ü Cordula Reinhardt: Dome çok iyi bir analiz ustasıdır.. - FCN Blog

Cordula Reinhardt: Dome çok iyi bir analiz ustasıdır..

Galatasaray’da başkan Burak Elmas'ın yaşanan teknik direktör değişimi için Domenec Torrent tercihi kamuoyunda sürpriz olarak yorumlansa da arka planda yoğun bir çalışma olduğu biliniyor. Fatih Terim'in ayrılma ihtimali sonrasında İspanyol teknik adam için Guardiola ile görüşen Elmas, aldığı yanıtlar karşısında tereddüt etmeden kararını verdi. 

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; Manchester City'nin teknik direktörü Pep Guardiola ile görüşen Elmas, yaptığı toplantının ardından Torrent'in birinci adam olabileceğine inanırken İspanyol çalıştırıcı için de önemli referanslar almış durumda.. Başkan Elmas ilk olarak yardımcı antrenör olarak düşündükleri İspanyol çalıştırıcı hakkında karar alma sürecindeyken, Pep Guardiola ile online olarak Torrent'in özelliklerini ve yapabileceklerini konuştu. Daha sonra Terim'le yolların ayrılması gündeme geldi. Elmas'ın önünde zor bir karar vardı. İspanyol çalıştırıcı, Galatasaray'ı devralmaya hazır mıydı? Dünyanın en iyi aktif teknik adamı olarak gösterilen Pep Guardiola, eski yardımcısı için “Çok önemli bir taktisyen. Disiplinli ve çalışkan. Dome kesinlikle doğru tercih olacaktır.” ifadelerini kullanırken bu sözler başkan Elmas'ı ikna etti. 

Mundo Deportivo’da görev yapan gazeteci Cordula Reinhardt ise, kariyerinin büyük bir kısmını Guardiola'nın yanında geçiren ve 2 yıllık teknik direktörlük macerası olan Domenec Torrent'i şu sözlerle anlatıyor.

Pep, 2007'de B takımının başına geçtiğinde Domenec'i de analizci olarak görevlendirmişti. Bunun en önemli nedeni Torrent'in rakibi çözmedeki ustalığıydı. Hücumdan savunmaya, duran toptan nasıl penaltı kullandıklarına kadar raporunu sunar, Pep de takımını buna göre hazırlardı. Bu çalışma biçimi Barcelona, Bayern Münih ve Manchester City'de de devam etti. Torrent, zamanla taktik konusunda da devreye girmeye başladı. Onun tavsiyesiyle Messi'nin sahte 9 oynadığı maçta, Barcelona ezeli rakibi Real Madrid'i adeta sahadan silmişti. Torrent için “Pep'in içindeki ses” demek mümkün. Kariyeri boyunca Guardiola'nın özellikle rakip konusunda Torrent'in tavsiyelerinin aksine hareket ettiği tek bir maç bile yok.

Guardiola, 2018 yılında Dome diye hitap ettiği Torrent'e “Artık takım çalıştırabilecek seviyedesin” demişti. Hatta geçen yaz Torrent, ciğeri gibi bildiği Barcelona'yı çalıştırabileceğini ancak isminin zayıf olması nedeniyle bunun mümkün olmadığını belirtmişti. Torrent, takımını maç maç hazırlar ve değişken taktik uygular. Rakibini analiz etmede dünyanın en iyilerinden biridir ve özellikle maça yakın günlerdeki idmanları buna göre belirler. 4-3-3 tiki taka sisteminin Xavi ve Iniesta olmadan da başarı getireceğine inanır. Zaman zaman 3-2-2-3'ü de uygular. Savunma hücumdan başlar prensibine inanır ve rakibi ağır presle boğmayı hedefler.

İmparator Fatih Terim'in ayrılığını ve yerine ismi geçen Domènec Torrent'i Eski Açık'ın yeni bölümünde konuştuk. Yeni bölümü kaçırmayın: 

Hiç yorum yok

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Unutmayınız ki; yorumlarınız blog ekibinin onayı doğrultusunda görüntülenecektir. Hakaret ve küfür içeren yorumlar onaylanmayacaktır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.