Ünal Aysal: Mevcut yönetimi başarılı bulmuyorum..

Galatasaray'ın eski başkanlarından Ünal Aysal bu akşam TRT Spor'da yayınlanan Stadyum programına konuk oldu. Ersin Düzen'in sorularını yanıtlayan Aysal, mevcut yönetimin aldığı seçim kararını eleştirirken, başkanlık döneminde bir çok tartışmayı beraberinde getiren Fatih Terim'le yaşadığı ayrılma sürecini de anlattı. Ünal Aysal'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde..

SEÇİMİN YOLU DOĞRU DEĞİL..
Bence seçimin doğru yolu, Mayıs 2018'de gerçeklere uygun olarak yapılması. Gönlümden geçen bu. Geleneklerimizin dışına çıkarsak değerlerimizi de kaybederiz. Seçilememek aklıma geliyor ancak ben bunu yakıştıramıyorum. Fatih Terim'in gelmesi de tak diye değil, hazırlanarak alınmış bir karardır. Benim geriye dönük yaşama, geriye bakma alışkanlığım yok, daima ileriye bakarım. Galatasaray'ı çok seviyorum, zamanımın büyük bir kısmını alan bir kurum. Ancak bu kuruma başkan olmadan da hizmet edebilirsiniz, gençlerin önünde durmamak gerekiyor. Başkan olduğumda da başkan olmayı hiç düşünmüyordum ancak öyle bir görev gerekti, ve yaptım. Ben neticelere bakarım, en önemli kriterim de başarıdır. Bugünkü yönetimi değerlendirirken sadece neticelere bakıyorum. Sportif, kurumsal ve finansal... Şu an bu üç dalda da başarı göremiyorum. Bu yüzden daha fazla değerlendirme yapmak istemem. Bütün Galatasaraylılar gibi olaya bakış açım maalesef bu..

MUSTAFA CENGİZ'E BAŞARILAR DİLERİM
Mustafa Cengiz benim tanıdığım kadarıyla en son düzenlenen mali kongrede aleyhime konuşmuş ama çok iyi bir Galatasaraylı. Çok bağımlı ve bir şey yapmak için uğraşıyor. Dürüst davrandığını düşünüyorum. Bugün gönlümüzden geçen; 5 ay sonra yeniden seçimin olması ve bunun düzgün gerçekleştirilmesi. Galatasaray, o zaman hak ettiği bir başkana sahip olur. Mustafa Cengiz'in adaylığını kutluyorum. Kim kime oy verir, orasını bilemem. 

MADDİ SEBEPLERDEN DOLAYI AYRILMADIM
Benim Galatasaray'dan ayrılma sebebim maddiyatla ilgili değil. Benden sonra Duygun Yarsuvat geldi ve hiç dokunmadan 3 kupa aldı, 4. yıldızı taktı. Ben kulübü 328 milyon dolarlık borçla aldım, 358 milyon dolar borçla devrettim. Dönemimde sadece 30 milyon dolar artış var. Beni eleştirmelerinde asıl kritik nokta elde edilen gelirlerin futbolcuların harcamasında kullanılması. Galatasaray'ın borçlarını ben yapmadım, aldığım borçları devrettim. Kulübü biri batırmışsa, benden öncekiler sorumludur. 'Batmak' deyimini de kabul etmiyorum. Göreve geldiğimizde kasada nakit yoktu, 0'dı. İsim hakları satılmıştı, elimizde ne varsa o anda hemen düşünmemiz gerekiyordu. Fikirlerimizi ürettik. Genel kurul bana yetki verdi fakat ben Galatasaray'ın mallarını satma taraftarı olmadım. Arkadaşlarımıza, 'Gayrimenkul yatırım ortağı bulalım' dedim, divan kurulundaki arkadaşlar bana karşı çıktı. Basketbol şubesinin şirketleşmesini önerdim, onu da kabul etmediler. Ben de ayrılma kararı aldım. Mantık olarak Galatasaray'ın gayrimenkullerinin ucuza gittiğini düşünüyorun ancak ben olayın içeriğini bilmiyorum. Yine de üzgünüm.

GALATASARAY İLK YARIYI BAŞARILI GEÇİRDİ
Galatasaray'ın geçirdiği ilk yarıdan memnun oldum. Herkes eleştirse de bence Galatasaray başarılı oldu. Tudor, Karabük'te güzel işler yaptı ancak geliş şekli uygun değildi. Fatih Terim, Galatasaray'a hayırlı olsun. Ortak dileğimiz, Galatasaray'ın başarılı olması. Bundan sonra daha çok medya desteği olacaktır, yeni hocanın medyanın üzerindeki gücü fazla. Bu da Galatasaraylılar için güzel olacaktır. Her avantajın bir dezavantajı vardır. Artıları söyledim ancak eksileri de var. Her ağacın kurdu kendi içerisindedir. Bir insan yüzde yüzüyle mükemmel olamaz, hataları olabilir. Hocayla anlaşamadığımız bir şey var dersem güleceksiniz. Aramızda karşılıklı hiçbir şey yoktu. Galatasaray'da başkan o ailenin babasıdır, çok önemli konumdadır. 

Şampiyonluk yolunda favorim elbette Galatasaray. Maçlara gidemiyorum fakat locam duruyor. Torunlarım, çocuklarım gidiyor.

FATİH HOCA İLE ARAMIZDA BİR SORUN OLMADI
Fatih Hoca ile sorunumuz olmadı, olamaz. Ağustos 2013'te Florya'ya uğradım. Niçin uğradım? Bana 'Hoca Milli Takım'a gidiyor' diye duyumlar geliyordu. Oturduk, hocama böyle bir şeyim olup olmadığını sordum, o da 'Milli görev, 4 maç oynanacak' dedi. Ben de 'Bu milli görev' dedim ve konuyu orada kapadım. Telefon açtım ve sayın Yıldırım Demirören'le görüştüm. '4 maç için sorununuzu çözün ancak Galatasaray ve Milli Takım'ı bir hocanın çalıştırması mümkün değil' dedim. Sonrasında Demirören 'Biz böyle konuşmadık' dedi. Demirören'e '4 maç ücret almayacak, bu işi temizledik' dedim. Ben Bodrum'a gittim, tesadüfen bir merasim çıktı, herkes güle oynaya sözleşme imzaladı. Bundan sonra sizin ne hissedeceğiniz değişmez mi? Fatih Hoca ile aramızda yaşanan sorun buydu, başka bir şey olmadı. Bu olayın ardından hoca ile bir yerde hiç görüşmedik. O dönem 4 maçlık süreçte 1 galibiyet alırken 3 maçı kazanamadık. 'Ne oluyoruz?' demek için görüşmek istedim ancak hocayla görüşemedim. Antrenmanda bu haberi almış da işini kaybetmiş bir hoca yok. Önceden bilinen şeylerdi. Fatih Hoca'nın teknik direktörlüğüne bir şey diyemem. Bilinmesi gereken şu: Biz Fatih Terim'i göndermedik, hoca Milli Takım'ı seçti.

GÜVENDİĞİM İNSANLARDA HATA YAPMIŞ OLABİLİRİM
Ben bir futbolcudan ne görüş ne de tavsiye aldım. Sneijder bana hoca tavsiye etmedi, odama sadece bir kez girmiştir. Son olayda hocaya çok üzüldüm, çok kırıldım. Ego olayı katiyetle yok. Öncelikle benim egom falan yok, sorumluluklarım var. Sorumlulukları olan insanın egosu olmaz. Benim de yanlışlarım olmuş olabilir. Hoca o saate kadar antrenmanda değil de yönetim kuruluna bir 'Merhaba' deseydi çok farklı olurdu. Roberto Mancini'ye üzülüyorum, onun başarısız olması için hiçbir neden yoktu. Bir kere sapına kadar mert bir adamdı. Mancini, taraftarı arkasına alamadı.  

Büyük şirket ve büyük kulüp yönetmek arasındaki fark medya ve seyircidir. Siz bir algı operasyonunun içine sokulduğunuz zaman sıkıntı yaşabiliyorsunuz. Medya ilişkilerimi zayıf tuttum. Güvendiğimiz bazı insanların seçimlerinde hata yapmış olabilirim. Piyasada dönen yalanlardan birisi: Ben hoca görevdeyken teknik direktörlerle görüşmüşüm. Ben Fatih Hoca görevdeyken kimseyle görüşmedim. Bir hoca çıksın aksini söylesin, burada milyonlardan özür dileyeceğim.

Ünal Aysal, bir izleyicinin 'Neden Fatih terim göreve geldiğinde konuk oldu?' sorusuna, "TRT Spor'dan birkaç kez talep geldi fakat ben çıkamadım." yanıtını verdi. Programın moderatörü Ersin Düzen de bu soru için "Sayın Ünal Aysal devamlı yurt dışındaydı bu 3. talebimizdi ve gerçekleşti." ifadelerini kullandı. 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.