Fatih Altaylı: Gecikmeli olarak liderliği geri aldı..

Galatasaray divan kurulu üyelerinden ve bir dönem yöneticilik yapan Fatih Altaylı bugün Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati programında spor gündemini değerlendirdi. Antalyaspor karşısında oynanılan oyunu beğendiğini ancak ikinci yarıdaki performanstan memnun olmadığını belirten Altaylı, maçın sonunda kırmızı kart gören Younes Belhanda'yı da aptalca bir kart görmekle suçladı. Altaylı'nın açıklamalarının tamamı şu şekilde..

BİR HAFTA GECİKMEYLE EMANETİ GERİ ALDI
Galatasaray bir hafta gecikmeyle liderliği geri aldı. Sivas maçından sonra burada Fatih Terim için çok ağır konuştum. Galatasaray'ın bugün liderliği alamamasının sonucu Fatih Terim'dir demiştim. Nedenlerini de çok açıkça anlatmıştım. Hem beyin hem de oyun olarak Selçuk ve Belhanda'yı aynı anda kenarda oturup Tolga ve Donk gibi benzer iki ismi sürerseniz o kaybın sorumlusu siz olursunuz. Belhanda ve Selçuk oynasaydı da kayıp olabilirdi ama futbolun yanlışıyla kaybetmek insanın ağrına gidiyor. Bu büyük bir hataydı. Galatasaraylı taraftarlar bana 'sen imparatora nasıl laf edersin?' diye bana laf geldi. İmparatorlara dil uzatırsan da meseledir, uzatmasan da meseledir. Dil uzatırsan, ''Senin haddine ne?'' derler. Dil uzatmassan da 'Yalaka mısın?' derler. Galatasaray'ın başarısını isteyen kim varsa söylediklerime sevinsinler çünkü benim dışında başka kimse Fatih Terim'e bunları söyleyemez. Ben bunları söyledikten sonra her iki maçta da hem Selçuk hem Belhanda oynadı ve Galatasaray farklı olarak maçları kazandı. Evet, Sivas belki bu takımlardan daha iyi diyebilirler ama iyi oyun her zaman herkesi yenme ihtimaliniz olur. Terim, Antalya karşısına da aynı kadroyla çıksaydı yine zorlanırdı.

Maç bittiği sırada Belhanda, dünyanın en aptalca kırmızı kartını gördü. Herhalde iki maç ceza alacak ve Galatasaray iki maçına bu önemli oyuncudan yoksun çıkacak. Bundan ötürü Fatih Terim, Belhanda'ya uzun süreli bir ceza verebilir. Bu da yeni bir formasyon doğurabilir. Fernando dönerse; o oynayabilir. Sinan Gümüş'a oynama şansı doğabilir. Belhanda da bu durumdan uzun vadede pişman olabilir. Belhanda için 'küfür etti' diyorlar. Normalde direkt kırmızı kart çıkması gerekirdi ama tahmin küfür ettiği yönünde. Belki birinin ayağına mı bastı ama tahminler ortada bir şey olmadığına göre küfürdür diye. Hakem raporunda göreceğiz çünkü çözemedik.

Biz oraya eğlenmeye gidiyoruz. İkinci yarıda Galatasaray'ın maçı bırakmaya hakkı yok. Bir maçta 3 kere değil 5 kere kucaklaşalım. Taraftarı mutlu edin abi. İkinci yarı biz maçı bırakıp sohbet etmiyoruz. Stadyum çok dolu değildi. 33 bin seyirci vardı, kapasiteye bakılırsa; 19 bin eksik vardı. Pazartesiye göre oldukça iyi bir kalabalık olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Donk tek başına oynayınca takımda sırıtmadı. Kupa maçında da bu maçta da iyiydi. Gördüğüm şu; Donk, orta alandayken kaliteli ama o kaliteyi ortaya koymuyor çünkü sorumsuz bir adam. Bu kendilerine tarafımdan uyarı olarak yapılmıştı. Aldılar ve kötü oynadı. Mustafa Denizli kısa teknik direktörlük döneminde kimleri aldı? Linnes ve Donk. Fatih Terim ikisiyle de oynuyor. Çünkü potansiyelli ve kumaşı iyi oyuncular. Linnes tam bir Kuzey Avrupalı. Bence çok da iyi oynamaya başladı. Nagatomo çok iyi oynuyor. Bu maçta da iyiydi. Kupa maçında çok çok daha iyiydi. Donk'un da kalitesinden yararlanmaya çalışıyorlar. Pasın şiddetini zaman zaman ayarlayamıyor. Oyunu iyi okuyan bir adam. Daha da oynadığı futbolu ciddiye alacaktır. Fernando'nun yedeği Donk olacak gibi duruyor.

Dursun Özbek'e 1 oy bile çıkmaması lazımdı. Kendisinin bile kendisine oy vermemesi lazımdı. Galatasaray'ın Özbek döneminde sadece Sportif A.Ş'de zararı yaklaşık 100 milyon Euro civarında.. Buna mukabil, Florya ve Riva arazilerinden elde ettiği gelir 87 milyon Euro. Özbek döneminde Galatasaray, Riva ve Florya'yı satarak, sadece Özbek döneminde, Sportif A.Ş 'de oluşturduğu kendi zararı Galatasaray'ın iki malını satarak karşıladı. UEFA ile vardığı anlaşmada '30 milyonu geçmeyecek zararlar' dedi ama 100 milyonu geçti. Özbek döneminden önce 30 küsür zarar varken Özbek döneminde 300'ü buldu. SPK bazı giderleri kabul etmedi. Dernekten oraya 80 milyona yakın bir para gelmişti. 10 milyon karlı gözükmüştü. Bir sonraki dönem bu 10 milyon kar gidecek demiştim. 117 milyon zararla toplamın ne kadar olacağını göreceğiz. Dursun Özbek, 450 milyonluk bir zarar verdi. Sadece Sportif A.Ş tarafındaki zarar bu. 'Kayyum gelecek' diyorlar ama bu aptalların uydurması. Doğru değil. Kulüp hisselerin ne olursa olsun, senin oradaki yönetimine adam atama yetkin var. Sorunu çözemessen bu yetkin elden gidecek. Çoğunluk kulüplerin elindeyse bu yönetimi onlar belirleyecek. Galatasaray'a şu an için bir kayyum atanması söz konusu değil. İleride bu işlerin içinden çıkamazsan o zaman kayyum atanır ama bu şirketler henüz iflas noktasına gelmiş değil.. Çok ciddi bir performans sergilemeleri lazım. Bu tehlike var. Olasılık olarak söylüyorum. Galatasaray'a transfer yasağı gelme olasılığı %99.9! Çünkü Özbek, verdiği sözü tutmadı ve 3 kat zarar içerisinde kulübü bıraktı. Bu yüzden transfer yasağı gelme olasılığı %99.9 ihtimalindedir. 'Oyuncu al-sat yasağı' da gelebilir ama full bir yasak da gelebilir. Diğer bir olasılık ise; Avrupa kupalarından men söz konusu olabilir. Çünkü UEFA'ya son yollanan dosyada eksik bilgiler olması. Bu azımsanacak bir şey değil. Buradaki en temel mesele; Özbek yönetiminin son yolladığı dosyanın eksik bilgiler içermesi..

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.