Her şey siyah ya da beyaz değil...

Galatasaray'da geride bırakılan transfer döneminin yankıları hala devam ediyor. Yönetimin geçen sezonun yıldız ismi Bafetimbi Gomis'i transfer döneminin bitimine bir hafta kala Al Hilal'e satıp yerine forvet alamamasının tartışmaları aradan geçen 2 haftaya rağmen hala konuşuluyor. Tartışmaların dönmesi çok normal ve olması gereken ancak her şeyin siyah olmadığını da unutmamak gerek. 

Galatasaray transfer döneminde kadrosuna Yuto Nagatomo, Emre Akbaba, Badou Ndiaye, Muğdat Çelik, Onyekuru ve Ömer Bayram'ı katarken; Cavanda, Carole, Yasin Öztekin, Latovlevici, Carrasco, Tolga Ciğerci, Endoğan Adili, Koray Günter ve Bafetimbi Gomis ile yolları ayırdı. Transfere 8.5 milyon Euro harcayan Cimbom, 9.1 milyon Euro ise kazandı. Gelenler ve gidenlere baktığımızda hepsinin doğru olduğunu görüyoruz. Burada tek sorun forvet alınamaması..

Galatasaray yönetiminin birçok hatası olduğunu söyleyebiliriz, bana göre bu hataların başında amatör şubelere yeterince değer vermemeleri geliyor. Bunun yanında Gomis'in 6 milyon gibi düşük bir bonservis bedeline satılması, Ocak ayından beri forvet isteyen Fatih Terim'e bir forvet transferinin yapılamaması da Mustafa Cengiz yönetimine yazan çok büyük bir eksi ancak ne yazık ki eleştirilerin biraz abartıldığını da düşünüyorum. Bu abartılı eleştirilerin başında gelen ''Dursun Özbek olsa yapardı.'' ile başlayan eleştiriler. Galatasaray taraftarının tamamı olmasa da bir kısmı ne yazık ki Dursun Özbek ile geçen transfer dönemlerini unutmuş sanırım.. Transfer döneminin son günü Melo'nun Inter'e satılıp yerine oyuncu alınmaması, Kevin Grosskreutz skandalı, Herta Berlin'de yıllık 500bin Euro kazanan Tolga Ciğerci'ye yıllık 2 milyon Euro verilmesi ve daha niceleri Dursun Özbek döneminde yaşandı. Şimdi bunların unutulup Dursun Özbek yapardı demek çok komik oluyor.

Galatasaray'da transfer edilen oyunculara ödenen yıllık ücret gayet makul seviyede.. Özellikle Emre Akbaba'yı talep eden Fenerbahçe ve Başakşehir çok daha fazlasını verirken 1.7 milyon Euro'ya imza attırmak önemli. Burada oyuncunun Galatasaraylı olduğundan bahsedebiliriz, doğru ancak şunu da unutmamak lazım ki geçmiş yönetimlerin Eren Derdiyok'a yıllık 2milyon, Tarık Çamdal'a yıllık 1.6milyon ve Galatasaraylı olan bir diğer futbolcu Selçuk İnan'a yıllık 2.9milyon Euro verdiği yerde Emre'ye verilen yıllık ücret makul bir seviyede. Transferin son gününde takıma katılan Ömer Bayram'a verilen yıllık 400 bin Euro da gayet iyi bir seviyede çünkü ileride bu futbolcudan verim alamazsanız ve yolları ayırmak isterseniz yıllık ücreti yüksek olmadığı için kolaylıkla yolları ayırabilirsiniz. Bunların yanında 2 milyon Euro kazanan Tolga Ciğerci'nin yıllık ücretinden kurtulmak, Cavanda'nın satışı, Endoğan Adili'ye 620 bin TL ödemekten kurtulmak da önemli hamlelerdi.  Galatasaray yönetimi forvet transferi yapamayarak büyük bir başarısızlığa imza atsa da bu transfer döneminin sonunda Galatasaray ligin en iyi orta saha, bek ve kanat rotasyonuna sahip oldu. Çöp diye tabir edilen oyuncuların büyük kısmından kurtulduk.. Forvet alınamamasıyla ilgili eleştirilerin yapılması gerekmekte bunda sorun yok ancak her şeye siyah bakmayı da biraz bırakmamız lazım. Galatasaray bir forvet transferi yapsaydı geleniyle, gideniyle tarihinin en iyi transfer sezonlarından birini geçirecekti belki de ancak bu forvet transferi yapılamayınca da tarihin en kötü transfer dönemini geçirmiş olmuyoruz. Her şeye siyah veya beyaz bakmayı bırakarak, biraz da gerçekçi olmak ya da gri bakmak gerekiyor. Elbette ki insanların eleştirilerine, söylemlerine karışmak benim haddime değil ancak Galatasaray tarihinin bana göre en kötü başkanı olan Dursun Özbek'i katarak ''o olsa yapardı'' tarzında yapılan söylemlerin benim için komik olmasının yanı sıra mide bulandırıcı olduğunu da belirtmek isterim. 

Mustafa Cengiz yönetimi bir forvet transferi yapamayarak kendi ayağına sıkmıştır. Geleniyle, gideniyle iyi geçen transfer sezonu bir forvet transferiyle enfes bir hal alacaktı ve bunun da ekmeğini en çok kendileri yiyecekti fakat forvet alamayarak eleştirilerin odağına kuruldular, bu da gayet normal. Şahsi fikrim forvet alınamamasına rağmen ligin en iyi orta saha, bek ve kanat rotasyonu kurulurken maaş bütçesinin de geçen sezona göre 10 milyon Euro azalması ve çöp diye tabir edilen isimlerden kurtulması nedeniyle iyi bir transfer dönemi geçirdiğimiz yönünde. Ocak ayında umarım Fatih Terim'e yaklaşık 1 senedir istediği forvet transferi verilir. 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.