UCL | Olmayan oyun karakteri..

Şampiyonlar Ligi'nin 5.haftasında D Grubu'nda Galatasaray, bu kez Rusya'da Lokomotiv Moskova'nın konuğu oldu. Oldukça soğuk havada oynanan maçın ilk yarısında sonlara doğru Krchowiyak'ın golüyle Rus temsilcisi 1-0 öne geçti. İkinci yarıda bir gol daha bulan Lokomotiv Moskova evinde oynadığı karşılaşmayı 2-0 kazandı ve gruptaki puanını 3 yaparak UEFA Avrupa Ligi iddiasını sürdürdü. 

Maç öncesinde Galatasaray uzun bir aradan sonra ilk kez sayısal anlamda iyi bir kadroya sahipti. Belhanda ve Emre Akbaba'nın yokluğu Galatasaray adına çok çok büyük bir sorundu çünkü bu iki adam Galatasaray hücumlarının başlıca elemanları. Bu ikisinin yokluğunda Fatih Terim'in Feghouli'yi ilk 11 başlatacağını düşünüyordum. Zira son 2 hafta ilk başlattı ve Feghouli de kötü oynamadı. Artık aralarında bir sorun olduğu iyice ayyuka çıktı bence. 2 hafta oynayıp fena da oynamayıp sonra birden pat diye kadrodan kesmenin anlamı bence bu.

Galatasaray'ı 3-4-3 şeklinde gördük. Bu kez 3'lü kurgusu doğruydu. Merkez stoper Donk idi ve orta sahayı her daim destekleyen adam olacaktı. Eğer 3'lü kurguda yarım bek şeklinde bir stoper kullanmayıp orta saha oyuncusunu stopere eviriyorsanız kenar beklerinizin illa birinin hücumcu diğerinin denge oyuncusu olması gerekmez. Zaten hali hazırda merkez stoperiniz orta sahayı destekleyen oyuncudur ve zaman zaman 4-3-3 şekline dönersiniz. Bu sebeple Galatasaray'ın ilk kez doğru kurgulandığını düşünüyordum, tek eksikle. O eksik de topu yönlendirecek oyuncu eksikliği. Galatasaray'da dün sahaya çıkan takımın her oyuncusu koşu atar ama o koşuyu atan adam o koşusunu ödüllendirecek oyuncu bulamazdınız. Yine de her şeye rağmen Galatasaray pozisyonlar buldu. Lakin bu sefer de golü atacak oyuncusu yoktu. Galatasaray saha içinde iyi değil ama forvetinin olmaması sonuç alamamasının başlıca sebeplerinden biri.. 

Fatih Terim, Akhisar mağlubiyetine kadar oldukça yenilikçi bir oyun planı vardı ama Akhisar mağlubiyeti sonrası her şeyi dağıttı ve pragmatist olma yoluna gitti. Geçen sezon da bu yola başvurmuş ve sonuç almıştı ama bu sezon aynı şekilde sonuç alamıyor çünkü eğer pragmatist bir oyuna sahipseniz mutlak suretle forvetiniz ve kaleciniz iyi olmalı. Galatasaray'da başlıca sebep bu iki bölgenin de iyi olmaması. Fatih Terim pragmatistliğe geçişi ve Emre Akbaba'nın sakatlığı Galatasaray'ı bugün girdiği kriz döneminin başlangıcı oldu. Emre Akbaba'nın sakatlığı bu krizde etkiliydi çünkü Emre Galatasaray'ın gole en yakın oyuncusu mevcut kadrosu içerisinde.. Hatta takımın forveti Eren'den bile! 

Oyun içinde kırılma golden sonra yaşandı. Galatasaray golü yiyene kadar belirli bir oyun yapısı içinde sırıtmıyordu. Maç öncesi Fatih Terim motivasyon anlamında oyuncuları belli ki iyice doldurmuştu ama golden sonra kırılma yaşandı ve Galatasaray oyundan koptu. Bu takımın bir oyun karakteri yok. Bu sebeple de ne kadar iyi motive ederseniz edin bu oyuncu grubu en ufak kırılma anında yine oyundan kopacaktır. Deplasman fobisinin de asıl sebebi bu.. Fenerbahçe maçı sonrası yazdığım yazıda da belirtmiştim. Galatasaray oyuncu grubu ile Fatih Terim arasında artık iyice belirginleşen bir sorun var. Fatih Terim yine dün aynı şeyleri söyledi. Temmuz ve Ocak aylarını işaret edip kadroda değişime gideceğini ima etti. Bu artık malumun ilanı oldu. Galatasaray bu kadro değişimini bu yaz yaşaması gerekiyordu çünkü bu takım şampiyon takımdı ve şampiyon oyuncu etiketiyle birçok oyuncunu elinden çıkartabilirdi. Bugün bu oyuncuları elden çıkartmak daha zor ve gelecek para muhtemelen daha az. Galatasaray bu sezonu artık  fiilen olmasa bile bitirdi sayılır. Galatasaray'ın bu sezonu geçiş sezonu olarak görüp gerçekten iyi bir yapılanma ile gelecek sezonları hedeflemesi lazım.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.