Genel Kurul öncesi sular ısınıyor!

Bir önceki başkan Dursun Özbek tarafından Ocak ayında gerçekleştirilen baskın seçimde muhalefetin oyunu alarak başkanlığa gelen ve ardından da Mayıs ayındaki olağan seçimli genel kurulda üyelerin tabir-i caizse güvenoyu alan başkan Mustafa Cengiz, yeni yönetim döneminin en önemli Genel Kurul'larından birisine hazırlanıyor. 29 Eylül'de gerçekleştirilecek olan olağanüstü genel kurulda 11 maddelik gündemle üyelerin karşısına çıkacak olan Galatasaray'da ortam şimdiden ısınmaya başladı bile..

Milliyet gazetesinde Nevzat Dindar imzalı yer alan habere göre; 11 maddelik gündem ile üyelerin karşısına çıkmaya hazırlanan yönetim öncelikle hisse satışı için yetki almak istiyor. Ancak sarı-kırmızılı camia hisse fiyatlarının şu dönemde çok düşük olduğu gerekçesiyle bu satışa şimdilik karşı çıkıyor.Galatasaray’da 29 Eylül’de yapılacak Olağanüstü Genel Kurul için 11 maddelik gündem fazla bulundu. Camia her biri üzerinde saatlerce tartışma yaşanması beklenen gündem maddeleri nedeniyle bir günün yetmeyeceği görüşünde birleşti.

Yönetimin ilk planda hisse satışı için yetki isteyeceği öğrenildi. Bu yetkinin alınması durumunda yüzde 16’lık bir satışın düşünüldüğü ve bunun karşılığında yaklaşık 140 milyon liralık kaynak girdisinin hedeflendiği belirtildi ancak bazı üyeler hisse fiyatlarının şu dönemde çok düşük olduğunu belirterek bu satışa karşı çıkıyor. Bu üyeler, “Yetki verelim ama bu dönemde satış akıllıca değil” yorumunda bulunuyor, fakat yönetimin bu kaynağı borçların yeniden yapılandırılması için kullanacağını açıklaması halinde elini güçlendirebileceği de belirtiliyor. Yönetim tarafından istenen yetkilerden bir diğeri ise gayrimenkullerin değerlendirilmesi.. Bunun Mecidiyeköy’deki otel için olduğu iddia ediliyor. Üyelerin bir diğer çekincesi ise Galatasaray Adası’nın akıbeti. Sosyal tesis olarak kabul edilen Galatasaray Adası’nın inşaatı yapacak olan firmaya kiralanabileceği endişesi yaşanıyor.

ASIL ÇEKİNCE YETKİ VERİLMEZSE NE OLUR?
Asıl çekince ise bu kritik kongrede yönetime yetki verilmezse ne olacağı konusu. Bazı üyeler Başkan Mustafa Cengiz’in böyle bir durumda geçtiğimiz günlerde sinyalini verdiği gibi devam etmeyeceğini öne sürüyor. Öte yandan kongre öncesi ay sonunda yapılacak olan Divan Kurulu’ndaki havanın belirleyici olacağı konuşuluyor. Çarşamba günü Galatasaray Lisesi’nde yapılacak olan divanda 6 aylık hesaplar ele alınacak. Ayrıca transfer başta olmak üzere biriken konular masaya yatırılacak. Ay sonundaki kongre için de görüşler aktarılacak.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.