Galatasaray'a 130 dönümlük tesis: Büyükçekmece!

Büyükçekmece Belediyesi tarafından Galatasaray Kulübüne tahsis edilen spor ve sosyal tesis alanı için imza töreni yapıldı. Büyükçekmece Belediyesinde düzenlenen törene, belediye başkanı Hasan Akgün, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, başkan yardımcısı Yusuf Günay ve genel sekreter İlber Aydemir katıldı.

Büyükçekmece Belediye başkanı Hasan Akgün imza töreni sırasında açıklamalarda bulundu;
Bütün kulüplere yakın ve eşit mesafede yaklaşan, spora yatırım yapan ve yapmaya devam eden bir belediye başkanı olarak şahsım, Büyükçekmece Belediyesi ve Büyükçekmece halkı adına hem sizi hem de yönetici arkadaşları bir kez daha selamlıyoruz. İlçemize hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bugünkü mini toplantımızda daha önce Galatasaray Spor Kulübü’ne tahsis etmiş olduğumuz araziyle ilgili yeni bir yer teslimi yapacağız. İlçemiz yeşil alan bakımından İstanbul’un 1 numaralı ilçesidir. Kişi başına düşen yeşil alan 130 metrekaredir. Spor alanı olarak ayırdığımız alan yaklaşık 80 metrekaredir. Planları ve projeleri tümüyle yapıldı. Galatasaray Spor Kulübü’nün başkanı Mustafa Cengiz’den destek ve yardım alarak Spor Bakanlığı’yla, spor lisesinin kampüsü içerisine yapılacak spor salonu tesisi konusunda çalışmalara girdik. Bu çalışmanın içerisinde Büyükçekmece Belediyesi ve Spor Bakanlığı olacak ama Mustafa Cengiz başkanımın da desteği olacak. Çünkü, burası İstanbul halkı için önemli bir tesistir. İstanbul’da arazi yok, bizde arazi çok. Bizde para yok çünkü bizde 70-80 katlı bina yasak. Bizim anlayışımız böyle. Büyükçekmece Belediyesi’nin Galatasaray Spor Kulübü’ne tahsis etmiş olduğu bu alanda, kulübün altyapısı için bir sporcu fabrikası gibi çalıştırılabilecek bir tesisler dizisi yapma konusunda çalışmalar mutlaka başlatılacaktır. Eğer diğer kulüpler de bizden ciddi şekilde spor adına yer isterlerse, ciddi projerlerle bize gelirlerse, Avrupa ve dünya standartlarında kullanabilecekleri spor salonları gibi, işbirliği yapabileceğimizi de açıklamak isterim.

Hasan Akgün, arazinin 2009'da Adnan Polat'ın başkanlığı döneminde de tahsis edildiğini hatırlatarak, "O zaman olgunlaşmamıştı. Bana göre Adnan Polat başkanın zamanında bu atak yapılarak, alanın başka bir yere tahsisinin önü kesildi ve büyük hizmet oldu. Sayın Adnan Polat bizden bu alanı talep etmemiş, biz de Galatasaray'a tahsis etmemiş olsaydık, bu yer büyük ihtimalle trafik eğitim pisti olacaktı. Daha önce Galatasaray Kulübüne tahsis ettiğimiz arazi ile ilgili yeni bir işlem ve yer teslimi yapacağız. Çevresiyle 130 dönümü bulacak alanda Galatasaray Kulübü, altyapıda bir sporcu fabrikası gibi çalıştırılabilecek tesisler dizisi yapmak için çalışmalarını mutlaka başlatacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Büyükçekmece Belediye başkanı Hasan Akgün'ün ardından Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz konuyla ilgili açıklamalarda bulundu;
Hasan Başkanım bütün İstanbul’un tanıdığı çok değerli bir halk insanı ve belediyeci. Kendisi bütün spor kulüplerine yakın bir insan. Şampiyon olduktan sonra, iki ay önce burada yine kendisiyle beraberdik. Umarım gelecek Haziran ayında bayrağımızı tekrar göndere çekeriz. Hasan Başkanıma, meclis üyelerine, Büyükçekmece halkına camiam ve Türk sporu adına teşekkür ederim. Biz bu 126 dönümlük araziyi canlandıracağız. Burayı Türk sporunun altyapısı için değerlendirmeyi düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi camiamız, Riva ve Florya’nın üzerinde yeni oluşumlar yapıyor. Bu bölgeler aktifimizden çıktığı için yenilerini elde etme mücadelesindeyiz. Bu büyük bir kazanım olmasa bile bir kullanım kazanımı.. Galatasaray’a uzun vadede çok katkı sağlayacaktır. Bu alan üzerinde altyapı için gerekli yatırımlar kulübümüz tarafından Belediyemizin de desteğiyle yapılacaktır. Büyükçekmece, yeni havaalanının imarıyla birlikte geleceğin yıldızıdır. Hak ettiği yeri çok daha iyi bulacağına inanıyorum. Yeniden canlandırdığımız bu yatırım hayırlı, uğurlu olsun.

Arazinin hangi branşlar için değerlendirileceğini henüz kararlaştırmadıklarını aktaran başkan Cengiz, "Elimizde Kalamış, Florya'da 20 dönüm spor genel müdürlüğünden kalan bölüm, Taç Spor Tesisleri'nin kullanım hakkı ve Galatasaray Adası kaldı. Spor salonu, Taç Spor ve burası için düşüncelerimiz var. 13 spor dalında faaliyet gösteriyoruz. Nihai hedef Türk sporuna hizmet. Henüz hangi branşa yönelik olacağı belli değil. Bunu projelendireceğiz." şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.