Mustafa Cengiz: Finansal Fair Play’den erken çıkış yaptık


Galatasaray'da mevcut başkan Mustafa Cengiz, yarın yapılacak olan başkanlık seçimi öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Seçimde Yiğit Şardan'ı destekleyeceğinin mesajını veren Cengiz, UEFA Finansal Fair Play anlaşmasının sona erdiğinin müjdesini verdi. 

Mustafa Cengiz'in açıklamaları şu şekilde:

"Bugün biraz rahatsızım. Hastanede üst üste üç terapi birden oldum. Bu beni biraz yordu. Yine de dimdik ayaktayım. Bir Galatasaraylı gibi! Çok önemli, sevindirici bir müjde vermek istiyorum. Özellikle bu müjdeyi camiama vermek istiyorum. Geldiğimiz günden beri UEFA Financial Fair Play ile uğraştık. 2+1 ceza alacaktık; fakat UEFA’da çok iyi sunumlar yaptık. Bizi çok iyi dinlediler. Kendimizi çok iyi ifade ettik ve ceza almak yerine UEFA ile iki artı bir yıl yerine dört yıllık yeni bir yapılandırma anlaşması imzaladık. UEFA’nın bir üst komitesi itiraz etti bu karara ve dava CAS’a gitti. CAS’ta dört aylık büyük bir mücadele sonunda orada da kazandık. Her hafta uğraştık. Yazışmalarımızı saysam bin sayfa kitap olur. Başarılı olduk; fakat bizi sınırladılar. Transfer konusunda oyuncu satıp almama kuralı bizi çok sınırladı. Bunu belki tam ifade edip taraftara anlatamadık. Neden santrfor, defans almadınız tarzında eleştirilerde bulundular. Onlara da hak veriyorum. Eleştiriye asla kızmam. Haklı bir eleştiri ise ders almaya çalışırım. Yapıcı, olumlu eleştiri insanı sıcak tutar. Bugünleri de geçirdik. Üç yılda iki şampiyonluk ve iki kupa aldık. Ne mutlu bize. Bu, Galatasaray camiasının gücünden geliyor. Sadece bizim çalışmamızdan değil, taraftarın, tüm camianın çalışmasından geliyor. Size vereceğim müjdeli haber; bugün itibarıyla tam bir yılımız olmasına rağmen Finansal Fair Play’den erken çıkış yaptık. Burada UEFA’ya çok teşekkür ederim. Üç-dört aydır bununla uğraşıyoruz. Savunmamıza ikna oldular. Diğer kulüpler altı aylık denetlenirken biz üç ay denetleniyoruz. Kendi denetçimiz Ernst&Young harici denetlemeler bunlar. Bugün itibarıyla bizi bir yıl önceden serbest bıraktılar. UEFA’ya, sayın disiplin komitesi başkanı Leterme’e. Aleksander Ceferin’e ve tüm UEFA çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bir günde olmadı bu, çok çalıştık. Sizi buraya bu mutlulukla çağırdım. Yatağımdan kalktım. Camiam mutlu olsun diye. Dünyada hem iki yapılandırma anlaşması yapıp çıkış yapan tek Türk kulübü sanırım Galatasaray oldu. Bununla onur duydum. İyi ki varsınız. Benim gücüm Galatasaray camiası. Sizlerin varlığı bana her zaman güç verdi. Kötü söyleyenler de oldu. Canları sağ olsun. Herkes kendi destanını yazar."

“CAMİAMIZ HUZUR İSTİYOR”

“Camiamız bugünlerde çok gergin. Aylardır seçim sathı maili var. Çok üzülüyorum. Tüm camia huzur istiyor. Kavga, birbirine laf atma beni çok rahatsız ediyor. Ben bunu hiç istemezdim. Pandemi koşullarında böyle oldu. Hiç atlamadım, hata etmedim. Neden 29 Mayıs’ta yapmadın diye eleştiriyorlar. Yapamam! Devlet var... Ben devlete başkaldırıp seçim mi yapacağım. Böyle bir şey olabilir mi? Öngörülerimiz var. Ona göre çok hızlı davrandık. Bazı kulüplerimiz geç kaldı bu konuda.” 

“Tüm adaylar değerli. Bütün adayların listelerinde çok değerli arkadaşlarım var. Lütfen birbirlerine çatmasınlar. Zaten sadece bana çatıyorlar. Öyle görünüyor. Çekildim diyorum, hala neden bana çatıyorlar anlamıyorum. Demek ki hızlarını alamamışlar; ama kızmıyorum. Olumlu bir eleştiri görünce bunu olumlu olarak alıyorum kendime. İnsan yüz yaşına da gelse yarın öğreneceği bir şey var. Büyüklük yapmamak, tevazu… Hepsi değerli melekeler. Bitti zaten. Bana çatın ama ne olur birbirinize sert yapmayın. Galatasaray’ın huzura ihtiyacı var. Yetmedi mi iki aydır? Her platformda konuşuldu. Hiçbirinin aleyhine konuşmadım. Ben de konuşacak materyal yok mu? Özellikle konuşmadım. Çünkü seçim sathı mailinin düzgün yürümesini, kendilerini ifade etmelerini isterdim.”  

“YÖNETİMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ”

“Benim için tüm adaylar değerli. Çünkü hepsi Galatasaray için oyla çıkıyor. İyi niyet esastır. Aksini düşünemem. Başka hesapları olacaklarını zannetmiyorum. Onlar da kendilerini beni heder etmek için değil, Galatasaray’ı mutlu etmek için parçalıyor. Ben heder olsam ne olur olmasam ne olur. Ben geldim geçtim. Burada önemli olan iyi niyetli, iyilikle anılmak. Ben öyle anılmak isterim. Kötü niyetli anana da saygı duyarım, bir şey demem. Ben hiçbirine, hiç kimseye düşman değilim. İsterim ki hepsi başarılı olsun. Hepsi Galatasaray için. Takdir edersiniz ki, benim gri listede 20’ye yakın çalışma arkadaşım var. Kurumsal hafıza ve süreç çok önemli. Satmadan alma, oyuncular 21’den 23’e çıkıyor rahatlıkla. Yeni başkanın benden taahhüdün alması gerekirdi. O bir süreç ve zaman. O zamana kadar neler olurdu… Bütün bunlar hallediliyor. 65 milyon Euro’luk en fazla kredi kullanma vardı. Tüm bunlar kalkıyor. Bundan sonra tertemiz önümüz. Bundan sonra gelecek olan başkan FFP açısından dümdüz bir yolda yürüyecek. Bu yılı biz hallettik. Önümüzdeki yıl başa baş noktasını, aşma noktasını kaldırıyoruz. Bu demek değil ki önümüzdeki yıl zarar edin. Çünkü bankalar birliğinin yapılandırma anlaşması var. Onda gizlilik sözleşmemiz var. Bana her türlü sorgu sual yapılabilir. Şundan emin olun. Yapılan anlaşma çok hayırlı. Bir anlamda Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma Türkiye’nin Finansal Fair Play’i… Bu vesileyle tüm bankalara, Ziraat Bankasına ve DenizBank’a teşekkür ediyorum.” 

“Yönetim bir süreç. Sen birdenbire gelip kesersen epey problem olur. Biz bunun sıkıntılarını çektik. Şimdi yürüyen bir süreç var. Sürdürülebilir bir yönetim var. Ben bunu, arkadaşlarımın bulunduğu gri listede görüyorum.” 

Galatasaray Başkan Adayı Burak Elmas, FCN Blog Youtube kanalına konuk oldu ve çok özel açıklamalarda bulundu! Burak Elmas ile yaptığımız röportajı izlemeyi unutmayın. Kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz! 👇👇


Galatasaray Başkan Adayı Metin Öztürk, FCN Blog Youtube kanalına konuk oldu ve çok özel açıklamalarda bulundu! Metin Öztürk ile yaptığımız röportajı izlemeyi unutmayın. Kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz! 👇👇


Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.