Emin Özkurt: Kanun kulüp tüzüğünden üstündür!

Mart 2019'da mali açıdan ibra edilen, idari açıdan ise ibra edilmeyen Mustafa Cengiz yönetimi, ibrasızlık kararını yargıya taşıyarak tüzük gereği doğan seçim kararına tedbir koydurmuştu. Konuya ilişkin birçok senaryo ortaya çıkarken Galatasaray'ı yarın görülecek davada nelerin beklediğini Habertürk gazetesinden Erhan Kaan Adıgüzel, uzman hukukçu avukat Emin Özkurt'a sordu. Özkurt, geçmişte Adnan Polat yönetiminde yaşanan süreci hatırlatırken şu ifadelere yer verdi.

2011 YILINDAKİ DAVA EMSAL OLACAK
11 Şubat’ta ihtiyati tedbire ilişkin mahkemenin bir karar vermesini bekliyorum, durum netleşecektir. 2011 yılında Adnan Polat döneminde de yönetim, mali açıdan ibra edilip idari açıdan ibra edilmemişti. Yargıtay da spor kulüplerinin her türlü işlem ve faaliyetlerinde önemli olanın, paranın hesabının verilmesi olduğunu ve mali yönden kusurlu bulunmayan yönetim kuruluna idari yönden de kusur bulunamayacağını söyledi. Yani eğer ortada mali yönden bir hata yoksa, idari yönden ibra edilmemenin genel kurulu ve seçimi tetiklemediğini Yargıtay, Adnan Polat örneğinde bize söyledi. Dolayısıyla mahkeme o dönem Adnan Polat ve yönetimini akladı. Burada da aynı durum söz konusu.. Galatasaray Genel Kurulu yine, “Parasal yönden sorun yok ama idari yönden yönetemiyorsunuz” diyor. Dolayısıyla ben burada mahkemenin 11 Şubat tarihinde üstelik yine Galatasaray’la alakalı olan emsal kararı baz alacağını düşünüyorum. Galatasaray yönetiminin bir değişikliğe gitme zorunluluğu olacağını da uzak ihtimal olarak görüyorum.

KANUN KULÜBÜN TÜZÜĞÜNDEN ÜSTÜNDÜR
Artık bu konuyla ilgili mahkemenin karar vermesi lazım. Bu celsenin karar celsesi olmasını bekliyorum. Daha fazla uzatılacağını düşünmüyorum. Yargıtay daha önceki içtihatlarına dayanarak şunu söyleyecektir; Yönetimi mali açıdan ibra ettiyseniz, idari açıdan ibra edilmemeleri seçimi gerektirmez! Kanunda çift ibraya bakılmıyor. Ancak Galatasaray’ın tüzüğünde çift ibra var. Kanun, tüzükten üstündür. Ben bu mahkeme sonucunun, Galatasaray yönetiminin beklediği şekilde neticeleneceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Galatasaray yönetiminin rahatsız olmasını veya herhangi bir çekincesinin olmasını gerekli görmüyorum. Beklenen durumun da bu olduğunu belirtmek isterim.

Emin Özkurt ayrıca kendisine yöneltilen  "Galatasaray mecburen seçime gidecek, Mustafa Cengiz de aday olamayacak gibi kamuoyunda dolaşan iddialar asılsız mı?" sorusuna ise "Bunlar çok zayıf ihtimaller." ifadesiyle cevap vererek konu hakkındaki görüşlerini tamamladı. 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.