Mustafa Cengiz: UEFA'dan ceza beklemiyoruz

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Riva projesinin lansmanı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. UEFA'dan ceza beklemediklerini belirten Mustafa Cengiz, Fatih Terim ile atılan imzaların kalbe olduğunu belirtti. Mustafa Cengiz'in açıklamaları şu şekilde...

GALATASARAY HİÇBİR ZAMAN, HİÇBİR YERE BEDAVAYA KONMADI
Öncelikle hepiniz hoşgeldiniz. Hepimiz büyük bir şehirde, o şehrin gürültüsü ve sıkıntısı içersinde yaşıyoruz. Çocuklu ailelerimiz ve şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler, büyük metropollerde kaostan kaçabilecekleri huzur veren yerler ararlar. İstanbul'da bu yerlerden biri de Riva. Ben yazları fırsat buldukça ailemle beraber Riva'ya balık yemeye gelip huzur bulurum. Çok şükür ki Galatasaray Spor Kulübü, spor kulüpleri içerisinde belki de tarihte ilk defa bir arsa üzerinden bir sosyal dinlenme tesisinin açılmasına ön ayak oluyor. Yaratılmak istenen algının aksine Galatasaray Spor Kulübü hak etmediği bir şekilde bu projeyi hayata geçirmiyor. Galatasaray Spor Kulübü, Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadı'ndan Aslantepe'ye geçerken devletimize milyarlarca para kazandırmıştır. Aslantepe'deki bomboş arazide de bir cazibe merkezi oluşturarak ekonomiye 5 Milyar dolarlık bir katma değer sağlamıştır. Galatasaray hiçbir zaman, hiçbir yere bedavaya konmadı. Her zaman dişiyle, tırnağıyla santimetre santimetre mücadele ederek bugünlere gelmiştir. Bunun aksini kimse söyleyemez. Bize bu arsayı kazandıran eski yönetimlerimize, Sayın Selahattin Beyazıt Başkanıma teşekkür etmeyi borç bilirim. Bize emanet edilen Galatasaray'ın menkul, gayrimenkul bütün değerlerini optimum şekilde değerlendirmek için mücadele ediyoruz. Bu projenin açılışını ve lansmanını yapmak Yılmaz İnşaat ve Emlak Konut GYO ile birlikte bize nasip oldu. Bu projeden hem devletimiz yararlanacak hem de Galatasaray camiası yararlanacak. Burası çok değerli bir arazi. İstanbul'un incilerinden birisi. Burada müthiş bir yerleşim alanı yaratmayı planlıyoruz. Burada yaklaşık 1500 tane villa yer alacak. 

Hedeflerimizden bir tanesi de bu arazinin içinde Galatasaray İlkokulu'nun olması. Bu konuya devletimiz de sıcak bakıyor. Eğer Galatasaray Üniversitesi ve Galatasaray Lisesi de uygun görürse, velilerimizin de onayını alarak Şişli'deki Galatasaray İlkokulu'nu bu arsaya taşımak istyoruz. 

ARSAMIZA BİR KAYIKHANE YAPMAK İSTİYORUZ
Bildiğiniz gibi Galatasaray 13 branşta faaliyet gösteren bir spor kulübü. 1500'e yakın sporcuyu her gün, her saat eğitiyoruz. Bu eğitim için de diğer büyük kulüplerimizle birlikte büyük bir çaba gösteriyoruz. Devletimiz olimpik sporları en az altı dalda desteklememizi istiyor. Bunun karşılığında da devlet vergi iadesi gibi bazı konularda bize yardımcı oluyor. Biz de bu noktadan hareket ederek aşağıdaki Riva Deresi'nin bitişiğindeki arsamıza bir kayıkhane yapmak istiyoruz. Bu kayıkhanede kürekçilerimizin antrenman yaparak olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmesini ve madalyalar almasını hedefliyoruz. Ulusların kendisini tanıtmasının en sağlıklı yolu spordur. Nasıl Galatasaray olarak futbolda Dünya çapında ülkemizi temsil etmek bize nasip olduysa, diğer bütün olimpik ve amatör branşlarda da aynısını yapmak istiyoruz. Biz yönetim olarak sportif, mali, idari olarak çok büyük bir yeniden yapılanma içerisindeyiz. Bu yapılanma süreci içerisinde bazı branşların uluslararası arenaya daha sağlıklı çıkabilmesi için o branşlardaki takımlarımızı bekletiyoruz. Bunla alakalı zaman zaman spekülatif haberler görüyoruz. Bunlar bizi üzüyor, mesele üç beş kuruş değildir. Mesele bir yatırım ve sistemdir. Biz bu sistemi inşallah taraftarımızın ve sizlerin de desteğiyle oturtacağız. Ben sözü daha fazla uzatmak istemiyorum. Buradaki villaların en güzel şekilde yapılacağına ve halkımıza teslim edileceğine inanıyorum.

BEKLENTİMİZ MİNİMUM 952 MİLYON TÜRK LİRASI'YDI
Bizim Riva ve Florya'daki projelerden beklentimiz minimum 952 Milyon Türk Lirası'ydı. Dolar son zamanlarda düşüyor, umuyorum ki daha düşecek. Türkiye'nin yaş ortalaması 29. Genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Bu ekonomik krizi de rahatlıkla aşacağız. Bence bu tarz bir gayrimenkul yatırımı yapmak için şu an en doğru an. Biz bu minimum gelir beklentimiz olan 952 Milyon Türk Lirası'nı, maksimize etmek için elimizen geleni yapacağız.

Bu proje içerisine Galatasaray ile alakalı kalıcı bir anıt yaptırmayı bence sürecin içerisine bırakmakta fayda var. Ancak biz mutlaka belirli noktalarda eski yöneticilerimize ve eski başkanlarımıza vefa ve teşekkür anlamında bir şeyler yapmak istiyoruz.

Florya Metin Oktay Tesisleri'nin taşınmasıyla alakalı bir problem var. Zaten problem olmasa inşaata çoktan başlamıştık. Bize tahsis edilen Kemerburgaz arazisinde mevcut olan bir maden ruhsatı karşımıza çıktı. Devletimiz bize arazi tahsis edebilmek için elinden geleni yaptı. Şu anda orada Enerji Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan bir komisyon kanalıyla o maden ruhsatı sorununu aşarak en az 6 adet sahanın olacağı bir tesis yapmayı amaçlıyoruz. Şu anda maalesef mevzuata takılmış durumdayız. Komisyonun kararı da umuyorum ki bu ay içerisinde sonuçlanacaktır. 

Fatih Hocamızla bizim aramızdaki imzalar kalbe atılmıştır. Hukuk açısından bakınca bir sözleşme imzalamamız tabi ki gerekmektedir ama biz hocamızla her zaman beraberiz.

CEZA BEKLEMİYORUZ
Yaklaşık 3,5 ay önce UEFA ile anlaşmayı yaptık. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Kendi topumuzu oynuyoruz. Stratejimiz var ve ona göre hareket ediyoruz. Ceza beklemiyoruz ama büyük konuşmamak lazım. Ne olacağını zamanla göreceğiz. Hukukçularımız yabancı. Yakın zamanda konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceğiz.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.