nasıl ulaşacağımız konusunda elbette çalışıyoruz. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı ve yönetimi olarak Galatasaray’ın menfaatlerini en üst seviyede sayıyoruz. Yapılan transferlerde bizzat kendim bu pazarlıkları yaptım. Bizzat kendim o kişi ve futbolcularla görüştüm. Elbette bunun için danıştıklarımız oluyor. Sayın Bülent Tulun da bu manada danıştığımız, yardım istediğimiz biri. Bunun gibi yardım istediğimiz ulaşmaya çalıştığımız bir sürü insan var. Galatasaray’ın bir zerre mirasını bu yolda heba etmeyi aklımdan geçirmedim. Dolayısıyla bu konuyla ilgili kimse öküzün altında buzağı aramasın.

SPORCULARIMIZI SİGORTALATTIRACAĞIZ
Sporcuları sigorta ettirmek gereği var. Geçmişte kulüpte bir şey dikkatimi çekti. Bir sigorta poliçesi vardı, kulüpte bununla ilgili. Getirin bakalım dedim, okudum. Sporcu sahada sakatlanırsa uzun süre uzak kalırsa bir şey almıyorsunuz. Sporcu sahada Allah saklasın ölürse bir şey almıyorsunuz. Saha dışında, özel hayatında sakatlanırsa bir şey alamıyorsunuz. Sporcu sadece özel bir işi için arabayla ya da uçakla seyahat ettiği zaman size beli bir miktarda para ödeniyor. Sigorta Şirketi’ni çağırdım konuştum. Böyle bir poliçe olur mu? Bizim en çok ihtiyacımız olan husus sporcunun sahada oynamadığı zamanda ödeyeceğimiz paranın bize sigorta tarafından ödenmesi. Bir şirketle konuştuk bize sporcu başına aşağı yukarı 1.5, 2 milyon Dolar getirdi. Dedim, olmaz bu. Şimdi Galatasaray Spor Kulübü üyesi olan bir arkadaşımızla bunu irdeliyoruz, Bunu yapacağız. Ama şunu düşünmek lazım, poliçenin içinde ne var.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.