UEFA'nın gündemindeki 3 kritik karar!

Koronavirüsünün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber Türkiye dışında tüm dünyada spor organizasyonları askıya alındı. UEFA yarın yapacağı kritik toplantı ile sezonların kalanı için alınacak kararları belirleyecek. UEFA'nın 3 kritik başlık üzerinde durduğu konuşuluyor. 

55 ülke ile video konferans yolu ile yapılacak toplantıda Avrupa futbolunun bu sezonluk yol haritası da çizilecek. UEFA Turnuvalar Direktörü Giorgio Marchetti, Koronavirüs için A planını belirledi. Buna göre; Şampiyonlar Ligi'nin yarı final ve final formatını değiştirmek. Bu olursa 'Final Four' Türkiye'de oynanacak. İşte UEFA'nın gündemindeki 3 kritik ana başlık:

ŞAMPİYONLAR LİGİ İÇİN FİNAL FOUR GÜNDEMDE
UEFA, tarih olarak kesin bir plan yapmadı. Düşünülen formül, askıya alınan bütün ligler sona erdikten sonra 4 gün içinde UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi yarı final ve final maçları oynanacak. Çeyrek final sonrasında ise yeni bir format ile birlikte 'Dörtlü Final' olarak yarı final İstanbul'a taşınacak. Euroleague'deki gibi tek maç olarak oynanacak yarı final müsabakaları daha önce açıklanan final gibi Atatürk Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilecek. Avrupa Ligi'nde ise Polonya'nın Gdansk şehrinin ev sahibi olması planlanıyor.

EURO 2020, 2021'E ERTELENEBİLİR
Turnuvanın açılışının yapılacağı İtalya, Koronavirüs'ten en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Avrupa'da virüsün giderek yayılması ve liglerin de ertelenmesi sonrasında EURO 2020'nin 2021 yılı yaz ayına ertelenmesi gündemde. Bu durumun gerçekleşmesi halinde ise FIFA ile görüşülerek gelecek yıl 17 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nın iptali görüşülecek. Öte yandan video konferans yöntemi ile yapılacak oylama öncesinde üye ülkelerin %85'inin turnuvanın ertelenmesinden yana olduğu öğrenildi.

AVRUPA'DA LİGLER HAZİRAN'DA BİTECEK
Şampiyonlar Ligi'nde maçlar iptal edilirken UEFA, kalan son 16 tur maçlarının oynanmasının ardından çeyrek final ayağını tek maç olarak tarafsız sahada oynatmanın hesaplarını yaptı. UEFA'nın, üye ülkelerin liglerine karışması ve erteleme ile seyircisiz oynanması gibi bir karar vermesi söz konusu değil, sadece tavsiye kararı alabiliyor.

Ülkelerin 15 Nisan'dan sonra yeniden futbola dönebileceğini varsayan UEFA idarecileri, işler yolunda giderse EURO 2020'yi erteledikten sonra liglerin de 15 Nisan'dan sonra oynanmasını üyelerle görüşecek. Bu hazırlığa göre ise aradaki zaman kaybı, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ertelenmesi nedeniyle Haziran sonuna kadar oynanacak maçlarla telafi edilecek ve Avrupa'daki tüm ligler bitirilecek.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.