Genel Kurul | Dursun Özbek: "Biz Galatasaray'a yaptığımız kasa kolaylığını, aşkımızdan yapıyoruz."

Galatasaray'ın 36. başkanı Dursun Özbek, Mali Genel Kurul toplantısı gerçekleştirilirken yönetimde olduğu süre içerisindeki mali yapıyı anlattı ve kendisine yöneltilen iddialara cevap verdi.

BAŞARI İÇİN FİNANS DÜZGÜN OLMALIDIR
1 buçuk yılda 66 milyon Euro'luk oyuncu satışı gerçekleştirdik. 72 milyon Euro'luk futbolcu transfer etmişiz. 6 milyonluk farkla bugün sahada oynayan takım kurulmuştur. Takıma başarılar diliyorum, inşallah Trabzonspor maçını da alacağız. Biz sadece futbolla mı ilgiliyiz? Hayır. 2 buçuk sene zarfında, amatör branşlarda başarılı olduk genelde. Amatör takımların bütçeleriyle savaşmak ne kadar zor malumunuz. Değerli Galatasaraylılar, sportif manada 2 buçuk senede ne yaptığımıza değinmeye çalıştım. Sportif başarının ana unsuru finansal yapının düzgün olmasıdır.

RİVA VE FLORYA PROJELERİ 
Kulübe yeni mali kaynaklar arttırmak en büyük hedefimizdi. Elimizde bulunan gayrimenkullerin değerlendirilmesi en önemli yeri tutuyordu. 2016'da genel kurul yaptık, Riva ve Florya projelerinde bana destek verdiniz. Bu sayede herkese teşekkür ediyorum Galatasaray'ın en iyi projelerinden birini üretmiştir. Bu bir hasılat projesidir. 508 milyon lira nasıl kullanıldı göstereceğim. Riva ihalesi 761 milyon TL'ye yapıldı. Bilgi kirliliği çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. O gün de söyledim bugün de söylüyorum, bizim Riva'dan beklediğimiz para 500 milyon değil. Şu an ki  değer 762 milyon, bunun 1 milyarlara seyrilmesi kaçınılmazdır.

Konut yaptığımız firmaya bakın, proje bittikten sonra realize değere bakın. Riva, bizim malımızdır. Riva'dan elde edilecek hasılat Galatasaray'ın hasılatıdır. Kimse gerçekleri saptırmasın. Ekim 2016'daki rakamları o gün itibariyle hatırlatmak istiyorum. Riva projesi gelişiyor, Florya önümüzdeki ay ihaleye çıkacak. Çok iyi bir fiyatla ihale edilmesini bekliyorum. Riva ve Florya projelerinde detaya girmemin sebebi şu, biz ilk ödeme olarak 508 milyon TL temlik aldık. Bu tarihten itibaren 2 buçuk sene içerisinde bu paranın kasaya girmesi gerekiyordu. Bunun nakit olarak Galatasaray'ın kasasına girmesini istedim.

SERMAYE ARTTIRIMI
508 milyonluk temlikten 302 milyon TL nakit girdi. Seçilmemizin hemen akabinde, sermaye arttırımına gitmemiz lazımdı. SPK ile anlaşıp 342 milyonluk kısmını Galatasaray Sportif Aş'nın kasasına gönderdik. Sonra kredi hesaplarının kapanması için kullandık parayı. Sermayemiz 549 milyona çıktıktan sonra 163 milyon diye bir kasa girdisi gördük. Sayın Başkan 145 milyon dedi. Bu, Galatasaray'a çok büyük katkı veren meblağdır. Biz Riva ve Florya'yı yapmasaydık bu sermaye artışı olabilirmiydi? Bugün elde edilen 145 milyonluk kaynağa kimse inanmıyor. Galatasaray 340 milyonluk sermaye arttırışını nerden yaptı diyen yorumcular var, inanamıyorlar. Bu hususta emeği geçenleri tebrik ediyorum.

İddanamelerde'de 20 Aralık'a kadar son rütuşları yaptık, sonra SPK onayladı. Biz, finansal yapıya destek vermesi için Floryada ki 20 dönümlük araziyi yaparken tesis için de çalıştık. Florya konum itibariyle eskimiştir. Endüstriye uymayan sadece 2 tane sahası olan bir tesis. Süresi bitmiş bir hazine arazisinde oturuyorduk. Buna bağlı olarak Stada 7 dakiak mesafede arsayı devletten satın aldık.

Galatasaray'ın futbol geleceği oradadır(yeni alınan arazi)

TÜRK TELEKOM STADYUMU TAPUSU
Türk Telekom Stadyumu'nda maç oynuyoruz, 7. senemiz. 6 sene boyunca hiç bir kimliğimiz olmadan orda faaliyet gösteermişiz. Biri gelse 'kardeşim siz burda ne yapıyorsunuz? dese, kapıdayız. Bu 6 sene önce önlenmesi gerekiyordu. Gençlik ve Spor Genel müdürlüğü ile mahkemeler var, sorunların üstünü kapatan altını süpürmüş gitmiş. Ankara ile konuşup ittifak yaparak tapu aldık. 49 yıllık üst kullanım hakkı tapusu aldık.

Bir kapalı spor salonu projemiz var, stadımızın yanında. Uyarlanabilirse, basket maçından çıkıp futbol maçına gidilebilecek 15 bin kişilik. Projeler de hazır. Salon yapımını isim sponsorluğu çerçevesinde planlamıştık, aynı şekilde devam edeceğini umuyorum. Galatasaray'a Mecidiyeköy'de arsaya Otel projesi yaptık. 17.000metrekare. Siz buranın 4 bin desek 68 milyon eder metrekaresi. Otel projesidir ama flexible projedir. Parası bankada hazır, 8 milyon dolar bankada para var. isteyen yönetim parayı alıp yönetebilir. Bunların hepsi Galatasaray'a yeni kaynak yaratmak adına yapılmış projelerdir. Çok yakın zamanda müze açılışı oldu. Galatasaray'ın kupalarını ve anılarını yansıtan müze açıldı. Bu müzeye katkı veren profesyonellere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Özhan Canaydın'ın adını verdiğimiz bir toplantı salonu açtık. 16-17 tane kiralanabilir ofis yaptık. Finansal yapıyla ilgili bazı konulara dikkat çekmek istiyorum. Galatasaray'ın en büyük hasreti Sportif Aş'dir. Parasal aktiviteleri nasıl oluyor, çok net, basit şekilde anlatacağım ki kimsenin kafasında flu hiç bir şey kalmasın.

GALATASARAY'DA OYUNCU MALİYETLERİ, MAAŞ GELİR GİDERLERİ
Galatasaray'ın oyuncu bütçesi 65 milyon Euro'dur. Bu geçmişte 78-80'den buraya inmiş rakamdır. Spor A.Ş'nin 35 milyon Euro kur farkı var. Dövize son derece bağlı bir şirket çünkü sporcu ödemeleri dövizle yapılıyor. Dolayısıyla 35 milyon kur farkı var. 15 milyon amortisman vergileri var. 15 milyon Euro da diğer giderleri olunca 130 milyon Euro'luk bütçesi var sportif A.Ş'nin. Geliri Avrupada faaliyetiniz yoksa 100 milyon Euro. Avrupaya gidersek 50 milyon euro. Demekki şampiyon olursak problem yok. Şampiyon olamadığımız zaman 30 milyon Euro fark var. Yani, şampiyon olamadığınız her sene sadece sportif aş'den 30 milyon Euro zarar ediyorsunuz.Şampiyon olmadığı senelerdeki sıkıntı nasıl halledilir? Galatasaray'ın faiz sarmalından çıkması lazım. Finansal muhtariyetini kazanması lazım. Riva'da, Divan'da anlattım, biz finansal yapının faizle erezyona uğramasını kaldırmamız lazım. Ondan sonra bizi kimse tutamaz. 

Çalıştığımız süre içinde net borç alacak farkı;
Mayıs 2015'te 919 milyon lira borç alacak farkı vardı, 2017 itibariyle 1 milyar 163 milyona çıktı. Döviz bazında, 342 milyon dolardan 308 milyon dolara düşmüş. Galatasaray'ın yıpranması, erezyona uğrayan faizlerin ve kur farkından gelen değerlerin ivedilikle giderilmesinde çok büyük önem var. 145 milyon TL de bugün kasaya girdi, bu borç alacak farkının daha da aşağıya indiğini düşünüyorum.

Finansal borçlar; Mayıs 2015'te 581 milyon borcumuz vardı. Bugün 1 Milyar 61 milyon TL. Dikkat çekmek istediğim husus, 1 milyar 61'lik borç içinde 342 milyon Riva'dan kaynaklandırdığımız borç var. Borcumuzun ne kadar arttığını veya azaldığını konuşurken, şu söylemden biraz feragat etmek lazım ''aldın sattın, rivayı da sattın borç yine bankalarda çoğaldı'' Şöyle bir hesap yapalım, 342 milyon, Galatasarayın kredi lineondan yapılmış bir şey değil, Emlak Konut'tan. Tl bazından borcumuz 216 milyon dolardan 114 milyon dolara düştü. Bankadan borç aldı, ya 581 milyon tl den 719 milyon tlye çıktı diyeceğiz buna da bir faiz ödeyeceğiz. Sadece faiz ödeyerek yapsak aynı rakamlara ulaşıyorsunuz. TL bazında yüzde 17 para kullansanız aynı rakama geliyorsunuz.

Riva bütçenin bizim hazırladığımız tarih Eylül sonuydu. 31.10.2017'ye geldiğimiz zaman kendi içinde yüzde 8'lik değer kaybı söz konusu. o sebeple küçük bir sapma söz konusu.

Kısaca anlatmaya çalıştım, 2 buçuk yıl içindeki faaliyetlerimizi. Galatasaray'da iyilik ve beraberlik herkesin arzusu, geçtiğimiz son 2-3 ayda UEFA konusunda yapılan yorumlar vardı. Burada gördüğünüz, UEFA'nın bize gönderdiği mektup. Transfer yasağı aldığımız dönemin cezasını aldığımız mektup. Bir ceza aldık o zaman. Bu ceza 1 yıl Avrupa'dan men, 2 yıl içinde 65 milyon Euro ödeme sınırını geçmemeyi söyleyen bir mektup. Yönetimimiz döneminde UEFA ile herhangi bir anlaşma taahhüt yapılmamıştır. Bu, UEFA'nın maaş limitlerini gösteriyor.

Turnuvalara katılamıyorsanız işiniz zor. Kritik olan, bir anlaşma yapılmaz uymak zorundasınız uymazsanız yandınız! Ancak, bizim UEFA ile yapılmış bir anlaşmamız yok. Bugün 4 yıllık bir anlaşma yapılmak zorunda, yapılmazsa çok kötü.

BEN GALATASARAY'DA YETİŞTİM, GALATASARAY'DA BÜYÜDÜM!
Son günlerde çokça konuşulan, şahsımı karalamaya yönelik olan dedikoduları üreten bir konuya değinmek istiyorum. Yönettiğim bir şirket Galatasaray'a 91 milyon TL kasa kolaylığı yaptı. Benim dönemimde mi yapıldı, hayır Aysal döneminde yapıldı. Ben Galatasaray'da yetiştim, Galatasaray'da büyüdüm. Benim bu yaptığımı her Galatasaraylının yapacağını da biliyorum. Paranız varsa Galatasaray'a kasa kolaylığı yapabilirsiniz. 91 Milyon TL'lik kasa kolaylığı çok tartışıldı, örtülü kazanca girmemesi için faiz taahhüt ettiriyoruz faturasını kesip gönderiyoruz. Biz faiz kesiyoruz da ne oluyor? Arkasından bağış gönderiyoruz. Bunu evirdiler çevirdiler, Galatasaray'dan para kazanma yöntemine çevirdiler. Yasal olan bir hususu burada istemeden de olsa açıklamak durumunda kalıyorum. Geçmişte kasa kolaylığı yapanlar bu şekilde anıldı mı? 

Yasa diyor ki; Kurullar, vergiye matrah olan kazançlarının yüzde 25i kadarını Spor Kulüplerine bağışlayabilir diyor.

Biz Galatasaray'a yaptığımız kasa kolaylığını, aşkımıza bağlı olarak yapıyoruz. Ölümlü dünya benim başıma bir şey gelirse, karıma vasiyetimdir Galatasaray için yapabileceğiniz her şeyi yapın!

Başkanlık dönemim biterken, teminatlar ve temlikler alındı. Temlikleri aldık da ne oldu? Galatasaray'ın yakasına mı yapıştılar? Şimdi bunun yerine, noterden ihtarname gönderildi, basına da sızmış zaten. Galatasaray'da bu olmaması lazım, sizin teveccühünüzle bu kulübün 36. başkanlığını yaptım. Galatasaray'a kimse ihtarname gönderemez. Oturur başkan, başbaşa konuşur. Dünya alem biliyor kim bizim ne yaptığımızı şimdi. Bugün bana söyleniyor, Dursun şu temlikleri bırak.  Tabii ki temliklerden vazgeçeceğim. Ne Galatasaray'ın ayağına kurşun sıkarım ne de köstek olurum.

Zaman zaman 300 Milyon TL'lik kefaletlerim var. Bugün itibariyle 150 milyon TL'lik kefaletim var şahsi. Ben Galataasaray'ın adamıyım, Galatasaray'a kefilim. Yapılan kasa kolaylığın ürünüdür, temlikler tartışılmamalı. Bugün ki yönetim kulüp lehine verilmiş temliklerini yapsın. Ben başkan değilim artık. Her zaman sayın başkanla oturup konuşmaya hazırım. Hiçbir zaman Galatasaray'da başkanlık yapmış biri noter vasıtasıyla ihtar edilemez.

Son günlerde diyorlar, kasada para yok, enkaz, geçmiş borçlar var. Galatasaray'da son 20 senedir böyle. Hangi yönetim bunu devralmış? Herkes böyle. Galatasaray'da herşey şeffaf, bunu bilerek geliyor. Biz de geldiğimizde de aynı şekildeydi. Biz Galatasaray'ız biz dünya markasıyız her gün bu tartışmalara yol açarak bunları yapanların Galatasaray'lı olduğunu düşünmüyorum bu Galatasaray'ın marka değerini düşürür.

Size sunduğum gerçeklerin ışığında fikrinizin oluşmasını temenni ediyorum. Saygılar, sevgiler, yaşasın Galatasaray!

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.