Fatih Terim: 30 milyon Galatasaraylı birilerinin cevap vermesini bekliyor..

Teknik direktörümüz Fatih Terim, yarın oynanacak Schalke 04 mücadelesi öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştu. Yarınki maçın grubun kaderini belirleyeceğini ve çok kritik bir maç olduğunu söyleyen Terim, sakatlar çok olsa da geri dönenlerin de olmasının sevindirici olduğunu vurguladı. Fatih Terim ayrıca yarın ne sonuç olursa olsun, merak edilen bütün soruları cevaplayacağını belirtti.

"TAKIMIMIZIN %40'I SAKAT"
“Bu kadar sakatlığın olması muhakkak takım kurarken bizi zorluyor. Birden fazla kulvarda yürüdüğünüz zaman ve Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey bir organizasyonda yer aldığınızda kadroya giren oyuncuların, çıkan oyuncuları aratmaması lazım. Ancak bu sene kolay kolay kimsenin başına gelmeyecek şekilde 7-8 tane sakatlığımız var. Baktığınız zaman Nagatomo, Emre, Fernando ve Eren bizim için çok önemli isimler. Takımımızın neredeyse %40’ı sakat. Bardağın dolu tarafından bakacak olursak 2-3 tane sakat oyuncumuz da kadroya döndü. Bu vesileyle şunu tekrarlamak istiyorum, bizim birçok oyuncumuz milli takımlardan sakatlıkla döndü. Bunun arkasında başka şeyler aramaya gerek yok. Ben daha önce anlattım da 20 saatlik uçak yolculukları, yoğun tempo, maçlar oyuncuları zorladı… Geniş kadrolarda bu tarz sakatlıklar tolere edilebilir. Türkiye Ligi gibi zorlu bir lig ile Şampiyonlar Ligi’ni beraber götürmek için her mevkide bir ve iki numaralı oyuncuların birbirine yakın olması lazım. Alternatifli geniş bir kadroya sahip olmak lazım. Ancak bu konular bugün geride kalmış durumda. Yarınki kadro hesabını, tabelayı çok net şekilde bilen bir grup. Grupların özellikle 3. ve 4. maçları grubun kaderini belirleyen maçlardır. Yarınki 4. maç da çok önemli bir maç, oyuncularım da bunun farkındalar. 11’i seçmek için de elimizde fazla seçenek yok açıkçası."

"ÇOK KRİTİK BİR MAÇ"
"FC Schalke 04 çok iyi bir takım. Domenisco Tedesco gibi çok genç ve iddialı bir hocaları var ve bence ileride daha da iyi bir hoca olacak. Dinamik bir takımla oynayacağız. Aramızdaki tek fark biz bu maça derbi oynayarak geliyoruz, onlar derbi oynamadan geliyor. Birimiz 4, birimiz 5 puana sahip. Eğer yarınki maçı biz kazanırsak onların iddiası devam eder, biz kaybedersek bizim iddiamız çok zayıflar. Matematiksel olarak iddiamız muhakkak devam eder ama çok zayıflar. Son iki maçta da kaderimiz belli olur. Beraberlik halinde iş sonuna kadar çözümsüz şekilde devam eder gibi gözüküyor. O yüzden çok kritik bir maç. Bunu daha önce oynadığımız maçtan önce de söylemiştim ama tekrarlıyım, çok iyi bir takımla oynayacağız."

"3 MAÇTA 1 GOL YEDİK"
"Puan durumunda kendi yerimizi çok beğenmiyoruz ama 3 maçta 1 gol yemişiz. Schalke de şu ana kadar 2 gol atmış ve 5 puan almış. Bir maçta berabere kalmış, Moskova’ya son saniyede gol atmış, burada Porto ile berabere kalmış. Biz oynadığımız iki maçı çok iyi oynadık. Moskova maçında iş neredeyse ilk yarıda bitmişti. Porto’da istediğimiz sonucu alamasak da gayet iyi bir oyun oynamıştık. Orada oynadığımız oyunun karşılığını alamadık. İstanbul’da Schalke’nin bizden daha iyi oynadığını kabul etmek lazım. Ancak ben maçı tekrar izlediğim zaman takımıma kızdığım kadar da kızmamam gerektiğini gördüm. Maç içerisinde çok iyi oynadığımız dönemler olmuş. İstediğimizi yapmadığımız için ben o reaksiyonu göstermiştim. Bunların hepsini düşününce yarınki maç çok kritik bir maç olarak karşımıza çıkıyor."

"TAKIMA 24 SAAT İZİN VERDİK"
"Her şeyi unutup, oyuncuları konsantre etmek çok kolay bir şey değil. Nitekim maçtan sonraki gün yaptığımız rejenerasyon antrenmanından sonra teknik heyet, sağlık heyeti ve atletik performans departmanıyla beraber oturup takıma 24 saat izin verme kararı aldık. Oyuncularımız son maçtan başka bir şey konuşmuyordu çünkü. Bu konunun dağılmasını amaçlayarak, çok uzun zamandır oyunculara izin vermediğimizi de göz önünde bulundurarak böyle bir karar aldık. Uzun zamandır haftada iki maç oynuyoruz. Buradan İstanbul’a döndükten sonra da Kayseri’ye gideceğiz. Böyle bir program içerisinde 24 saatlik izini uygun gördük. Bu da takımımızı konsantre etmenin başka bir yolu bizim için. Fiziksel yorgunluk olduğu kadar son zamanlarda psikolojik yorgunluk da oldu. Takdir edersiniz ki Şampiyonlar Ligi Galatasaray’ın hak ederek bulunduğu ve olması gereken bir yer. Ancak Şampiyonlar Ligi çok üst düzey bir organizasyon ve Avrupa’nın en değerli organizasyonu. Bu yüzden burada kendi liginizde oynadığınız oyun tek başına yeterli olmuyor."

"BU SONUÇLAR ANADOLU FUTBOLUNUN BAŞKALDIRISIDIR"
"Bizim için bazen deplasman fobisi var diyorlar ancak deplasman fobisi falan yok. Türkiye Ligi çok güçlü bir hale geldi. Bundan sonra her Anadolu takımı, her takımı yenebilir. Bunu unutmayın. Anadolu futbolunun başkaldırısıdır alınan sonuçlar, fobi falan değildir. Fobi demek haksızlık olur. Onların bazı transfer ettiği oyuncuların kalitesinde oyuncular bizde yok. E bir de bu bizi yenme dürtüsüyle ve başkaldırıyla birleşiyor. Bu başkaldırıyı isyan etme anlamında söylemiyorum. Yıllardır hep biz favoriydik. Şu anda fobi demek o başkanlara, teknik direktörlere, oyunculara, takımlara haksızlık olur. Yiğidin hakkını yiğide vermek lazım. Bundan sonra o deplasmanlar herkes için zor olacak. Bunda da yapılan son yabancı kuralı değişikliğinin çok büyük katkısı var. O yüzden hem Türkiye Ligi’ne hem de Şampiyonlar Ligi’ne konsantre olmak zorundayız. Biz de yarın sebep bahane üretmeden oynayacağız. Oynamalıyız da yenileceksek de öyle yenilmeliyiz. Yarın bizi çok değişik bir mücadele bekliyor."

"YARIN BÜTÜN SORULARI CEVAPLAYACAĞIM"
"Arkadaşlar hepinizin soruları olduğunu tahmin edebiliyorum. Merakınızı da anlayabiliyorum ancak biz buraya çok önemli bir Şampiyonlar Ligi mücadelesi oynamaya geldik. Yarınki maçın skoru ne olursa olsun bütün sorularınızı maçtan sonra yanıtlayacağım. Sadece siz değil, 30 milyon Galatasaraylı da birilerinin cevap vermesini bekliyor. Ben yarın maçtan sonra gereken sorulara gereken cevapları vereceğim, herkesin içi rahat olsun."

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.