ü ÖZEL | Pops Mensah Bonsu: Şampiyon olabilirdik! - FCN Blog

ÖZEL | Pops Mensah Bonsu: Şampiyon olabilirdik!

Nathan Jawai'nin sezon içerisinde yaşadığı sağlık problemlerinin ardından 2013-14 sezonunda Galatasaray Liv Hospital'e imza atan ve bir sezon forma giyen Pops Mensah Bonsu gösterdiği performansın yanı sıra saha içerisindeki spektaküler hareketleriyle de taraftarın gönlünde taht kurmuştu. İngiliz pivot şu sıralar kariyerini NBA Gelişim Ligi takımlarından Wizards bünyesinde geçirirken, FCN Blog'a konuk oldu.

Beşiktaş’ta çok iyi bir sezon geçirip üç kupa aldıktan sonra Türkiye’de ikinci deneyimin Galatasaray’la başladı. Euroleague’de Barcelona’yla playoff oynadınız ve Türkiye Ligi finallerinde de Fenerbahçe' yle karşılaştınız. Sezon senin için nasıl geçti?
Galatasaray’da geçirdiğim o sezon gerçekten çok güzeldi,bir çok sakatlık ve sorun yaşamamıza rağmen birlikte savaşarak takım arkadaşlarımla beraber Türkiye Ligi finallerine kalmayı Euroleague’de de son sekiz takım arasına girmeyi başardık. Eğer tüm gücümüz de olsaydık -Carlos sakatlığı nedeniyle oynayamamıştı- turu geçmek için Barcelona karşısında daha şanslı olacağımızı düşünüyorum. Her ne kadar final serisinde Fenerbahçe’ye karşı yedinci maçı oynamamış olsak bile, sezon bizim için yine de çok başarılıydı. Yaşadığımız her şey takım olarak bizi birbirine yaklaştırdı ve asla korkmadan sonuna kadar savaştık

O dönem Galatasaray'daki takım arkadaşın Manuchar Markoishvili ile yaptığımız röportajda "eğer Fenerbahçe ile final maçına oynasaydık kazanma şansımız çok fazlaydı." demişti. Bu konuda senin düşüncelerin neler?
O maçı kesinlikle kazanabilirdik. Galatasaray - Fenerbahçe arasındaki maçlar her zaman büyük bir atmosferde oynanıyor. Fenerbahçe’nin evinde çok büyük ve zor bir maç olacaktı ama şansımız olduğundan oldukça emindik. Ancak yönetim o günün şartlarında bir karar aldı ve maç günü kamp için otelde bize bu kararı açıkladı. Maça çıkmayacağımız için üzülmüştük ancak o gün oynasaydık, kazanma ihtimalimiz gerçekten çok fazlaydı. Çünkü o seride yaşananlar bizi motive etmişti.

Ergin Ataman'la birlikte Türkiye'de büyük başarılara ulaştın. Koçla ilişkilerin nasıldı? Karakteri hakkında bir şeyler söylemek ister misin?
Ataman için oynamayı çok seviyordum ve  her zaman bizi en iyi oyunumuzu oynamamız için rekabete soktu. Ergin Hoca'nın takımları hep çok yetenekli oyuncuları içinde barındırır, buda antrenmanlarımızın rekabet içinde olmasını sağlıyordu. Bu aynı zamanda bizim başarımızdaki en önemli sebeplerden biriydi. Böylece Ergin Ataman ile oynadığım iki senede bir çok zafer kazandık.

Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes'i takip ediyor musun?
Evet onların maçlarını televizyondan izliyorum ve Euroleague’de ne kadar iyi oynadıklarını görüyorum. Özellikle Shane Larkin’e ayrı bir parantez açmak gerekir.

O sezon Eurolague’de Olimpiyakos deplasmanında oynadığınız maç çok gerilimliydi. Mirza Begic’le yaşadığınız bir kavga vardı? Bir şeyler söylemek ister misin..
Benim için, gurur duymadığım talihsiz bir olaydı diyebilirim. Oyunun gerginliğinden kaynaklandı ve aramızda bir olay yaşandı. 

Pire dönüşünde Abdi İpekçi'deki ilk maçta taraftarlar senin için "Fatih Sultan Bonsu" tezahüratları yapmıştı, uzun bir süre..
Evet, taraftarla aram çok iyiydi ve Galatasaray taraftarı oldukça çılgın.. Begic ile aramızda yaşanan olayı tasvip etmesem de, bir kaç gün sonra evimizde oynadığımız ilk maçta taraftarın desteğini arkamda hissetmek beni mutlu etmişti. Kime benzettiklerini daha sonradan öğrendiğimde de şaşırmıştım.

Galatasaray taraftarı hakkında ne düşünüyorsun?
Galatasaray'da oynadığım dönemde salonda müthiş bir atmosfer yaratarak bizim başarımıza ortak oldular. Her maç salon doluyordu ve kalabalıktı. Galatasaray taraftarı bizi her zaman, her maçta şartlar ne olursa olsun motive ediyordu. Sahada savaşırken, bize verdikleri destek ekstra bir güç oluyordu. Sizin aracılığınızla hepsine tekrardan "merhaba" demek istiyorum. 

Dizlerinden yaşadığın sakatlıkların kariyerinin erken bitmesini etkiledi mi?
Elbette.. Bu oyun oldukça zorlu ve yıpratıcı dönemlere sahne olabiliyor. Yunanistan'da forma giydiğim dönemde yaşadığım bazı üzücü olaylar sonrasında basketboldan uzun bir süre uzak kalacaktım. Tekrar dönmek çok zor olacağı için basketbol kariyerimi noktalamayı tercih ettim.

Basketbolu bırakmana rağmen parkede kalmaya devam ediyorsun. Şuanda neler yapıyorsun, biraz anlatır mısın?
İlk olarak NBA takımlarından San Antonio Spurs organizasyonuna katıldım ve scout olarak görev yaptım. 2016-2018 yılları arasında Spurs'te çalıştıktan sonra 2018 yılında Washington Wizards bünyesindeki G-League takımlarından Capital City'de takım menajeri olarak göreve başladım. Bu seviyedeki oyuncuların gelişimini sürdürerek NBA'de yer almalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Dünya olarak bugünlerde zor bir süreçten geçiyoruz ve koronavirüs dünyadaki tüm organizasyonları durdurma noktasına getirdi. NBA'nin yeniden başlaması konusunda bir tahminin var mı?
Öncelikle bu salgından etkilenen herkese geçmiş olsun diliyorum. Amerika'da hasta sayısı oldukça fazla, tıpkı tüm dünyada olduğu gibi.. Basketbol temasa dayalı ve oldukça aktif bir oyun. Bu nedenle tekrardan oynamak, parkeye çıkmak için en sağlıklı koşulların sağlanması gerekiyor. Alınacak her türlü karara saygı duymamız gerekiyor. Sanırım oynamak için biraz daha bekleyeceğiz.

****
FCN BLOG ÖZEL RÖPORTAJIDIR.
KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ!


Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.