ü Ozornwafor'un bilinmeyenleri... - FCN Blog

Ozornwafor'un bilinmeyenleri...

Galatasaray'ın Nijerya'dan transfer ettiği genç savunma oyuncusu Valentine Ozornwafor herkesin dikkatini çekti. Genç yaşına rağmen Galatasaray gibi büyük bir kulübe gelmiş olmanın heyecanını yaşıyan savunmacının bilinmeyenleri ele alındı.

Milliyet'in haberine göre; Galatasaray'ın Nijerya'nın Enyimba Aba takımından transfer ettiği Valentine Ozornwafor, İngiliz kulüplerinin dikkatini çekti ancak Cim-Bom elini çabuk tutup işi bitirdi.

Gerek kulüp takımında, gerekse Nijerya U20 Milli Takımı'ndaki performanslarıyla yıldızını parlatan 20 yaşındaki futbolcuyu, bir çok İngiliz kulübünün son dönemde izlemeye aldığı öğrenildi. Sarı-kırmızılılar, FIFA U20 Dünya Kupası öncesi imza attırdığı oyuncu için bugüne beklemiş olsa, muhtemelen çok geç kalmış olacaktı. Nijerya A Milli Takımı'ndan da kadro daveti alan ve Mısır maçının 18 kişilik kadrosunda yer alan gelişmeye açık futbolcunun birkaç yıl içinde A Milli Takımı'nın da değişmez stoperi olacağı belirtiliyor.

Sol ayaklı ve teknik
Uzun boyu ve iri cüssesine karşın, toplu oyunda oldukça başarılı olan Ozornwafor, birçok sol ayaklı futbolcu gibi iyi bir tekniğe sahip olmasının avantajını kullanıyor. Ayağında fazla top tutmadan basit oynayan Nijeryalı stoper, görev yaptığı takımlarda geriden oyun kurma görevini de üstlenirken, bu da onu avantajlı kılıyor.

Dağıttığı paslar dışında, top sürerek ileri doğru çıkışlarıyla hücum başlatma becerisi olan futbolcunun hava toplarındaki etkinliği, defansif yönüne ilişkin en önemli artısı olarak göze çarpıyor. Yüksek toplarda bir kule gibi mutlak hakimiyet kurarken, süratli futbolcular karşısında zaman zaman sıkıntı yaşadığı da görülüyor. Agresif bir futbolcu olmamasına karşın bazen rakibe kontrolsüz girişleri nedeniyle kart gören Ozonrnwafor'un bu özelliği eksi yanı olarak gösterildi.

Valentine Ozornwafor diğer bir özelliği de lider karakterli olması... Kaptanlık dışında maç esnasında oyunu yönlendirmesi, arkadaşlarına yaptığı uyarılar ve doğru pozisyon alma yönündeki hassasiyetleriyle, saha içinde önder bir tutum sergilemekten kaçınmıyor. Pozisyonel oyun bilgisi üst düzeyde olan 20 yaşındaki oyuncu, doğru yer tutuşlarıyla, oyun içinde kendisini zora sokacak, eksik yanlarının doğuracağı olası negatif sonuçlardan kaçınmaya çalışıyor.

Dinleniyor, özel çalışıyor
Ozornwafor son dönemde yoğun bin maç trafiğinin içerisinden geçti. Kulübüyle, mevcut sezonun yanında şubat ayında U-20 Afrika Uluslar Kupası'nda oynadı ve turnuvanın en iyi ilk 11'ine seçildi. Mayıs ayında Polonya'nın ev sahipliğinde düzenlenen FIFA U20 Dünya Kupası'nda da boy gösterdi. Geride kalan haftayı tamamen dinlenerek geçiren oyuncunun, sarı-kırmızılı ekipteki yeni macerasına enerjisini toplamış bir şekilde girmek için özel programlar doğrultusunda çalıştığı öğrenildi.

Galatasaray mutluluğu
Türkiye'de forma giyen Nijeryalı futbolculardan Türkiye ligi hakkında bilgi sahibi olan Ozornwafor, "Galatasaray Türkiye'nin en büyük kulübü. Böyle bir ekibe transfer olmak benim için büyük bir fırsat" ifadelerini kullandı. Zayıf yanlarının farkında olan futbolcunun, yeni takımında bunlara ilişkin eksiklerini gidereceğine inandığı belirtilirken, Nijeryalı oyuncunun gelişimini sürdürmesi durumunda sarı-kırmızılılar açısından geleceğe yönelik çok ciddi bir yatırım haline geleceğine dikkat çekiliyor.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.