Şampiyonlar Ligi geliri: 34 milyon Euro!

Evinde oynadığı ve 3-2 kaybettiği Porto maçıyla bu sezon Şampiyonlar Ligi macerası sona eren ve yoluna UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı elde eden Galatasaray toplamda 34.2 milyon Euro gelir elde etti. Gruplara doğrudan katılarak 15 milyon Euro kazanan Sarı-kırmızılı kulüp, performans ve yayın gelirleri kapsamında da 20 milyon Euro civarında bir parayı kasasına koydu.

PERFORMANS GELİRİ: 3.78 MİLYON EURO
Yerel ligde şampiyon olarak Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılan Galatasaray, her katılımcı gibi 15,25 milyon avroyu kasasına koydu. Grubunda Portekiz'in Porto, Almanya'nın Schalke 04 ve Rusya'nın Lokomotiv Moskova takımlarıyla eşleşen sarı-kırmızılı ekip, oynadığı altı maçtan sadece birer galibiyet ve beraberlik çıkarabildi. 

Toplam 4 puanla üçüncü sırada yer alan Galatasaray, oynanılan maçlar sonunda 3.6 milyon Euro performans gelirine ulaştı. Grupta toplam iki beraberlikten arta kalan 1.8 milyon Euro, takımların galibiyet sayısına bölünürken, sadece bir kez mutlu sona ulaşabilen Galatasaray bu pastadan da 180 bin Euro elde etti ve performans gelirini 3.78 milyon avroya taşıdı.

EK GELİR: 7.75 MİLYON EURO
Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon itibarıyla ödül dağıtımında değişikliğe gidildi. Market pool olarak bilinen havuz gelirlerinin dağıtımı yarı yarıya azaltılırken, takımların son 10 yıldaki performanslarına göre ödül dağıtımı devreye sokuldu. Bu yeni sisteme göre 32 takım, puanına göre sıralanacak ve her takım klasmandaki yerine göre havuzdan pay alacak. Bu çerçevede en sondaki takıma 1 pay, sondan ikinci takıma 2 pay, sondan üçüncü takıma 3 pay şeklinde ilk sıraya kadar bu metot uygulanacak ve zirvedeki takım 32 pay alacak. Her pay, 1 milyon 108 bin avroya tekabül ederken, klasmanda 26. sırada yer alan (sondan yedinci) sarı-kırmızılı ekip, bu yeni uygulamayla 7 milyon 756 bin avro gelir elde edecek.

YAYIN HAVUZUNDAN YAKLAŞIK 7.5 MİLYON AVRO
Takım katsayı uygulaması sebebiyle ülkelerin payına düşen havuz gelirleri de yüzde 50 oranında geriledi. Son üç sezondur ortalama 17 milyon avro olan Türkiye'nin bu pastadaki payı yaklaşık 8,5 milyon avroya düştü. Bu çerçevede ödülün yüzde 10'unu Şampiyonlar Ligi elemesini geçemeyen Fenerbahçe alacak ve geriye kalan yaklaşık 7,5 milyon avro sarı-kırmızılı ekibin kasasına gidecek.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.