Mustafa Cengiz: Beş yıllık kalkınma projesiyle geldim!

Hafta içerisinde UEFA ile oldukça kritik bir zirve gerçekleştiren Galatasaray'da başkan Mustafa Cengiz bugün sabah saatlerinde CNN Türk'te özel bir yayına katıldı. UEFA ile yapılan görüşmelerden bahseden Cengiz, kulüp olarak uzun süredir sorunların ertelendiğini ve plan yapılmadığı için bugünlere gelindiğini ancak kalkınma planlarını hazırladıklarını belirtti. Mustafa Cengiz'in açıklamalarının tamamı şu şekilde..

UEFA İLE YAPILAN GÖRÜŞME
Eski yönetim, UEFA'ya verdiği sözleri tutmamış. Zarar etmeyeceğim deyip, 500 milyon TL zarar etmiş. Biz, insanların kafasını bulandırıp şark kurnazlığı yapmayız. Realite ortada. UEFA'ya yaptığımız sunumda çok sert sorular geldi. Birinci ağır soru, 'Siz bize vaatlerde bulundunuz, 5 kat daha fazla yükle geldiniz. Yine vaatlerde mi bulunacaksınız?' oldu. Biz 30 sayfalık sunum yaptık, bizden önceki yönetimin yaptığı sunum 1 sayfalık. 

Biz ikinci yılda borçları sıfırlamayı hedefliyoruz. Benim taahhüdüm bu. Biz bundan çekinmeyiz çünkü en kötüsüne göre yaptık bu senaryoyu. UEFA'ya sunum yaparken Türkiye'ye destek olmalarını söyledik. Galatasaray ile yatıp kalkıyoruz değil, futbol ile yatıp kalkıyoruz dedik. Orada Fenerbahçe ve Beşiktaş için de yardım istedik. Onların tabii ki bana ihtiyaçları yok. Büyük camialar ve kendi güçleri var, bana düşmez ancak ben altını çizmek istedim.

BORÇLAR VE ALINACAK AKSİYONLAR
Biz 3 yıllık projeksiyon koyduk ve minimum 3 ile 4 yıl istedik yönetim kurulu olarak.. İkinci yılda sıfıra gelmeyi hedefliyoruz, ben bunu camiaya da ilan ediyorum. Şu anda 500-650 milyon TL ile zararla karşı karşıyayız. Bizim hedefimiz 2 yılda borcu sıfırlamak, biz bunu UEFA'ya da taahhüt ettik. Riva ile Florya'nın çok etkin ve doğru kullanılması gerekiyor, lüzumsuz transfer harcamalarına gitmemeliyiz. Riva'dan kırdırdığımız 500 milyonluk kaynağı olduğu gibi futbolcu transferine verdik. Bu ağır yükü kaldırmak gerekiyor. Bizim kendi öz kaynağımız Riva ve Florya. 3-4 yılda çok önemli bir cazibe merkezi haline getirmeliyiz buraları..

Emlak Konut'un başında çok değerli yönetim var. Ben göreve geldiğim 2. günü temasa geçtim. Start verildiği an itibariyle 844 tane villa olacak. 1 milyon dolara sattığınızda 350 milyonluk gelir gelecek. Satmak için doğru pazarlama yapmak gerekir. Galatasaray toplumunun önde gelenlerine satabilirsek, kesinlikle önemli bir gelir olur. Bizim gelişimiz camiada kıyam yarattı, ayağa kalkış yarattı. Biz geldiğmiiz günde 115 milyon TL'yi kendi kaynaklarımızla ödedik. 1 ayda 20'ye yakın loca satıldı. Ayrıca #yellowfriday yapıldı, dünyada görülmemiş bir taraftar hareketidir. Bu durumlar UEFA'nın da dikkatini çekmiş zaten. Kayseri'den maçtan önce 'lütfen taraftarlar storelara hücum etsin stoklara hücum etsin dedik' ve dünyada ilk defa bir trend topic 24 saat dünya gündeminde kaldı. 2 günde 10 kat satış yaptık. Bu bir taraftarlık hareketidir, bir ruh hareketidir. Biz bunları UEFA'ya anlattık, bir tutkunun, bizim gibi Akdeniz bandındaki ülkelerde ayrı bir tutkudur. UEFA Galatasaray'ın gücünü çok iyi anlıyor, UEFA an an izliyor bizleri. Türkiye ile çok ilgileniyorlar, çünkü Türkiye'nin bir futbol ülkesi olduğuu biliyorlar. Türkiye futbolla yatıyor, futbolla kalkıyor.

FATİH TERİM VE ABDÜRRAHİM ALBAYRAK..
Fatih Terim çok önemli bir isim. Futbolcular ile teknik kadro arasındaki gerginliği giderdi. Florya'yı baştan yarattı. Aslan yattığı yerden belli olur misali Florya bambaşka bir çehreye kavuştu. Fatih Terim, Galatasaray'a geldiği 4. gününde Florya'dan 12 kamyon maloz çıkarttı. Ben Abdurrahim Albayrak'ı 25 yıldır hiç tanımadığımı anladım. Milyonlarca dolarlık şirketin sahibi işi gücü bırakıyor futbolcuların en ufak sorunları ile ilgileniyor. Birinin kilidi bozulsa gidiyor.

SORUNLAR SÜREKLİ ERTELENMİŞ, PLAN YAPILMAMIŞ..
Bana diyorlar ki; 'Enkaz edebiyatı yapma'. Arkadaşım zaten ben bunu yapmam. Ben savaşçı bir karakterim. Dertlendim biraz bu konulardan. Plan projeyle geldim. 5 yıllık kalkınma projesiyle geldim. Özel iktisat kurumlarına bağlı bir insanım. 1960'lı yıllardaki planlı kalkınmaların bizim yaptığımız 5 yıllık plan ile benzerlikleri var. Sorunlar öyle ötelenmiş ve birikmiş ki 1 yıl sonra neler olacağını bilmiyoruz. Kulübe girişi yasakladık. Gece 11'lere kadar bizim arkadaşlarımız çalışıyor. Hukuksal süreci 300'ü geçmiş dava var ama bunları aşacağız. Biz bunları aşarak gidiyoruz. Galatasaray o kadar güçlü ki tüm bunları rahatlıkla aşabilir. Ben bunları seçilmek için söylemiyorum. 'Galatasaray'da görev alınmaz, verilir' deniyor. Bu ne demektir Allah aşkına? Belli bir güç geliyor, sizi alıyor başkan yapıyor. Böyle bir şey olur mu? Herkes, derin Galatasaray'dan bir görev bekliyor.

GOMIS HAKKINDA ÇIKAN HABERLER
Gomis'in fazla ücret aldığı için gönderileceği kesinlikle yalan. Gomis, umarım bizde idol olur. Biz sadece futbolcu değil, aynı zamanda da karakter arıyoruz. Rakibine saygılı ve ölümüne mücadele eden futbolcu arıyoruz.

AZİZ YILDIRIM VE FENERBAHÇE DERBİSİ
Şike sürecinde sert söylemlerim de oldu. Sevgi duymak zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız. 20 yıldır bir camianın başında kaldığı için Aziz Yıldırım'a saygı duyuyorum. Her şeyin bir ilki vardır. İnşallah bu sefer bu (Kadıköy'de galibiyet) olacak.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.