Şansal Büyüka: Fırtına gibi bir adam geliyor!

Galatasaray'da yeni sezon öncesi transfer çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, son şampiyon kamp çalışmalarını da İsviçre'de gerçekleştiriyor. Milliyet gazetesinin duayen gazetecisi Şansal Büyüka, takımımızda yaşanan son gelişmeleri bu haftaki köşe yazısında değerlendirirken Everton'dan kiralamak üzere olduğumuz Henry Onyekuru hakkında da fikirlerini dile getirdi. Şansal Büyüka'nın köşe yazısında dikkat çeken noktalar şu şekilde..

FIRTINA GİBİ BİR ADAM GELİYOR
Bizim kulüpler yıllarca önlerine konan kasetlerden futbolcu izleyip aldılar. Sonuç hüsran... Bir futbolcunun maçta en  çarpıcı pozisyonlarını toplayıp arka arkaya bağladın mı, her futbolcudan bir Messi, bir Ronaldo çıkıyor. Bu bakımdan kasetten futbolcu izlerken temkinli olmaya çalışırım. Galatasaray, Henry Onyekuru ile anlaşınca Nijeryalı oyuncunun görüntülerinden ve çeşitli kaynaklardan uzunca süre izleme yaptım. Bu görüntüler beni yanıltmıyorsa, Galatasaray’a bir fırtına geliyor. Yanılma payımı da kabul ederek benim gözümden  Onyekuru; Süper çabuk, süper hızlı, süper hareketli, süper yetenekli. Bire bir pozisyonlarda adeta rakibin içinden geçiyor. İki bileği de aşırı kıvrak. Çok kısa sürede öyle çalımlar atıyor ki, rakibi bile şaşırıyor. Sanki futbol kitabında yan pas yok gibi.. Sürekli dikine oynuyor. Genellikle iki kenarda oynuyor. Ama kenardan içeri girip şut atmayı seviyor. Karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda topu kaleciye nişanlamıyor. Ya topun altına girip kalecinin üstünden vuruyor ya da direk köşelerine bırakıyor. İki ayağını da kullanıyor. Kendi takımında penaltıları attığına göre, takım kendisine güveniyor. Takımdaşlık duygusu ve yardımlaşma eksik gibi.. Pas vermeyi sanki sevmiyor. Kalabalıkların arasına girmeyi seviyor ve bu nedenle de topu kaybediyor. Kiralık oynadığı Anderlecht’te yarım sezonda 9 gol attı, sakatlandı 4-5 ay gibi uzun bir süre oynamadı. 

RODRIGUES'TEN DAHA ETKİLİ OLACAK
Sağ gösterip sol vurmak herhalde bu olmalı... Galatasaray haftalarca Nijerya Milli Takımı’nın usta oyuncusu Ahmed Musa ile ilgilenirken, bir başka Nijeryalı kanat oyuncusu Onyekuru’yu kadrosuna kattı. Bu kadar özelliğin ardından “Onyekuru madem bu kadar iyi, neden Nijerya Milli Takımı’nda yok?" diye sorabilirsiniz. Hemen söyleyelim, Onyekuru uzun bir sakatlık dönemi geçirmese Nijerya’nın Dünya Kupası kadrosunda olacaktı.Sakatlığından sonra gerçek gücünü yakalarsa Rodrigues hızında bir oyuncu izleriz. Üstelik Rodrigues kadar hızlı, Rodrigues’ten daha iyi adam geçiyor. Ancak şutlarının Rodrigues kadar etkili olduğunu söyleyemem. Fatih Terim ve ekibini kutlarım. İyi, genç ve ciddi katkı sağlayacak bir oyuncu yakalamışlar. Yeter ki Henry Onyekuru, geçen yıl yaşadığı sakatlığın etkilerinden kurtulmuş olsun. İyiyse, sağlamsa çok iş yapar. Hele Fatih Hoca’nın elinde..

AYIKLA PİRİNCİN TAŞINI FATİH HOCAM
Fatih Hoca, “Gelirini giderini doğru yönetecek bir spor aklı oluşturmak istiyoruz” açıklamasını yaptı. Ah hocam ah, maalesef haklısın. Yıllardır bu sayfalarda, “Bu iş sadece parayla olmaz, futbol aklınızı da katın” diye yazıp duruyoruz. Futbol aklı olsa kulüpler böyle bir borç sarmalının altına girer miydi? Para bitti, futbol aklı zaten yoktu; şimdi ayıkla pirincin taşını.

FUTBOLDA NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
Bu konuyu işleyen çok oldu ama yazmak zorunda olduğumu düşünüyorum. 2012 Avrupa Şampiyonası elemeleri için 7 Eylül 2010 tarihinde Belçika ile oynadık, 3-2 yendik, yanılmıyorsam grubu da Belçika’nın önünde bitirdik. O gün bize karşı oynayan kadrodan 9 tanesi bugün Rusya’da Dünya Kupası’nda Belçika’nın kadrosundalar. Brezilya’yı elediler, Fransa’ya mağlup olunca finali kaybettiler. Şimdi dünya üçüncülüğü için sahaya çıkacaklar. Aradan tam 8 yıl geçti. Bizim kadrodan bugün bir futbolcu bile milli takımda yok. Belçika’nın tam 9 oyuncusu milli takımla Rusya’da.. Rastlantı mı bu? Asla! Ne ekersen onu biçiyorsun. Belçika ekti, şimdi biçiyor. Biz “hayal ekiyoruz, hüsran biçiyoruz.” Türk futbolunun yapısal olarak, anlayış olarak, kulüp yönetimleri olarak radikal kararlara ihtiyacı var. Daha ne bekliyoruz, anlamış değilim.


Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.