UEFA sezonun kalanıyla ilgili kararını açıkladı!

Koronavirüs salgını sonrasında tüm dünyada futbol durma noktasına gelirken, Avrupa'da futbolun bir numaralı patronu olan UEFA dün federasyon başkanlarıyla telekonferans üzerinden önemli bir zirve gerçekleştirildi. Sezonun kalan kısmıyla ilgili aldığı kararları ve kulüplere destek paketlerini açıklayan UEFA'nın kararının sezonun er yada geç bitirilmesi olması dikkat çekti.

LİGLER BİTİRİLECEK
UEFA başkanı Ceferin, bağlı bulunan 55 ülkenin federasyonuyla sabah 9'da başlayan yeni bir videokonferans gerçekleştirdi ve koronavirüs krizinin ardından alınan yeni kararlarını iletti. Avrupa futbolunun patronu kendisine bağlı bulunan tüm federasyonlardan, liglerin en geç Haziran ayında başlamasını ve 3 Ağustos tarihinde bitirilmesini istedi. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı Haziran ayında liglerini başlatamayan ülkelerin, en geç 27 Mayıs tarihinde açıklanması şartıyla, play-off oynatmasını talep etti.

SPORTİF BAŞARI KRİTERİ
UEFA'nın tamamlanamayan liglerin tescil edilmesi için şartları; yerel yetkililerin sezonun belli bir tarihe kadar (Ağustos) bitirilemeyeceğine karar vermesi ve yaşanan ekonomik sorunların sezonu bitirmek için başa çıkılamaz noktaya gelmesi olacak. Sezonu hiçbir türlü oynatamayan ve mevcut haliyle tescil eden ya da iptal eden liglerin Avrupa Kupaları bileti alacak takımlarının, 'sportif başarı' kıstasıyla -yani puan durumundaki sıralaması- belirleneceği vurgulandı. Avrupa Kupaları'na katılım hakkı konusunda "Wild Card" ya da "UEFA puanına göre kupalara alım" uygulaması olmayacak.

EKONOMİK DESTEK
Yapılan toplantıda ayrıca UEFA'nın koronavirüs salgını nedeniyle milli takımlara oyuncu gönderen 55 üye ülkeden 676 kulübe toplam 70 milyon euroluk ödemenin hızlıca yapılacağını ve bu süreçte yaşanabilecek ekonomik sorunlara destek olunacağını duyurdu.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.