Mercek Altında: Gintare Petronyte neleri değiştirecek?

Geçtiğimiz sezonu Euroleague bileti alarak kapatan Sarayın Sultanları, yollarını ayırdığı Kristine Vitola'nın yerine pivot pozisyonuna Litvanyalı pivot Gintare Petronyte'yi transfer etti. 28 yaşındaki Petronyte, 2010-2011 sezonunda da takımımızın formasını giymişti.

2016-2017 sezonunu Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden Mersin BŞB'de geçiren ve oldukça iyi bir performans sergilemeyi başaran Litvanyalı pivot çıktığı 43 maçta ortalama 32 dakika sahada kalırken, bu süre zarfında 17.3 sayı - 7.4 ribaund ve 1.6 asist ortalamaları yakaladı.

SAHA İÇİNDE GINTARE PETRONYTE
2013-2014 sezonunda da ligimizde Antakya Belediye formasıyla boy gösteren Petronyte, boyalı alandaki etkinliğiyle dikkat çekiyor. Hemen geçen sezonki Galatasaray oyunuyla kıyaslayacak olursak, Petronyte'nin ayakları en azından Vitola kadar hızlı olmasa da koş koş oyununda ne kadar etkili olacağı merak konusu. Vitola ve Papova sonrası Dubljevic ve Petronte ikilisi ile farklı bir oyuna geçebilir mi Galatasaray? Evet geçebilir. Tabii bu düşünceye sadece uzunlar odağında bakmak da pek genel geçer bir kabul sayılmayacak zira geçen sezonki kimyayı oluşturan asıl faktör 3 kısalı sistemdi. Bu sezonki kadroda kısa oyuncular bir hayli fazla olacak: Ayşegül, Işıl, Moriah, Epoupa, İrem Naz ve Merve. Guard pozisyonundaki bu bolluğa karşın pivot rotasyonundaki darlık kadroda bir çelişki yaratıyor. Bu açıdan bakıldığında, Petronyte'nin etkinliğinden emin olmakla birlikte, rotasyonda Petronyte'nin kenarda olduğu zamanlarda ne yapacağımız merak konusu zira kadroda İnci'den başka pivot orjinli bir alternatifimiz bulunmuyor.

Peki Gintare Petronyte nasıl etkili olur? Bu soru çok kapsamlı ve birçok faktörü içinde barındıran bir soru olsa da vereceğimiz ilk cevap şu olur: Boyalı alana top indirmek. Burada da Gigi'nin, guardlarımızla olacak uyumu önemli olacak. Hemen bu doğrultuda bir örnek de vermek gerekiyor: Avrupa Şampiyonası'nın genelinde milli takımın Quanitra'ya indirdiği toplar. Bu oyun milli takımın oyununda ana parçayı oluşturuyordu, Galatasaray'da ana parça bu olur mu, açıkçası bu noktada yeni bir takımın kimyası nasıl oluşacağını görmek gerekecek. Öte yandan Petronyte geçen sezon Galatasaray'ın başının en fazla ağrıdığı konu olan ribaundlara da çare olacaktır, Jelena Dubljevic ile birlikte. Petronyte iyi bir çember savunucusudur Avrupalı uzunlara göre ancak maçlarda 30 dakikanın üstünde oynayacağını düşünürsek onu faul problemine karşı korumak da gerekecek. Bu konuda Marina Maljkovic'in neler yapabileceğini görmek sezonun en azından ilk yarısını nasıl bitireceğimiz konusunda önemli bir ışık tutacaktır.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.