Ertuğrul Erdoğan: Disiplini maçın tamamına yaymamız gerekiyor..

Basketbol Süper Ligi'nde normal sezonun ikinci haftasında Bahçeşehir Koleji’ni 85-76 mağlup eden Galatasaray Doğa Sigorta'da baş antrenör Ertuğrul Erdoğan karşılaşmanın ardından Galatasaray TV'e açıklamalarda bulundu. Takım olarak plana uyduklarını ve pota altında etkili bir oyun ortaya koydularını belirten Erdoğan'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde..

Oyun planının içinde kaldığımızı söyleyebilirim. Bugün pota altından uzunlarımızla gayet etkili olduk. İşin akıl tarafında daha fazla yer almamız gerekiyor. Maçın kırılma anlarında özellikle benchten gelen her oyuncunun aynı katkıyı yapmaya devam etmesi lazım. Seçtiğimiz hücumların, yaptığımız savunmaların oyun planı içerisinde kalması lazım. Bu oyun disiplininin süresini arttırmamız gerekiyor. Hazırlık maçlarından beri baktığımız zaman bu alanda yol aldık ama bunu maçın 40 dakikasına yaymamız gerekiyor. Benim için bir diğer önemli konu top kayıpları, bugün 16 top kaybı yapmışız. 16 tane eksik hücum ettiğimiz pozisyon anlamına geliyor bu. Eğer top kaybı sayımızı 8 civarında tutabilirsek bu 8 pozisyon daha fazla hücum edebileceğimiz ve potansiyel 24 sayı anlamına geliyor. Biraz daha buralarda akıllı olmamız ve kararlarımızda seçici olmamız lazım. Ümit ediyorum bunu geliştireceğiz. Takımımı tebrik ediyorum, bu kolay bir maç değildi. Rakibimiz bütün hafta bize hazırlandı. Biz seyahati de zor olan bir Trento deplasmanından döndük. Döndükten sonra sadece bir gün hazırlık yapabildikten sonra böyle bir maça çıktık. Bu anlamda bakınca geçen seneye göre daha farklı bir takım olgusu koyuyoruz sahaya. Bugün stratejimiz içeriden oynamaktı. Burada Aaron’ın attığı beş sayıdan ziyade yarattığı pozisyonlar önemli. Geçen maçta Aaron'ın çok ciddi bir skor katkısı vardı. O gün Harrison'ın üzerinden hücum ettiğimiz pick and roll atakları vardı. Konu aslında hangi oyuncunun ne kadar sayı attığından öte oyun stratejimiz. Takım olarak bir ya da iki oyuncunun eline kalmak istemiyorum. Eğer büyük hedefler koyacaksanız her oyuncunun rakibe göre verdiği katkı çok önemli. Burada sadece iki tane iş bitirici oyuncuyla ileriye gitmeniz çok kolay değil. Orta sınıf takımlarla yarışabilirsiniz bu şekilde ama üst seviye takımlarla yarışamazsınız. Herkesin rol alacağı herkesin büyük katkılar yapacağı maçlar olacaktır.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.