Faruk Süren: Dursun Özbek'in kendi zararı 120 milyon euro!

Galatasaray'ın efsanevi başkanlarından Faruk Süren gündeme dair özel açıklamalarda bulundu. A Spor kanalına özel bir röportaj veren Süren, kulüpte yaşanan son süreçleri değerlendirirken Dursun Özbek'in aday olmasını tavsiye etmediğini belirtti ve Özbek döneminde yaşananların yeni yeni ortaya çıktığını dile getirdi. Faruk Süren'in açıklamalarının tamamı şu şekilde..

BENİM ALEYHİME DE KAMPANYALAR YAPILDI
2001’de benim aleyhime kampanyalar yapıldı. Olur böyle şeyler… İntikam duygusu beslemem. Galatasaray zarar görmeye başladı. Benim ayrılmamla verilen zararlara engel oldum mu, bilemiyorum. Benden sonra Mehmet Cansun başkan oldu. Bırakmak mecburiyetindeydim ve bıraktım. UEFA Kupası’nı Fenerbahçe alsaydı belki Türk Bayrağı’na sarı-lacivert bant da yaparlardı, o Fenerbahçe’nin becerisi. Kupayı değerlendirememek, doğru bir teşhis. Biz devamını sağlayabilmek için çalıştık. Ürün satarak maddi bakımdan değerlendirilebilirdi. Avrupa Kulüplerine karşı bu kupanın alınması insanları heyecanlandırdı. Benden sonra değerlendirilebilirdi. Bu UFA Kupası’nın başarısını hem sportif hem de ticari olarak değerlendiremedik. Mehmet Cansun döneminde mali açıdan da reform yaptılar, ancak 2002’den sonra bu iş tersine döndü. Bizim bir de finansal ortaklığımız vardı, orada da itilafa düştük. 9 Milyon Dolar da tazminat ödedik.

DURSUN ÖZBEK'İN KENDİ SORUNU
Galatasaray’da her zaman çıkış yolu vardır. Dursun Özbek’in Mayıs sonunu işaret etmesi kendi sorunu. Daha önce UEFA ile anlaşma yapıyor. 30 Milyon Euro’dan fazla zarar etmeyeceğiz sözü varken, 120 milyon Euro zarar ediyor. Dursun Özbek, 3 yıl devam etmem gerekiyor demesi bir emri vakidir. Galatasaray’da bu olmaz.

Mustafa Cengiz’in durumu tespit etmesi lazım. Dursun Özbek döneminde bütün bilgiler alınamıyordu. Mustafa Cengiz’in net resmi çıkarması ve bunu toplumla paylaşmalıdır. Mayıs’a kadar durumu idare edip, seçime gitmesi lazım ve isterse kendisi de aday olabilir. Dursun Özbek’in aday olmasını tavsiye etmem ama isterse olabilir. Ndiaye için ilk başta 7.5 milyon Euro diye biliyorduk, 3 milyon Euro’luk bir bonus çıktı. Osmanlıspor’a oyuncu oynarsa diye para verilmiş. 4 yılın bonusu neden peşin veriliyor? Bu bir bonus falan değil, gizli transfer ücreti. Bunu hem UEFA’dan gizliyor hem de bizden gizliyor. Tam resmi yavaş yavaş görüyoruz. Dursun Özbek’in temlik koydurduğu söyleniyor, bu hiç değil. Hisse senedi rehin almak, anlaşmaya temlik koymak, seçim günü akşam senet yazmak bize yakışmaz.

Saha başarısı her zaman olması gereken bir şey, ancak bu her şeyi çözer diye bir şey yok. Mustafa Cengiz aday olsun tabi ki ama bir an önce şeffaf bir şekilde durumumuzu herkesin anlayacağı bir şekilde bize açıklasın. Galatasaray, artık seçim rekabetinden uzak olmalı. Ciddi bir sorunumuz var. Önceden borcumuz var ama Florya ve Riva var diyorduk. Arttık o da yok. Bunun 508 milyon TL’si de yendi. Oradan da fazla para gelmeyecek. Adayı da biz yıktık. Ada gibi elimizde mücevher var, satmak için demiyorum. Kullanmak için diyorum. Onu yapabilmek için şimdi bir proje üretmek lazım. Bir yerden kaynak bulmamız lazım. Yarın birden bire "15 milyon Euro’luk takıma düşelim, gençlerle oynayalım" demeyeceğimize göre bir çıkış yolu bulmamız lazım.

UEFA'NIN YAPTIRIMININ UYGULANABİLİR OLMASI GEREKİYOR
UEFA; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi takımları kendi şampiyonalarının dışında bırakmak istemez. Geniş  bir kitlesi var bu takımların. UEFA para kazanıyor buradan. En son düşüneceği ceza, dışarıda tutmak. Bizim de kurallara uymamız lazım. Bu kozu da fazla istismar etmememiz lazım. UEFA yetkilileri 9 Mart’ta Galatasaray’ı görüşmeye alacak. Yapılabilir bir program verilmesi gerekiyor.

ADNAN POLAT HALA BAŞKAN OLABİLİRDİ
Galatasaray, bizim için bir yaşam tarzıdır. Ben ayrıldıktan sonra Mehmet Cansun’u getirdiler, sonra Özhan Canaydın’a teslim ettiler. Canaydın, iyi bir niyetli ama Galatasaray’ın istikbalini tersine götürdü. Bizim ortaklık kavgamız olmasaydı, bugünün borç yükü oluşmaya başlamayacaktı. Yanlış bir bilgiyle Mecidiyeköy terk edildi. Bizim zamanımızda stadın planları yapılmıştı. 2000 tarihinde 86 milyon Dolar’lık bir teklifle ihale yapılmıştı. 2002’de ekonomi düzelmeye başladı. O sırada stadyum Mecidiyeköy’e yapılabilirdi. Belediye izin vermiyordu falan demesinler, biz ruhsatı belediyeden almıştık. Bu stat bana yabancı geliyor. 

Adnan Polat, bir şeyler yapmaya çalıştı ama ekibi iyi bir şeçim yapmadı. Bir takım sıkıntılar yarattı. Adnan Polat, kendi döneminde çok sert durdu. Genel kurula gitmeyi isteseydi, belki de hala başkandı. Ondan sonra Ünal Başkan geldi. Uluslararası tecrübesi olan bir başkandı. O da Galatasaray’ın içini çok iyi bilmediği için yanlış yönlendirildi. Sonradan Dursun Özbek’e verilen yetkileri istedi, arsayı satmak için.. Divan Kurulu’ndan onay çıkmayınca, "Ben bu kadar vaktimi harcıyorum, bu işi bu şekilde yapamam" deyip ayrıldı. Arada Duygun Yarsuvat geldi, en son da Dursun Özbek… Bu süreçte ileri gidemedik.

UZUN VADELİ PROGRAMLA BAŞARI GELİR
Uluslararası başarıya gitmek için takımın omurgası değişmemesi lazım. O zaman şampiyon olabilirsiniz. Bugün iyi takım kurdum, hepsi yıldız… Böyle olmuyor. Tudor’un gelişi, başlangıçtan yanlıştı. Altyapı hocası bile teknik direktör oldu. Bir ara Mustafa Denizli geldi, 3 ay durdu mu bilmiyorum. Prandelli de yanlıştı, ancak Mancini doğruydu. Bu iş ekip meselesi.. Uzun vadeli düşünmüyoruz. Anında karar alıyoruz. Zeki bir toplum olduğumuz için çabuk çözüm buluyoruz. Alt yapı diye hiçbir kulübün ciddi bir girişimi yok. Altyapıya fazla iş bulamamış sporcuları koyuyoruz. Bu işin başına hakikaten saygınlığı olan insanları getirmemiz lazım.

BASKETBOLDA MESELE SPONSORU BULABİLMEK
Basketbol takımında da yönetimsel hatalar yapıldı. Ergin Ataman, ücretsiz çalışırım diyor. 55 milyon Dolar harcama yaptın, olmaz diyor. O parayı kim verdi? Sonra bütçe kısıldı. Oyuncu alınamadı. Erman Kunter’i çok severim, onu getirdiler ama uyumu tutturamadı. Şimdi Oktay Mahmuti bir şeyler yapmak istiyor. Fenerbahçe’de ise yıllardır Obradovic var.. Mesele sponsoru bulmak. Uluslararası bir takım kurmak istiyorsanız, tabanı 10 milyon Euro olması lazım.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.