Federasyon dönüş protokolünü açıkladı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ligler süresiz olarak ertelenirken, Haziran ayında başlaması gündeme gelen ligler için Türkiye Futbol Federasyonu bir dönüş protokolü hazırladı. Evde izolasyondan antrenman şartlarına, tesis kullanımından test sayısına kadar oldukça ayrıntılı bir döküman yayınlayan TFF, kulüplerin hangi şartlar altında ve hazırlık aşamasını nasıl gerçekleştireceğinin de sınırlarını çizmiş oldu.

Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan dökümanda 4 farklı sürecin ele alındığı görülürken; Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü, FIFA ve UEFA Sağlık Kurullarının uygulamalarıyla birlikte süreçlerin geliştirileceğine dair bilgi yer aldı. "Futbola Dönüş" için öneri protokolü olarak belirtilen dökümanda oyuncuların şuanda evlerinde gerçekleştirdiği antrenman sürecinin ardından tamamının testten geçirilerek sahaya çıkmalarına izin verileceği belirtildi.

** Bu yazı içeriği TFF'nin yayınladığı protokolde yer alan bilgiler dahilinde özel olarak oluşturulmuştur. Kaynak gösterilmeden veya izinsiz kopyalanamaz.

Federasyon tarafından yayınlanan öneri protokolünde hazırlık dönemi "Evde İzolasyon, Sınırlı Sayıda Antrenman ve Toplu Takım Çalışmaları" olarak üç farklı evreden oluşuyor. Üç evrenin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasının ardından da Müsabaka Dönemi adı verilen sürecin başlayacağı belirtiliyor. Takıma ve çalışanlara uygulanacak covid-19 testlerinin de tesislerde yapılacak antrenman sürecinin başında başlayıp, müsabaka döneminin sonuna kadar çeşitli aralıklarla gerçekleştirileceği protokolde yer alan önemli bir kıstas olarak bulunuyor. Tüm oyuncu, ekip ve kulüp çalışanları hazırlık döneminde en az 4 kere PCR testine girmiş olmaları planlanan detaylar arasında yer alıyor.

HAZIRLIK SÜRECİ NASIL OLACAK?
Tüm kulüpler oyuncular ve teknik - idari çalışanları için tesislerde güvenli bir ortam sağlamakla görevlendiriliyor. Antrenman tesisleri, soyunma odaları, spor salonları, yemekhaneler ve diğer ortak alanlarda belli periyodik dönemlerde profesyonel dezenfekte çalışmaları gerçekleştirilecek. Protokolde tesislerde çalışan tüm personellerin maske takması zorunlu olurken, yüzeye temas edecek olan çalışanların da eldiven takması ve sosyal mesafe kuralının uygulanması da zorunlu kılınmış.

Protokolde ayrıca tesislerde imkan olması halinde sporcuların çalışmalara başladıkları takdirde Evre 2 ve Evre 3 olarak adlandırılan dönemde birer kişilik odada, tesis içerisinde kamp ortamında ve izolasyonu sağlanmış şekilde kalmaları öneriliyor.

Eğer oyuncular tesislerde konaklamayacaksa, tesislere kendi özel araçlarıyla giriş - çıkış yapmaları ve antrenman kıyafetleri hazır halde gelerek direkt olarak antrenman sahasına geçmeleri da öneriler arasında yer alıyor.

SOYUNMA ODALARI VE FITNESS SALONU
Soyunma odalarının maksimum 3 futbolcu tarafından kullanılması ve her birinin arasında en az 2 metre mesafe olmasına dikkat edilen protokolde, oyuncuların tesislere 10 dakika arayla gelmesi şartı var.

Fitness salonunda ise evre 2'de maksimum 3, evre 3'te ise maksimum 5 kişi olmak şartıyla en az 4 metre mesafe kuralına dikkat ederek ekipmanların kullanımına izin verilmiş. Fitness salonunda çalışan oyuncuların eldiven takmaları zorunlu hale getirilmiş. 

ANTRENMAN SAHASI
Antrenman sahasında aynı anda maksimum 6 futbolcunun bulunmasına izin verilirken, bu oyuncuların aralarında en az 4 metre mesafeyle çalışmalarını gerçekleştirmeleri planlanıyor. Antrenman sahasında minimum sayıda personel olması için 1 teknik direktör - 1 yardımcı antrenör - 1 kondisyoner ve 2 adet sağlık personeli bulunmasına izin verilmiş durumda.. Ayrıca futbolcular haricinde antrenman sahasında bulunacak tüm görevlilerin maske takması zorunlu tutulmuş. 

Antrenmanlar her oyuncu için 5'er dakika aralıklarla başlayacak ve yine aynı şekilde sonlandırılacak. Bu sayede soyunma odasındaki kullanım veya temas minimuma indirilecek. Antrenmanı biten oyuncu önceden idari menajere bildirmek suretiyle direkt olarak arabasına, soyunma odasına veya kendi odasına gidebilecek.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.