Ünal Aysal: Galatasaray, UEFA'dan çekinmesin!

Dün Real Madrid'in başı çektiği ve İspanyol kulübü başkanı Florentino Perez önderliğindeki 12 takım, uzun süredir gündemde olan "Avrupa Süper Ligi"ni kurduklarını açıkladılar. Bu kararın ardından futbol dünyası adeta çalkalanırken, futbolun her cephesinden her an yeni bir açıklama geliyor. Tabii ki böyle bir gündem söz konusuyken Galatasaray'ın bu organizasyonla bağlantısı da merak konusu. 

Başkanlığı döneminde "Avrupa Süper Ligi" projesini ilk dillendiren isimlerden biri olan Galatasaray eski başkanı Ünal Aysal, konuya dair Radyospor'a açıklamalarda bulundu. 

BU KONUYU İLK DEFA BEN AÇTIM
"Bu konuyu ilk defa ben açtım. Aynı turu atlamış iki kulüp olarak Real Madrid ile farklı para alıyorduk. 'Bizim gibi kulüpler ayrı bir sistem kurmak zorunda ve er ya da geç bu sistemi kuracağız' dedim. Agnelli bizim aldığımız paranın 4 katını alıyordu. Dolasıyla onlar da 'Biz memnunuz' dedi. Gazetecilere de aynı şeyi anlattım. 'Bu süreç 5 seneyi bulur' dedim. Nitekim öyle oldu. O dönemde Almanlar yine itiraz etmişti. Rummenigge ve Beckenbauer itiraz eden isimlerdi. 'Böyle bir şey düşünmüyoruz' dediler. Almanlar kuralcı. Kuralları belli olan bir düzenin bozulmasını istemiyorlardı. UEFA'dan koyulan kurallarda bazı ayrıcalıklar yaratılmış. Çift dinamolu bir sistem kurulmuş. Onlar da tabii bunun değişmesini istemiyorlar."

GALATASARAY, UEFA'DAN ÇEKİNMESİN
"Kurulacak sistemin içeriğini tam anlamıyla bilmiyorum. Çünkü bazı şeyler değişmiş olabilir. Ben kesinlikle bunu destekliyorum. Galatasaray'ın böyle bir sistem içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Orada yerini alabilmesi için mücadele vermesi gerekiyor. UEFA'dan da çekinmemesi gerekiyor. Türkiye Ligi devam edecek. Onda bir sorun yok. Ama Galatasaray, bir Türk takımı olarak dışarıda oynayacak. Türkiye'de B takımı kurabilir, o ayrı bir karar. Avrupa'daki 20 takım kendi aralarında yarışacaklar."

TEKLİF PEREZ'DEN GELMEZ, GALATASARAY'DAN GİTMELİ
"Benim gönlümden geçen Galatasaray'ın Avrupa Süper Ligi'ne gitmesi. Yönetimlerin etkin çalışmaları önemli. Yöneticilerin gerekli hamleleri yapması gerektiğini düşünüyorum. Perez'den böyle bir teklif gelmez. Teklifin Galatasaray'dan gitmesi gerektiğini düşünüyorum." 

BU KARARDAN GERİ DÖNÜLMEZ
"Menfaat çatışması var. Orta bir yol bulunabilir. Avrupa'daki sistem de öyle çalışır. İnsanlar farklı fikirlerle masaya oturabilirler. Asgari müşterekte buluşacaklarını düşünüyorum. Bu karardan da geri dönülmeyeceğini düşünüyorum." 

1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLARDA BİR YERE VARILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM
"Bence Fenerbahçeliler bu organizasyona gitmeyi düşünerek akılcı bir yaklaşımda bulunmuş olur. Karar onlarındır. Söylecek bir şey yok. 1959 öncesi şampiyonlukların konuşularak bir yere varılacağını düşünmüyorum. TFF'nin de bunu ciddiye alacağını düşünmüyorum. Ciddi bir yanlışlık olur. Kulüplerin de kendi arasındaki ilişkileri sıkıntıya girer. Böyle bir durum olacağını sanmıyorum." 

ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM, DIŞ İLİŞKİLERDE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIM
"Futbol enerji istiyor. Yönetim yönünden de aşırı enerji bu tip sıkıntılara yol açıyor. Seçimler tedirginlik yaratmış olabilir. Fazla üstünde durmamak gerek. Önemli olan Galatasaray'ın seçim sonrası tutacağı yoldur. Başkan adaylığını düşünmüyorum. Özellikle Galatasaray'ın dış ilişkileri konusunda faydam olursa her zaman olurum. Çok başarılı yöneticiler var. Her şekilde destek vermeye hazırım." 

GALATASARAY İÇİN HAYIRLI OLAN İSİM SEÇİLSİN
"Taraftarlarımız gereken muhasebeyi yaparlar. Başkanlarını başarılı/başarısız transferlerle mi ölçerler bilemiyorum. Taraftarlar bilirler. Seçimde tüm adaylara da eşit mesafede olmamız gerekiyor. Galatasaray için hayırlı olan olsun. Gönlümden geçen başkan adayının, dış ilişkiler konusunda rahat hareket edebilen bir kişi olmasını temenni ediyorum."

PUAN FARKI ÇOK FAZLA DEĞİL
3 puanlı bir sistemdeyiz. Puan farkı çok fazla değil. Galatasaray bu puan farkını kapatabilir. Ben kalan haftalarda ümitliyim. Futbolcuların, sporcuların desteğimize ihtiyacı var. Ülkemizin yararına olacak her türlü dış yarışmanın içinde olmak, ülkemize getireceği faydalar açısından önemli. Dışarıya arkamızı dönmeyelim." 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.