ü Süper Lig'in ertelenmesinin ardından akıllardaki sorular! - FCN Blog

Süper Lig'in ertelenmesinin ardından akıllardaki sorular!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de spor organizasyonları askıya alındı. Türkiye'de tüm liglerin koronavirüs tehdidi nedeniyle ertelenmesinin ardından, yeni takvim ile birlikte birçok konuda da önemli kararlar alınması bekleniyor. İşte Süper Lig'de merak edilen 6 soru:

FUTBOLCULAR ÜLKELERİNE GİDECEK Mİ?
Süper Lig'in ertelenmesinin ardından yabancı oyuncuların da nasıl bir karar alacağı bekleniyor. Ülkeden ayrılmaları durumunda gidecekleri ülkede 14 gün karantina altına girmek zorunda olacak olan futbolcular, döndükten sonra da Türkiye'de 14 günlük karantina süresini geçirmek zorunda. Bu nedenle kulüplerin, oyunculara ülkeden ayrılmamaları yönünde tavsiye vermesi bekleniyor.

SÖZLEŞMESİ BİTENLER NE OLACAK?
Süper Lig takvimi henüz belli olmadı ancak liglerin son tarihinin Mayıs ayını aşma durumu da gözüküyor. UEFA, 30 Haziran'ı son tarih olarak görse de, İspanya ve İtalya bu tarihe kadar ligleri yetiştiremeyecekleri yönünde açıklamalar yaptı. Türkiye'de de yapılan planlamanın sarkması durumunda, oyuncularla kısa süreli "geçici" sözleşmeler yapılması planlanıyor

BİR SONRAKİ SEZON NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Süper Lig'in ertelenmesinin ardından Haziran sonunu bulabilecek yeni bir takvimle karşı karşıyayız. Bu nedenle yeni sezon öncesi hazırlıklar ve transfer döneminde de yeniden takvim çalışması yapılması planlanıyor. Ağustos ayında başlayan liglerin, yeni sezonda Eylül ayına kaydırılması da olası gözüküyor.

LİGLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Süper Lig'de maçların ertelenmesinin ardından gözler şimdi de Süper Lig'in ne zaman başlayacağına çevrildi. TFF Başkanı Nihat Özdemir, ligin ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgi vermezken; ligin başlaması aslında bir anlamda da Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı (Kovid-19 salgınının şiddeti ölçeğinde) ile paralel şekilde devam edecek. İngiltere'de ligler 1 Mayıs'ta, Fransa'da 1 Mayıs'ta, İtalya'da 1 Haziran'da, İspanya'da 1 Mayıs'ta başlaması planlanırken; UEFA'nın da genel kaanati liglerin Haziran sonuna kadar bitirilmesi yönünde.

OYUNCULARIN MAAŞINDA KESİNTİ OLACAK MI?
Süper Lig'de ilk etapta ortalama Nisan sonuna kadar durması planlanan maçlarda takımları da çok ciddi bir ekonomik sıkıntı bekliyor. Yayın geliri, performans primi, sponsorluk gelirleri ve maç günü gelirlerinden yaklaşık 1.5 ay boyunca faydalanamayacak olan Süper Lig takımları, yüksek maaş ödedikleri futbolcular ile masaya oturacak. Almanya ve İtalya'da bazı takımlar, futbolcularından maaşlarında indirim ya da yeni bir ödeme takvimi belirlemesi isterken; İsviçre'nin Sion takımı maaşında indirime gitmeyen tüm futbolcularının sözleşmelerini feshetti.

TFF, FFP SİSTEMİNİ ESNETECEK Mİ?
Süper Lig'e tahminen 45 günlük bir ara gelecek olmasının ardından Süper Lig kulüpleri birçok ekonomik asetini de kaybetmiş olacak ve bu durum dolayısıyla hem var olan sezona hem de yeni sezona yansıyacak. TFF'nin FFP sisteminden dolayı eli kolu bağlanan Süper Lig kulüpleri için yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu olurken; bu konudaki ilk başvuru Beşiktaş'tan geldi. Siyah-beyazlı kulüp, yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından TFF yetkilileriyle iletişime geçerek yeni sezon bütçe hesaplarında kulüplere kolaylık sağlanmasını istedi. (Sporx)

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.