Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti!

Galatasaray Spor Kulübü Olağanüstü Genel Kurulu, dün Haliç Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi. Haliç Oditoryum Toplantı Salonu’nda gerçekleşen kongre tam 12 saat sürdü. 25.3 ve 28. maddesi uyarınca Yönetim Kurulu'nun 10 fıkralık yetki talebinden 7’si kabul edildi.

Olağanüstü Genel Kurul’da Divan Başkanlığı’nı, oy çokluğu ile seçilen Metin Arslan, Divan Başkan Yardımcıları Murat Develioğlu ve Aslı Geçgil, yazman üyelikleri de Kemal Kumkumoğlu ve Bora İkiler yönetti.

4.maddenin görüşülmesinin iptali üzerine yapılan önergeyi, Divan Başkanlığı’nın usul kanaatiyle iptal etmesinin ardından saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla gündemdeki 4.maddenin görüşülmesine başlandı.

Divan Başkanı Metin Arslan, izlenecek usul yönetimi hakkında açıklamalar yaptıktan sonra Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz’i kürsüye davet etti.

4. madde yetkisi hakkında Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz kürsüye gelerek bir konuşma yaptı ve ayrıntılı bilgi sundu. Başkan şunları söyledi:

"HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM"
“Sayın Divan Başkanı, Divan’ın değerleri üyeleri ve en değerli Galatasaraylılar, hepinize hoş geldiniz diyorum. Olağanüstü Genel Kurulu’muzun camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Değerli arkadaşlar, gündemimiz çok yoğun. Bazı çevrelerce maalesef torba yasa gibi lanse edilen, yapılması gereken bir dizi işlemler için bir Cumartesi tatilinizi burada bizim için, camia için heba ediyorsunuz. Muhalif, muvaffık, doğru gören, yanlış gören herkese teşekkür ederim."

"TEK TEK AÇIKLAYACAĞIM"
"Değerli arkadaşlar, burada gündemde 4. maddede 10 adet yasal girişimimiz için gerekli düzenlemeler var. Galatasaray Spor Kulubü bir dernektir. Medeni Kanun içinde Dernekler Yasası’na tabidir. Onun hükümleriyle bağlıdır. Biz göreve nasıl geldik? İnsanlar birtakım şeyleri unutmuşlar. Ben sadece hafızaları tazeleyeceğim. Onayınıza sunulacak 4.madde içindeki 10 adet devasa görünen tabloyu tek tek açıklayacağım. Fakat kalbi temiz olanların içinin rahat etmesi için açıklayacağım." 

"YENİDEN YETKİ ALMAMIZ GEREKİYORDU"
"Göreve çok ani geldik. Eski yönetimin Mayıs 2018'de bitmesi gereken dönemini devraldık. Kendi dönemimiz içinde gelmedik. Şampiyon olsak bile seçime gideceğimizi söyledik. Dört aylık süre içinde, 4. maddedeki 10 fıkranın 5'i Mayıs 2018'de sonlanıyordu. Yeniden yetki almamız gerekiyordu. İlk 5 fıkra, bir önceki yönetim tarafından alınan ve Mayıs 2018'de sona eren yetkiler. Diğerleri de yeni oluşan durumlar. Ben hiçbirini istemedim. Eski yönetimden gelen hakların devam ettiğine inanıyordum. Dernekler Masası'na yazı yazdık. Bize gelen yanıtta açıkça 'Siz eski yönetimin aldığı kararları devam ettirebilirsiniz. Yönetim süreli bir yetki aldıysa, süre bittiğinde yenilemek durumundasınız.' diyordu.

"İŞ YAPAMAZSAM BENİ ŞUÇLAMAYIN"
"Geldiğimizde kaçmaktan kovalamaya vakit bulamadık. Mali zorlukları biliyorduk ama günlük ihtiyaçların bile kısıtlandığı mali ortamda mücadeleye girdik. Transfer yasakları, sermaye artışları, UEFA için mücadele ettik. Bir günümüz yoktu. Mayıs 2018'e kadar getirmemiz gereken ilk 4 maddeyi getiremedik. Hukuken bunu yapmak durumundayız. Yetki vermezseniz yine yürütmeye çalışırız. Ters birşey olduğunda da benim hiçbir sorumluluğum kalmaz. Bunu alamazsam, imarla ilgili kulüp zarar görürse ben sorumlu olmam. Bize karşı neden bu kadar öfke var? Bunu anlamıyorum. Niye bu tepki? İki başkana verilen yetkiyi benden esirgemenizi de saygıyla karşılarım ama iş yapamazsam beni suçlamayın."

Otel için Duygun Yarvuvat Başkan’ın döneminde verilen yetkide satış var. Bizde yok. Getirdiğimiz maddelerde tek bir yerde satış yok. Bütün çevrelerde 'Mustafa Cengiz ve yönetimi, bütün malımızı, mülkümüzü satacak.' dediler. Bunu diyenler Riva ve Florya giderken neredeydi?

"İTHAM EDİLEN ŞUÇ FITRATIMA AYKIRI"
Satacağım, kiralayacağım, gizli olarak devletin veya belediyenin bir birimiyle yapacağım yer var ya... Beni sinirlendiren bunlar. İtham edilen suç, karakterime, kodlarıma, yaratılışıma, eğitimime, fıtratıma ve DNA'ma aykırı. Ben ekmek parası bulamadım, katrilyon yönetirken tenezzül etmedim. 'Dürüstüm' demek çok çirkin ama özür diliyorum. Ada bizim herşeyimiz. Bizim namusumuz. Ben sizin emanetçinizim. O emaneti onurla taşırım. Biz irtifaka çalışıyoruz. Bu davaları mutlaka kazanacağız. Er geç bu dava Galatasaray'ın lehine sonuçlanacak. 15 yıllık sorun 4 aylık yönetim tarafından çözülsün isteniyor. Çözeriz ama biraz zaman verin. Çocukluk aşkımızın peşinde Mecnun gibi koşturuyoruz. Davayı kazandığımızda bize irtifak gerek. Fakat sözlerim yetmiyor. Çok dedikodu yapılıyor. Algı yönetimi ile adayı satacağımız söyleniyor. Biz de bunu uzatmamak için divan başkanlığına taahhütname takdim ediyorum. Sadece irtifak istiyoruz. Davayı kazandığımızda orayı en güzel hale getirmek istiyoruz.

"120 MİLYON LİRAYA İHTİYAÇ VAR"
Kemerburgaz Tesisi'ni yapabilmek için 120 milyon liraya ihtiyaç var. Şu anda bu para olsa da yapamayız. Arazide maden ruhsatı var. Sadece kamu yararı varsa bedelini ödemek suretiyle ruhsat iptal edilebilir. Mevcut yasada arazideki arkadaşı çıkarmanız ve tesis yapmanız mümkün değil. Bizden hava parası olarak 30 milyon lira. Şimdi 54 milyon liraya tekabül ediyor. Galatasaray Kulübü olarak bunu ödeyemeyiz. Bununla ilgili bir kurul toplandı. Kurul umarım 15-20 gün içinde lehimize bir karar verir.

Şimdilik diyeceklerim bu kadar, değerli arkadaşlar. Umarım anlatabildim. Hepinize saygılar sunuyorum.

Başkan Mustafa Cengiz’in ardından gündemin 4. maddesi hakkında görüşmelere geçildi. Üyelerden İbrahim Ziyal, Ahmet Özdoğan, Hayri Kozak, Taner Aşkın, Ozan Korkut, Doğan Hasol, Reha Bilge, Metin Ünlü, Osman Tanburacı, Sedat Doğan, Ali Fatinoğlu, İbrahim Bozan, Metin Öztürk, Reha Yereşen, Ali Güvenç Kiraz, Nazımcan Argın, Ayhan Özmızrak, Övünç İldiz, Mehmet Bilen, Gökmen Güzel, Mehmet Helvacı kürsüye gelerek konuşmalarını gerçekleştirdi.

Genel olarak eleştirilerin ve olumsuz görüşlerin dile getirilmesi üzerine başkan Mustafa Cengiz tekrar söz aldı.

"BUNLAR ÇOK AYIP"
"Sinirlerimi çelik gibi bilirdim ama bazen lastik gibi olduğunu görüyorum. Sedat Doğan'ın söyledikleri çok ağrıma gitti. 'Mondros Mütarekesi'nden ağır, Galatasaray'ı teslim etmek üzereyiz, Mustafa Kemal'e borcumuz yok mu?' dedi. Benim adım Mustafa, küçük kardeşimin adı Kemal. Adını aldığım dedem Çanakkale'den sonra Filistin'de Mustafa Kemal'in ordusunda şehit oldu. Mondros Mütarekesi'nde taraf kim? Biz İtilaf Devletleri miyiz? Vahdettin'in paşası kim? Ben onu ararım. Eğer biz İngilizler isek, İtilaf Devleti isek Vahdettin'in sadrazamı kimdi? Bunlar çok ayıp.

"ÇOK SERT ELEŞTİRİYE UĞRADIM"
"Devlet okulu imkanı çıkınca yönetici arkadaşlarımız tabii ki sayın Lise Müdürü’müze ve sayın rektöre gittiler. Onlar onaylarsa olur, onaylamazlarsa olmaz. Hepsi bu. Burada teşekkür bekliyordum. Çok sert eleştiriye uğradım."

"BELDEN AŞAĞI VURMAYIN"
"Benim televizyonda söylediğim kamera lafıma taktılar. Kendilerini demokrasi şehidi yaptılar. İnsan hak ve özgürlükleri, faşizme karşı mücadele edenlere benzettiler. Züğürt Ağa filminde ağaya bir oy çıkıyor. Herkes 1 oyun kendisi olduğunu söylerken ağa, 'Benim oyum nereye gitti.' diyor. Riva ve Florya kararı verilirken, ortada proje yokken hiç kimse 145. madde demedi. Onayladınız. 45 kişi 'hayır' dedi. Ben kiminle konuşsam 'Ben Riva ve Florya'ya karşı çıktım' dedi. Aynen Züğürt Ağa. O zaman 3-4 bin kişi nerede. Ben kameralardan bunu kastettim. Bana oy vermeyince fişlenip ceza evine mi gideceksin sevgili Metin Ünlü? Allah aşkına belden aşağı vurmayın. Ayıptır, günahtır. 68 kuşağıyım. Hayatımın önemli bölümü demokrasi için mücadele ile geçti. Hayatımda iki darbe gördüm. Hem 12 Eylül hem de 12 Mart'ın darbesini şahsen yemiş insanım."

"İHANETLE SUÇLUYORSUNUZ"
"Lütfen özgür iradenizle cevap verin. Size asla kızmam. Bir tek şeyi özellikle rica ettim. Riva'daki okul arazisi. Riva'dan ötürü geçen hafta 33 milyon lira ek faiz borcu geldi. Hızla harekete geçip Riva'da satışlar gerçekleşmezse 342 milyon liranın üzerine en az 100 milyon da faiz öderiz. Bana kızın. Yetkilerin hepsine 'hayır' deyin ama 3-4 tanesine lütfen onay verin. İnsanın gözünü kan bürümesin, intikam duyguları belertmesin. O zaman ağacın kurdu bedeninde oluyor. Hayri Ağabey’in ‘Ne iş yaptınız?’ sözü de beni ayrıca üzdü. Dört aylık yönetimimizi ihanetle suçluyorsunuz. Günah bu."  

Gündemin en önemli maddelerinden biri oylandı. Dördüncü madde olan ve 10 fıkradan oluşan yetki taleplerinden 3'ü reddedildi.

3. madde kapsamında yer alan Galatasaray Adası, Mecidiyeköy'deki arsa ve Beyoğlu'ndaki bina üzerinde istenen yetkiler alınamadı.

Oylama sonucunda alınan kararlar şöyle:

Galatasaray Spor Kulübü Derneğinin ve bağlı iştiraklerinin her türlü kredi, borç ve teminatlarının yeniden yapılandırılması, yeni yapılacak olan kredi sözleşmeler için menkul veya gayrimenkullerin değerlendirilmesi konusunda yönetimimize yetki verildi.

Yeni bir gayrimenkul, ayni hakkın veya gayrimenkullerin, ayni hakların derneğin mal varlığına kazandırılması, yeni tesisler oluşturulması, hazine veya belediyeye ait taşınmazlar üzerindeki yapıların satın alınmasının değerlendirilmesi konusunda yönetimimiz istediği yetkiyi aldı.

Derneğin tasarrufu altında veya mülkiyetinde bulunan taşınmaz ve tesislerin kısmen veya tamamen kiraya verilmesi, tahsisi, bu taşınmazlarla ilgili işletme ve ortaklık sözleşmesi yapılması hususlarında Yönetim Kurulu’na yetki tanındı.

Yönetim Kurulu’nun, kulübümüzün Mecidiyeköy arsasını farklı yöntemlerle değerlendirilmesi için istediği yetki, üyelerin oylamasına sunuldu. Uzun süren sayımdan sonra salon ikiye ayrıldı. Oylama sonucunda yönetimimizin yetki talebi reddedildi.

Beyoğlu'nda Hasnun Galip Sokak'ta bulunan binanın farklı yöntemlerle değerlendirilmesi konusu Yönetim Kurulu’nun yetki talebi kabul edilmedi.

Kemerburgaz'da yapılması planlanan yeni kamp tesisiyle ilgili farklı işlemlerin yapılabilmesi konusunda yönetimimize yetki verildi.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne yapılması planlanan spor salonu ile ilgili farklı işlemler için Yönetim Kurulu’nun yetki talebi olumlu sonuçlandı.

Başkanımız Mustafa Cengiz'in seçim vaatlerinden olan kurulması planlanan Teknokent ile ilgili konularda işlem yapılabilmesi için Yönetim Kurulu’na yetki verildi.

Galatasaray Adası ile ilgili işlemlerin yapılması ve adanın farklı yöntemlerle değerlendirilmesiyle ilgili Yönetim Kurulu’nun yetki talebi kabul edilmedi.

Riva'daki arazide bulunan okul alanının kulüpten devriyle ilgili istenen yetki alındı.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul’da, Başkan Yardımcımız Kaan Kançal'ın sunumunun ardından 2018 yılı hesap dönemi bütçesi revize edildi.

Olağan Mali Genel Kurul’da 83 milyon 943 bin 510 bin lira gelir, 153 milyon 364 bin 334 lira gider olarak onaylanan 2018 yılı bütçesi, 115 milyon 87 bin 593 lira gelir, 377 milyon 536 bin 437 lira gider olarak yeniden düzeltildi. Revize edilen bütçede gelir-gider farkı, 262 milyon 448 bin 884 lira olarak gösterildi.

Galatasaray Spor Kulübü Derneği, 1 Ocak-30 Haziran 2018 arasındaki dönem zararı 283,6 milyon lira.

Derneğin borcunun 31 Temmuz 2018 itibariyle 1 milyar 407 milyon 191 bin 269 lira olduğu kaydedildi.

Başkan Yardımcımız Kaan Kançal, kulübümüzde amatör branşların son 10 yılda 200 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi.

Basketbol A.Ş ve Voleybol A.Ş hakkında yetki talebinin belirtildiği  maddeler oy çokluğuyla reddedildi.

Kabul edilen 9. maddede yer alan giriş ödentisi konusu görüşülürken tekrar kürsüde söz alan Başkanımız Mustafa Cengiz şu açıklamalarda bulundu:

“Değerli arkadaşlar üzerimizde çok büyük bir baskı var. Bana gelen üyelik başvuru sayısı 200’e yakını lise kökenli 1600’e yakın başvuru var. Devlet ve özel sektörden, aramızda bulunan üyelerimizden telefonlar alıyorum. Maalesef daralmış haldeyiz. Tüzük tadilini camianın sinerjisini bozmadan, herhangi bir çatışmaya mahal vermeden güncellememiz lazım. Kökenimizin lise olduğunu unutmadan, kimseyi kırmadan gerçek liseli zihniyetine teslim etmemiz gerekir. Bizlere üye olamayanlar lütfen anlayışla karşılasınlar.”

Yıllık aidatın 400 TL olarak güncellemesini öngören 10. Maddenin de oyçokluğuyla kabul edilmesinin ardından Divan Başkanı Metin Arslan, Olağanüstü Genel Kurul’u sonlandırdı. 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.