Basketbol federasyonu kararını resmen açıkladı!

Türkiye Basketbol Federasyonu tüm dünyada yayılan ve insan sağlığını tehdit eden koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir askıda olan liglerin durumu hakkında açıklama yaptı. Basketbol Süper Ligi ve Kadınlar Basketbol Ligi hakkında yapılan resmi açıklamada liglerin şampiyon belirlenmeden tescil edildiği açıklandı. Avrupa Kupalarına katılma hakkıyla ilgili olarak da sıralamanın belirleyici olduğu ifade edildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu yönetim kurulu üyeleri tarafından bugün gerçekleştirilen toplantı sonrasında federasyonun resmi sitesinden bir açıklama yayınlandı. Yapılan açıklamada başta bakanlıklar olmak üzere FIBA, TBF Sağlık Kurulu ve liglerde mücadele eden tüm takımlarla görüşüldüğü belirtilerek 2019-2020 sezonunda mücadele eden takımlar için 6 maddelik kararlar şu şekilde açıklandı..
  • Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır.
  • Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir.
  • Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme/çıkma işlemleri uygulanmayacaktır.
  • Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.
  • Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır.

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı Hidayet Türkoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Bugün yönetim kurulu olarak tüm liglerimizi sonlandırmış bulunuyoruz. Şampiyon ilan edilmemiştir. Temsil, mevcut sıralamaya göre ilan edilecektir. Hiçbir ligimizde şampiyon belirlenmemiştir. Küme düşme bu sezon olmayacaktır. Erkeklerde 16 takımın 13'ü, kadınlarda 13 takımın 11'i liglerin bu şekilde sonlandırılmasını istedi" dedi.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.