ü Levent Tüzemen: Parayı akıllı yönetirsen, borcu aşağıya çekersin! - FCN Blog

Levent Tüzemen: Parayı akıllı yönetirsen, borcu aşağıya çekersin!

Camiaya yakınlığıyla bilinen futbol yorumcusu Levent Tüzemen, Galatasaray'ın gündemini ve transferdeki hamlelerini değerlendirdi. Mevcut yönetimin yeni sezonda elde edeceği gelirlerle birlikte borç sürecini akıllı hamlelerle yönetebileceğini belirten Tüzemen, transfer döneminde dışarıdan bir oyuncunun yerine iç transferdeki hamlelerin daha verimli olabileceğini belirtti. Levent Tüzemen'in yazısında değindiği konular şu şekilde..

BORÇ FAİZLERİ ÇOK YÜKSEK
Parayı akıllı yönetirsen borcu da aşağıya çekersin. Galatasaray'ın borç alacak farkına bakınca 1.1 milyar lira borcu olduğu söyleniyor. Banka borçları ile faktoring kurumlarından alınan paralara ödenen faizler çok yüksek.. Bu borç hastalığının çözümü faizli paraların bir an önce ödenecek bir yapıya kavuşmasıyla gerçekleşir. Düşünün Galatasaray bu sezon federasyondan şampiyonluk primi, puan girdileri, ayakbastı parası olarak 45 milyon euro aldı. Ayrıca yeni dönemde Galatasaray'ın cebine 170 milyon lira yayın geliri girecek. Şampiyonlar Ligi'nden de 165 milyon TL alacak. Diğer girdilerle birlikte 800 milyon TL'lik bir bütçe oluşacak. Cengiz ve yönetimi, şampiyonluğun getirdiği bereketin kıymetini bilmeli ve borçları aşağıya çekmek istiyorlarsa paranın nasıl kullanılacağını doğru planlamalı.

TRANSFER GÜNDEMİ: SAVUNMA, DONK VE SİNAN
Muslera'nın güçlü bir yedek kaleciye ihtiyacı var. Defanstan bir Popescu ve Ujfalusi gibi ayağını iyi kullanan oyunu geriden kuran, top tekniği yüksek bir stoper alınmalı. Bütçe yeterse Fernando'nun yanına orta alanda oyunu kuracak ve yönetecek Emre Akbaba gibi bir futbolcu düşünülmeli.

Donk gösterdiği müthiş performans ile sözleşme yenilemeyi hak ediyor. Galatasaray dışarıdan kafalarda soru işareti bırakabilecek bir oyuncu transfer edeceğine tanıdığı, bildiği ve formda olduğu zaman nasıl oynadığını gördüğü Donk'la kadroyu geniş tutmak adına masaya oturmalı. Sinan Gümüş için başarı basamaklarını tırmanmak ancak Fatih Terim ile gerçekleşir. Çünkü Terim geldiği ilk günden itibaren Sinan'a "Prens" muamelesi yaptı. Sinan da Konya ve Alanya maçlarında attığı gollerle hem Terim'in güvenini boşa çıkarmadı hem de Galatasaray'ın şampiyonluğuna skor olarak katkı sağladı. Sinan'ın yeni sezona Terim ile başlamasını bir şans olarak görüyorum. Çünkü Sinan hem çok yetenekli hem hızlı hem de mükemmel bir sol ayağa sahip. Yönetim, Sinan'ın sözleşmesini uzatmalı hatta ücretinde de iyileştirme yapmalı. Yasin'le eğer yüksek bir ücret istemeyecekse devam edilebilir.

TEKLİF VARSA, MASAYA OTURULMALI
Gomis giderse iki, kalırsa bir golcü şart.. 29 gol atarak krallık koltuğuna oturan Gomis'i taraftar müthiş seviyor. Sezon başı Gomis gelirken dönemin başkanı Dursun Özbek'le 2+1 sözleşme imzalamıştı. Fransız golcünün alacağı ücret ile bonuslar sözleşmeye yazıldı. Çin kulüpleri dünyanın her yerinde bol gol atan oyunculara kancayı takıyor ve yüksek ücret öneriyor. Gomis, Çinlilerin kendisine teklif ettiği yüksek ücreti koz olarak kullanıp zam istiyor. Bence her oyuncu değerini bulduğunda satılabilir. Galatasaray yönetimi, 33 yaşındaki Gomis'i karşısına alıp, "Seni isteyen kulüpler gelip bizimle masaya otursunlar" demelidir. Gomis'in istediği ücret yaşı itibarıyla yüksek.. Eğer bir Çin kulübü Gomis için "10 milyon euro verelim" diyorsa yönetim de "Hayır" dememelidir.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.