ü Jan Olde Riekerink: Bugünkü maçta favori Galatasaray. - FCN Blog

Jan Olde Riekerink: Bugünkü maçta favori Galatasaray.

Eski teknik direktörümüz Jan Olde Riekerink, Akşam gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Derbide favorinin Galatasaray olduğunu belirten Riekerink, Galatasaray'ı çok özlediğini de belirtti. Jan Olde Riekerink'in açıklamaları şu şekilde..

YENİDEN DİRİLİŞİN BİR PARÇASI OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM
Galatasaray’ın yeniden dirilişinin bir parçası olduğumu düşünüyorum. 2015-16 sezonu Galatasaray’ın 4. teknik direktörü olarak görev aldım. Aslında geldiğimde mental ve zihinsel olarak ölü bir takım devir aldığımı söylemem lazım. Önce yeniden inanmaya başladık. Sezon sonunda Avrupa kupalarına katılım cezasını çekmek için kupayı almamız lazımdı. Aynı anda finansal fair play gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kaldık ama genel olarak başarılı bir dönem geçirdiğimizi söyleyebilirim.

KUPAYI ALDIĞIMIZ MAÇ DA BENİM İÇİN UNUTULMAZDI
Benim ilk karşılaşmam aslında Fenerbahçe derbisine denk gelmişti. Terör olaylarından kaynaklı hatırlarsanız ertelenmişti. İlk maçımız 0-0 bitmişti. Aslında umutlarımızı yeşerten maç orasıydı diyebilirim. Aradaki puan farkları çok olmasına rağmen bu seviyelerin takımı olduğumuzu göstermemiz adına önemliydi. 1-0 kazanarak kupayı aldığımız maç da benim için unutulmazdı. Bende çok ayrı bir yeri var. Son derbi anımızda 2-0 kaybettiğimiz karşılaşmadan aslında umutluydum. Üst sıralarda yer edinebilmek adına önemliydi ama maalesef kazanmayı başaramadık.

BUGÜNKÜ MAÇTA FAVORİ GALATASARAY
Bu biraz da kafalarda yaşanan bir duygu. Maç öncesi oyuncuları hazırlarken bunu anlamıyorsunuz ama maç sonunda acaba biraz fazla mı odaklanma yaptık diye içimden geçirdim. Çünkü Fenerbahçe deplasmanında kazanamama hissiyatı takım içinde çok hissediliyordu. Bu odaklanma baskı getirdi. Bugünkü maçta favori Galatasaray. Hem oynadığı oyun hem de dönem itibarıyla maç Galatasaray’a yakın görünüyor. Puan avantajını iyi kullanabilirse arayı açabilirler.    

BELHANDA TAM BİR TAKIM OYUNCUSU
Ben teknik direktör olurken Sneijder’e bazı sorular sorulmuştur belki ama belirleyici olmamıştır. Kulüp içerisinde en yüksek antrenörlük lisansına ben sahip olduğum için beni tercih ettiler. Wesley Sneijder, Galasaray’a çok ciddi bir enerji ve sinerji kattı. Bunu herkes biliyor.

Sneijder kadroda düşünülmediği için ayrıldığını biliyorum. Galatasaray’ı bu sezon çok fazla izleme şansı bulamadım. Sneijder ile Belhanda arasındaki fark şu: Belhanda takım oyuncusu. Sneijder ise şahsi becerileri yüksek bir yapıda oynamayı seviyor.

ÖNCELİĞİM KAZANMAK VE BAŞARI ODAKLIYDI
Beni çok onurlandıran bir tavırdı ‘Riekerink Bey!’ Seyircilerin bu tarz bir harekette bulunacağını düşünmüyordum. Alt yapı sorumlusu olarak gelip daha sonra A takımın başına geçtim. Yeni bir kontrat veya başka bir şeyin peşine düşmedim. Önceliğim kazanmak ve başarı odaklıydı. Sanırım o yüzden beni böyle takdir ettiler.

BAŞARI SEYİRCİ İLE KESİNLİKLE DOĞRU ORANTILI
4 ay içinde çok düşük seyirci sayısıyla başladık. İkinci sezonda başarı gelince 50 bin seyirciye kadar ulaştık. 6 maçta 5 galibiyet, 1 beraberlik derken Trabzon maçında haksız şekilde kaybettik. Başarı seyirci ile kesinlikle doğru orantılı. O dönemde bunu bire bir görmüştüm.

BENİM ZAMANIMDA EGOLAR TAVAN YAPTI
Tudor kişisel olarak çok tanıdığım biri değil. İyi bir takım kurma imkanı verildi. Bizim dönemimizde daha çok takımı toparlama görevi verilmişti. Yeni bir felsefe olduğu için çok şanslı bir dönem olarak nitelendirilebilir. Bizim takımın yaş ortalaması biraz yüksekti. Kariyeri ilerlemiş oyuncular vardı. Bu sebeple egoların tavan yaptığı bir dönem olarak nitelendirilebilir. Baskın karakterler mevcuttu. Ben bir an evvel kendi vizyonumu ortaya koymaya çalıştım. Bu konuda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.

GALATASARAY'I VE TÜRKİYE'Yİ ÇOK ÖZLEDİM
Bazı teklifler aldım ama bunlar benim istediğim teklifler değildi. Yeni bir takıma gitsem herhalde Muslera’yı alırdım. Yeni sözleşme imzaladığı için pahalı olabilir.

Yeni dönemde tekrar Türkiye’de çalışmayı istiyorum. Yeni bir yapılanmayla doğru fırsatı yakalarsam başarılı olurum. Galatasaray'ı ve Türkiye'yi çok özledim.

ALTYAPIDA ÇOK YETENEKLİ OYUNCU VAR
Altyapıda çok yetenekli oyuncu var. Mustafa Kapı’yı örnek gösterebiliriz. 14 yaşında olmasına rağmen o fırsatı iyi kullandı. 12 yaş grubuna dikkat diyorum. Onlara çok iyi baksınlar. Gençler Türkiye’de çok az şans buluyor. Yurt dışından devamlı isimler geliyor ve geliştiremiyorsunuz. Bunun cevabını verebilirseniz, başarısızlığın cevabını da bulabilirsiniz. Emre Mor en beğendiğim isimlerden bir tanesi. Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir de var.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.