Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi kurnazlığı...

Cim-Bom, Finansal Fair Play anlaşması sırasında 25 kişilik Avrupa listesinin 21’e inmesini kabul etti. Ancak regülasyondaki koşullar için UEFA ile sıkı bir pazarlığa girdi. Bunun üzerine talimatta yer alan zorunluluklar Galatasaray için kaldırıldı.

Milliyet gazetesinin haberine göre; Şampiyonlar Ligi’nde görev yapacak oyuncular listesini UEFA’ya gönderen Galatasaray, eldeki tüm mevcut oyuncularını listeye koyma fırsatı buldu. Devler Ligi’nin regülasyonuna göre, kulüpler 25 kişilik bir kadro veriyor, bunların 8’i için özel yaptırım bulunuyor. Buna göre futbolculardan 4’ü 15-21 yaşları arasında üç yıl Galatasaray’da oynamış olması, diğer dördünün de aynı yaşlarda Türkiye Ligi’nde yer alan herhangi bir takımda bulunması gerekiyordu ancak Cim-Bom, yaptığı Finansal Fair Play anlaşmasına göre 25 yerine 21 kişi bildirecekti. Bunun üzerine kadro planlaması yapıldı, ilginç bir sonuç çıktı. Sarı-kırmızılı kulüpte 12 yabancı bulunurken, sadece İsmail Çipe, ilk koşula uygun görüldü. Serdar Aziz, Ahmet Çalık, Selçuk İnan ve Muğdat Çelik ise ikinci koşulun yerine getirilmesini sağladı.

Üç genç girseydi...
Eren Derdiyok, Emre Akbaba, Sinan Gümüş ve Ömer Bayram gurbetçi olduğu için ve Avrupa’dan geldiklerinden Şampiyonlar Ligi listesinde yabancılardan bir farkı kalmadı. Eğer üç yıl Galatasaray’da oynayan üç genç listeye girebilse, gurbetçilerden ancak biri Şampiyonlar Ligi’ni görebilecekti. Bunu bilen Cim-Bom, UEFA ile yaptığı sözleşmede bunu maddeye koydu. Böylece Galatasaray rahat bir nefes almış oldu.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.