ü Omar Elabdellaoui kök hücreyle sahalara dönebilir! - FCN Blog

Omar Elabdellaoui kök hücreyle sahalara dönebilir!

Yılbaşı gecesi talihsiz bir kaza geçiren Omar Elabdellaoui, geçtiğimiz günlerde hastaneden taburcu olmuştu. Gözünden yaralanan Elabdellaoui'nin tedavisi bir yandan devam ederken; operasyonlardan beklenen cevabın alınamaması halinde Elabdellaoui'ye kök hücre tedavisinin yapılması da gündemde.  

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre; yılbaşı gecesi talihsiz bir kaza geçiren Galatasaraylı futbolcu Omar Elabdellaoui, geçtiğimiz günlerde hastaneden taburcu oldu. Gözünden yaralanan Elabdellaoui'nin tedavisi devam ediyor. Operasyonlardan beklenen cevabın alınamaması halinde Elabdellaoui'ye kök hücre tedavisinin yapılması da gündemde.. Doktorlar, hastaneye kaldırılan Norveçli futbolcunun gözündeki hasarın tespit edilebilmesi için ilk önce göze yıkama işlemi (lavaj) yapacaklarını açıklamışlardı. Peki gözün yıkanması tam olarak ne anlama geliyor? Kök hücre tedavisi hangi durumlarda kullanılır? Termal ve kimyasal travmaya maruz kalındığında neler yapılmalı? Gündemde olan bu soruların yanıtlarını Yrd. Doç. Dr. Nihat Tamer verdi.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ UYGULANIRSA SAHALARA DÖNEBİLİR
Tıbbi olarak gözün yıkanması, halk arasında serum diye bilinen serum fizyolojik solüsyonuyla gözün yüzeyinin dışarıdan yıkanması işlemidir. Bunun içine bazı ilaçlı damlalar da ilave edilebilir. Omar'ın maruz kaldığı durum termal travmadır. Termal travma (ısı kaynaklı travma) ve kimyasal travmaya uğrayan tüm durumlarda göz yıkamasını yapıyoruz. Omar, havai fişek patlaması sonucu yaralandı. Bu tür yaralanmalarda sadece gözün ön kısmı değil; hatta tüm göz etkilenebilir. Birçok yayın organında Omar'a kök hücre tedavisinin uygulanabileceği de belirtiliyor. Kök hücre tedavisi daha çok orta seviyenin üstündeki kornea hasarlarında görülür. Kornea, gözün önünde bulunan şeffaf bölgedir ve kendini yenileyebilen bir organdır. Fakat bu yenilenme sınırlıdır; kornea hasarıyla ilgili sınıflandırmalar G1,G2,G3 ve G4 şeklinde olur. G3 ve G4 sınıflandırmasına giren kişide ağır kornea hasarı meydana gelmiş olabiliyor. Omar'a da kök hücre tedavisinin uygulanacağının gündeme gelmesi, 3'üncü veya 4'üncü evrede olduğunu gösterir.

Tamamen hasarlı dokunun miktarına göre değişir. Ancak son yapılan çalışmalarda iyi sonuçlar alıyoruz. Yüzde 60-70 seviyelerini görebiliyoruz hatta bazen çok daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Kornea nakillerinde ret olma ihtimali vardır. Fakat kök hücre tedavisinde kişinin kendi hücreleri kullanıldığı için ret olayı olmuyor. Omar futbol oynuyor, bu açıdan darbeye karşı riskli bir ortamda çalıştığı göz önünde bulundurulursa kök hücre sonrası profesyonel hayata dönüş, her şey yolunda giderse en iyi ihtimalle 3 aydır, bu 6 ayı da bulabilir.

FCN Blog'un birbirinden önemli konukları ağırladığı konsepti Eski Açık'ın bu haftaki konuğu Galatasaraylı kimliğiyle tanınan, yazar Mahir Şanlı'ydı. 👇

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.