ü Formula 1 İstanbul'a dönüyor! - FCN Blog

Formula 1 İstanbul'a dönüyor!

formula 1 istanbul park
Ülkemizde ilki 2005 yılında, sonuncusu da 2011 yılında düzenlenen Formula 1 yarışlarının yeniden Türkiye'de düzenlenmesi gündeme geldi. İtalyan basınında çıkan haberlerde Kasım 2020'de yapılacak yarışın İstanbul'a verildiği iddia edildi. 

İstanbul Park pistinin işletmecisi Intercity tarafından yapılan açıklamada, Formula 1 yönetimi ile görüşmelerin devam ettiği vurgulanmıştı. Taraflar görüşmelere devam ederken İtalya'dan Sky Sport'ta yapılan haberde 15 Kasım 2020'de Formula 1, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul Park'ta yapılacağı iddia edildi.


FORMULA 1 TÜRKİYE GRAND PRİX'SİNDE 7 YARIŞ YAPILDI
Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinde 2005'ten bu yana toplam 7 kere yapıldı. Bu yarışlarda 3 kez kazanan Ferrari pilotu Felipe Massa en başarılı isim oldu. 

Organizasyonun ilk gerçekleştirildiği 2005 yılında damalı bayrağı 1. sırada geçen isim, McLaren Mercedes takımının Finlandiyalı pilotu Kimi Raikkonen'di. Ardından 2006, 2007 ve 2008 yıllarında Ferrari ile 3 şampiyonluk kazanan Brezilyalı pilot Felipe Massa, rakiplerine burada şans tanımadı.

FORMULA 1 YARIŞI'NIN TÜRKİYE AYAĞI NEDEN SONA ERDİ? 
2009 yılında Brawn Mercedes'in İngiliz pilotu Jenson Button'ın, 2010 yılında ise McLaren Mercedes'in İngiliz sürcüsü Lewis Hamilton'ın ilk sırayı aldığı Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinin son şampiyonu ise 2011 yılında Red Bull takımıyla Alman pilot Sebastian Vettel olmayı başardı.

Formula 1'in ticari haklarını elinde bulunduran Bernie Ecclestone ile organizasyon ücreti konusunda yaşanan sorunların 2011 Türkiye Grand Prix'si esnasındaki görüşmelerde de çözülememesi, yarışın Türkiye ayağının sona ermesine neden oldu.

Formula 1 Türkiye Grand Prix'si yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park Pisti'nin inşasına 2003 yılında başlanırken, 2005 yılında hizmete giren tesis için 300 Milyon Lira harcandı.

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.